Zamknij

Golenie nóg: pożegnaj się z podrażnieniami! Jak prawidłowo golić nogi?

12.04.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 21:58
Do golenia nóg używaj czystej maszynki i odpowiedniego kosmetyku
fot. Shutterstock

Golisz nogi maszynką i masz z tym same problemy? To może być wina nieodpowiedniej techniki. Większość kobiet do golenia nóg używa taniej i szybkiej w obsłudze maszynki jednorazowej. Choć ten przyrząd ma wiele zalet, to nieodpowiednio używany może narobić dużej szkody. Podrażnienia skóry nóg po goleniu to wina kiepskiej maszynki, a także złego kosmetyku. Jeśli efekty golenia nóg przyprawiają o ból głowy, to prawdopodobnie robisz coś źle. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać w czasie golenia nóg.

Golenie nóg należy obecnie do codziennych czynności higienicznych. Ciemne, odrastające, kłujące włoski na nogach to dla wielu kobiet prawdziwe przekleństwo. Dlatego niemal każda kobieta ma w swoim zestawie ratunkowym jednorazową maszynkę do golenia i coś „dla poślizgu”. W zależności od preferencji, a najczęściej dostępnego czasu, używamy do golenia wszelkiej maści mydeł, szamponów i odżywek. W sytuacjach podbramkowych golimy na sucho, a w bardziej komfortowych, z dodatkiem pianki lub żelu do golenia. Trudno się zatem dziwić, że skóra nóg traktowana po macoszemu jest często podrażniona, czerwona i naznaczona dużą ilością czerwonych kropek. Nieodpowiednia technika golenia to nie tylko gwarancja podrażnienia skóry. To również pierwszy krok do bolesnego wrastania włosów.

Choć golenie nóg nie jest niczyim obowiązkiem i zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, to większość kobiet decyduje się na codzienne (a przynajmniej bardzo częste) golenie włosów w imię dobrego samopoczucia. Nogi golimy częściej, gdy możemy je odsłonić. Wiosną i latem robimy to niemal codziennie, a przed wyjściem do pracy niejednej kobiecie zdarza się „podgalać” nogi na sucho. Co robić, by uniknąć podrażnień i cieszyć się gładką skórą?

Zobacz także

Nie gol nóg bez przygotowania

Zanim przystąpisz do golenia nóg, umyj je dokładnie z zanieczyszczeń. Pozwól, by ciepła woda zmiękczyła skórę, a następnie wykonaj delikatny peeling nóg ulubionym kosmetykiem. Takie działanie ma na celu uniesienie włosów, a także wydobycie tych, które zaczynają wrastać pod skórę. Ponadto, zmiękczona i rozgrzana skóra powoduje, że łuski włosów zaczynają się otwierać i zamiast zrogowaciałego naskórka golimy cały włos. Z tego względu najlepiej golić nogi na koniec kąpieli.

Nie gol nóg starą, brudną maszynką

Zdecydowana większość kobiet goli nogi jednorazową maszynką. To najszybsza, najtańsza i zdecydowanie najmniej wymagająca metoda usuwania owłosienia. Samo golenie jest metodą szybką, ale nie bardzo skuteczną. Maszynka ma bowiem to do siebie, że jej ostrza usuwają włosy tuż przy skórze. Dla wielu kobiet oznacza to konieczność ogolenia nóg następnego dnia, a nawet po kilku godzinach. Jeśli korzystasz z jednorazowej maszynki do golenia, zawsze pamiętaj, by odpowiednio o nią dbać.

Maszynka jest jednorazowa tylko z nazwy. Tak naprawdę większość kobiet korzysta z niej wielokrotnie, czasami zbyt często. Z maszynki możesz spokojnie korzystać od 5 do nawet 10 razy, w zależności d tego, kiedy straci ostrość i zacznie się zużywać. Pamiętaj jednak, by maszynkę po goleniu dokładnie wypłukać i odłożyć w suche miejsce. Zardzewiała, brudna i stępiała maszynka nie tylko nie spełnia swojego zadania, może być także źródłem zakażenia po przerwaniu naskórka. Na wilgotnej maszynce mnożą się bowiem bakterie, które mogą być przyczyną zapalenia okołomieszkowego po goleniu. Dbaj o maszynkę, bo w ten sposób dbasz także o własną skórę.

