Fish pedicure: czy jest bezpieczny? Kontrowersyjny „pedicure rybkami”

18.04.2018
Aktualizacja: 27.11.2019 09:43
Fish pedicure to zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka przy pomocy żywych ryb
fot. Shutterstock

Fish pedicure, znany także jako „pedicure rybkami” to zabieg mocno kontrowersyjny. Polega na zanurzaniu stóp w akwarium wypełnionym wodą i małymi, żywymi rybkami, które w ciągu kilkunastu minut oskubują stopy z martwego naskórka. Dowiedz się, na czym polega fish pedicure i dlaczego wzbudza takie kontrowersje. 

Fish pedicure to sposób na pozbycie się ze stóp martwego, zrogowaciałego naskórka. Takie zabiegi oferują gabinety komatyczne na całym świecie, również w Polsce. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne jest duże, głębokie akwarium wypełnione wodą i mnóstwem małych rybek słodkowodnych z gatunku Garra rufa. Po zanurzeniu stóp w wodzie rybki zaczynają skubać martwy naskórek, dzięki czemu po kilkunastu minutach stopy są bardzo gładkie.

Na czym polega fish pedicure?

Ten specyficzny rodzaj pedicure'u nie wymaga od człowieka większego zaangażowania. Przed zabiegiem kosmetyczka myje stopy i dezynfekuje skórę. Następnie należy zanurzyć stopy w pojemniku z wodą, w której pływają małe rybki.

Rybki Garra rufa (brzana ssąca) skubią i ssą martwy naskórek, oddzielając go od stóp. Po kilkunastu minutach można wyjąć stopy i je osuszyć. Efektem takiego zabiegu jest gładka skóra jak po peelingu. Dla wielu osób efekt fish pedicure jest znacznie lepszy niż tradycyjny zabieg z użyciem pumeksu czy frezarki.

Rybki, które wykorzystuje się w zabiegach, nie mają zębów. Usuwają zrogowaciały naskórek poprzez delikatne skubanie, które może delikatnie łaskotać. Skóra stóp po zabiegu nie jest podrażniona i zaczerwieniona. Fish spa można stosować także na dłonie i inne partie ciała.

Przeciwwskazania do fish pedicure:

  • grzybica stóp;
  • kurzajki;
  • stany zapalne skóry, otarcia, niezagojone rany;
  • dodatni wynik w badaniu na obecność wirusa HPV;
  • stopa cukrzycowa;
  • stany obniżające odporność;
  • rozrusznik serca;
  • nosicielstwo zakaźnych chorób krwi.

Warto wiedzieć

Ile kosztuje fish pedicure?

Cena jednego zabiegu waha się od 30 do nawet 150 zł.

Dlaczego fish pedicure wzbudza kontrowersje?

Rybki z gatunku Garra rufa żyją w wodach na terenie północnego i środkowego Bliskiego Wschodu, głównie w Turcji, Syrii, Iraku i Iranie. Wykorzystywane są w salonach kosmetycznych na całym świecie, jednak ich obecność w kosmetyce jest wysoce kontrowersyjna. Eksperci zauważają, że nie ma żadnych regulacji prawych, które określałyby wymagania sanitarne i obowiązki właścicieli salonów wykorzystujących w pracy te zwierzęta.

Nie prowadzi się kontroli, które stwierdzałyby, w jakich warunkach żyją ryby, a także, ile razy wykorzystywane są w zabiegach. Ryby, które mogą mieć kontakt z potencjalnie zakaźnym materiałem, są bardzo często wykorzystywane do wielokrotnych zabiegów w ciągu dnia. Nie bada się ani stanu zdrowia samych zwierząt, ani wody, w której pływają. Z powodu niewielu informacji i braku kontroli nad tego typu zabiegami lekarze ostrzegają, że mogą być one potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. 

Tego typu zabiegom sprzeciwiają się również obrońcy praw zwierząt, którzy apelują o większą rozwagę. Twierdzą bowiem, że wyłapywanie ryb i transportowanie ich do najodleglejszych zakątków świata tylko po to, by skubały martwą skórę, jest nieludzkie. Zauważają również, podobnie jak lekarze, że nie ma żadnych kontroli badających warunki życia ryb. 

PETA, organizacja zajmująca się obroną praw zwierząt, podaje drastyczne szczegóły dotyczące wykorzystywania ryb Garra rufa w gabinetach kosmetycznych. Organizacja twierdzi, że rybom nie podaje się pokarmu tylko po to, by chętniej skubały martwą skórę. Przekonuje także, że każdy, kto ma pieniądze, może kupić ryby od importerów bez jakiejkolwiek pewności, czy zwierzęta są zdrowe. 

Zanim wybierzesz się na fish pedicure, zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi informacjami na temat tego zabiegu. Jeśli uznasz, że chcesz z niego skorzystać, postaraj się uzyskać informacje na temat pochodzenia ryb, ich traktowania w gabinecie, częstości wymiany wody i czyszczenia akwarium. Zawsze miej na uwadze, że masz do czynienia z żywymi zwierzętami. 

Źródło: zakrzepica.mp.pl; kosmetolozki.pl; peta.org