Zamknij

Bakterie na szczotce do włosów mogą szkodzić skórze. Jak oczyścić szczotkę?

25.05.2022
Aktualizacja: 25.05.2022 15:45

Aby mieć zdrową skórę głowy, a tym samym piękne włosy, konieczne jest regularne czyszczenie przyrządów do czesania. W innym przypadku namnożą się na nich mikroorganizmy, które mogą stać się przyczyną infekcji. Czy wiesz, jak czyścić grzebień i szczotkę do włosów?

Jak oczyścić szczotkę do włosów?
fot. Schutterstock
  1. Jakie zanieczyszczenia gromadzą się na szczotce do włosów?
  2. Jak często czyścić przyrządy do czesania?
  3. W jaki sposób dezynfekować szczotkę do włosów?

Na nieczyszczonych przyrządach do czesania zbierają bakterie. Gdy używasz ich, rozprowadzasz drobnoustroje na skórze głowy, co może przyczynić się do rozwoju infekcji. Konieczne jest więc regularne czyszczenie szczotek i grzebieni. Ważne by pamiętać o jednoczesnym myciu wszystkich narzędzi – zapobiegnie to przenoszeniu bakterii z jednego na drugi, a tym samym wyeliminuje ryzyko kłopotów i pozwoli cieszyć się zdrową i piękną fryzurą. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo czyścić grzebienie i szczotki do włosów.

Jakie zanieczyszczenia gromadzą się na szczotce do włosów?

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Arizonie pokazują, że na szczotce może gromadzić się nawet 600 różnych kolonii bakterii. Zbiera ona sebum, zrogowaciały naskórek, kurz czy resztki kosmetyków, więc jeśli nie zostanie odpowiednio zdezynfekowana, może rozprowadzać na skórze głowy różne drobnoustroje. Brudna szczotka może też stać się przyczyną dolegliwości, powodując swędzenie skóry głowy, elektryzowanie się włosów czy ich przetłuszczanie się, a nawet doprowadzić do powstania chorób skóry.

Jak często czyścić przyrządy do czesania?

Ponieważ szczotki czy grzebienia używa się codziennie, należy czyścić je przynajmniej raz w tygodniu. Przy skłonności do łupieżu lub innych problemów ze skórą głowy warto tę czynność powtarzać nawet dwa razy w tygodniu. Regularna higiena przyrządów do czesania nie tylko ochroni przed bakteriami, ale pozwala również zachować zdrowe i piękne włosy oraz higienę skóry głowy.

– Podczas czesania przy użyciu właściwej i czystej szczotki dostosowanej do odpowiedniego rodzaju włosów możemy również rozprowadzić równomiernie na włosach korzystne sebum, które zostało wydzielone przez gruczoły łojowe. Dobrze rozprowadzone sebum tworzy naturalny biofilm na łodygach włosów i może zapewnić im naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy słońce. Dlatego tak ważne jest, aby szczotka była czysta – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

W jaki sposób dezynfekować szczotkę do włosów?

Sposób czyszczenia szczotki do włosów powinien być dostosowany do materiału, z jakiego została wykonana. Preparaty do jej dezynfekcji nie mogą być szkodliwe dla skóry głowy – lepiej unikać tych, które zawierają szkodliwe substancje. Przede wszystkim jednak trzeba pozbyć się włosów ze szczotki – ułatwią to na przykład patyczki do uszu lub wykałaczki. Jak myć szczotkę?

  • Szampon do włosów. To dobry i sprawdzony sposób. Należy dokładnie rozprowadzić szampon, wyszorować włosie w jednym kierunku, by zebrać zbrudzenia, a następnie spłukać dużą ilością wody. Szczotkę można pozostawić na ręczniku do wyschnięcia lub wysuszyć ją ciepłym strumieniem powietrza suszarki.
  • Woda z olejkiem herbacianym. Wystarczy kilka kropli olejku zmieszać z czystą wodą, a następnie przy pomocy atomizera spryskać płynem szczotkę i pozostawić do wyschnięcia.
  • Płyn do dezynfekcji. Do oczyszczenia szczotki można też użyć jakiegokolwiek bezpiecznego dla skóry preparatu przeznaczonego do dezynfekcji, który posiadamy w domu.

Czyszczenia przyrządów do czesania lepiej nie zaniedbywać - brudne mogą szkodzić zdrowiu skóry i samych włosów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Instytut Trychologii