Uwaga! Nie gol skóry nóg, która jest podrażniona i uszkodzona. Przeciwwskazaniem do golenia jest zapalenie okołomieszkowe, a także wysypki, uczulenia i oparzenia skóry.

Nie gol nóg na sucho

To największa zbrodnia, jakiej możesz dokonać na własnej skórze. Prowadzenie ostrzy maszynki po suchej skórze nóg zawsze prowadzi do podrażnień. Stwarza też większe ryzyko skaleczenia. Podrażniona skóra po goleniu na sucho boli i piecze. Ten stan pogłębia się zazwyczaj po założeniu rajstop lub spodni.

Zobacz: Przepisy na domowe kremy do golenia

Dermatolodzy polecają, by do golenia nóg używać delikatnych środków nadających poślizg i nawilżających skórę. Możesz do tego celu używać naturalnych mydeł z dodatkiem olejków, żelu myjącego z aloesem oraz wszystkich produktów dedykowanych do golenia skóry. Żele i pianki do golenia mają zazwyczaj dodatkowe właściwości złuszczające, co zapobiega wrastaniu włosów po depilacji. Jeśli takie produkty cię uczulają, możesz wypróbować do golenia olej kokosowy lub odżywkę. Pamiętaj jednak, że tłuste i gęste produkty osiadają na ostrzach maszynki i zapychają ją. Musisz ją zatem co chwilę płukać i czyścić, by zachowała odpowiednią ostrość.

Znajdź odpowiedni kosmetyk dla siebie. Jeśli lubisz golić nogi z pomocą odżywki lub szamponu, nie musisz tego zmieniać. Ważne, by ulubiona metoda nie podrażniała skóry.

Nie upieraj się przy goleniu

Prawda jest taka, że wielu kobietom golenie po prostu nie służy. Wiele pań ma włosy ciemne i grube, które w dodatku szybko rosną. Zbyt częste golenie nóg, nawet bardzo uważne i skrupulatne, będzie zawsze podrażniać skórę. Rozwiązaniem sytuacji może depilacja, czyli wyrywanie włosa wraz z osadzoną w skórze cebulką.

Choć nie jest to zabieg bezbolesny, to wystarcza na znacznie dłużej, nawet na kilka tygodni. W tym czasie skóra jest gładka, włosy odrastają stopniowo i nie są tak ostre, jak po goleniu. Problematyczne w przypadku tej metody jest zapuszczanie włosów. By depilacja woskiem, pastą cukrową lub depilatorem była skuteczna, włoski muszą mieć odpowiednią długość. Zapuszczanie włosów na nogach jest dla wielu kobiet nie do przyjęcia, z tego względu decydują się na codzienne golenie.

Najskuteczniejszą, ale także najdroższą metodą usuwania owłosienia jest depilacja laserowa. Po cyklu zabiegów (zazwyczaj 6-8) po włosach nie ma śladu, natomiast skóra jest gładka, jak u małego dziecka. Jest to jednak zabieg dosyć bolesny i kosztowny. Na cały cykl depilacji laserowej trzeba wydać ok. 1000 zł.

Zobacz także

Nie goleniu się nie kończy

Jeśli chcesz zapobiegać podrażnieniom po goleniu, zawsze pamiętaj, by zadbać o skórę nóg po zabiegu. Usuwanie włosów ostrą maszynką łączy się z podrażnieniem naskórka, a dla wielu kobiet oznacza to pieczenie i zaczerwienie. Dlatego tuż po goleniu należy opłukać nogi wodą i wytrzeć je delikatnie ręcznikiem, a następnie posmarować skórę preparatem łagodzącym. Do tego celu doskonale nadaje się żel aloesowy, który ma właściwości łagodzące i gojące. Pozostawia także przyjemny, chłodny film na skórze.

Możesz także zastosować preparat z dodatkiem panthenolu lub alantoniny, który złagodzi podrażnienia i niweluje zaczerwienie skóry lub kosmetyki z wyciągami roślinnymi z kasztanowca, rumianku, nagietka. Nawilżanie skóry po goleniu to również doskonała metoda zapobiegania wrastaniu się włosów. Przez miękką skórę wyrastającym włoskom łatwiej się przebić. Jeśli masz tendencję do wrastania się włosów pod skórę, nogi smaruj kremem z mocznikiem (10% Urea), który mocniej zmiękcza skórę.

Zobacz także

Źródło: popsugar.com.au; dzielnicastylu.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk