ZRÓB TO SAM: Czyścimy pędzle do makijażu! [PORADNIK]

Aleksandra Supryn
09.09.2015 15:53
ZRÓB TO SAM: Czyścimy pędzle do makijażu! [PORADNIK]
fot. Zrób to sama: Czyścimy pędzle do makijażu! [PORADNIK]

Higiena jest najważniejszą kwestią w pielęgnacji twarzy. Powinnaś pamiętać o tym, aby codziennie dokładnie oczyszczać cerę. To jednak nie wszystko – musisz również zadbać o higienę przyrządów, którymi robisz makijaż.

Pędzle do makijażu zbierają bardzo dużo zanieczyszczeń – resztki produktów kosmetycznych, kurz, bakterie. Czy wiesz jak prawidłowo czyścić te przyrządy?

Dlaczego należy czyścić przyrządy do makijażu?

Malując się czystymi pędzlami unikniesz dodatkowego zanieczyszczania twarzy. Jeśli nakładasz makijaż brudnym narzędziem, sama zanieczyszczasz sobie pory i prowokujesz powstawanie na twarzy niedoskonałości.

Jak często należy czyścić pędzle?

Przyrządy do makijażu powinny być myte CODZIENNIE! Bardzo ważna jest systematyczność. Szybko przekonasz się, że regularne czyszczenie pędzli przynosi swoje efekty  ̶  na twarzy będzie znacznie mniej niedoskonałości.

Oprócz codziennego mycia, musisz zająć się również cotygodniową dezynfekcją pędzli. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na włosiu nie znajdują się żadne bakterie.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Na rynku znajdziesz bardzo dużo specjalnych produktów, które przeznaczone są właśnie do tego celu. Możesz jednak spróbować znacznie tańszych, domowych sposobów.

Aby wyczyścić przyrządy do makijażu, wystarczą zwykłe mydło lub szampon oraz bieżąca woda. Możesz używać delikatniejszych produktów, np. bezzapachowych lub przeznaczonych dla dzieci. Nic się jednak nie stanie, jeśli wykorzystasz kosmetyk, którego używasz na co dzień ‒ pędzle są zazwyczaj wykonane z włosia zwierzęcego, które nie powinno być słabsze niż włosy dorosłego człowieka.

Ważne jest jednak to, w jaki sposób trzymasz pędzel podczas mycia. Najlepiej trzymać go włosiem do dołu, aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do głębszych części włosia. Uważaj również, aby nie moczyć trzonka – możesz doprowadzić w ten sposób do rozklejenia się pędzla.

Jak suszyć pędzle?

Aby nie zniszczyć pędzla, po umyciu należy go odpowiednio wysuszyć. Najlepszym sposobem będzie delikatne postawienie go do góry nogami. W ten sposób woda spłynie w dół. Jeśli boisz się, że pędzel się zniszczy, możesz po prostu położyć go na ręczniku.