Malowanie twarzy dziecka farbkami – o czym warto pamiętać?

29.10.2018 15:37
Malowanie twarzy farbkami
fot. Shutterstock

Twoje dziecko szykuje się na Halloween i chce mieć pomalowaną twarz? Zanim sięgniesz po farbki do malowania twarzy, przeczytaj ten tekst. Może dzięki poniższym radom unikniesz problemów ze skórą.

Jeśli Twoje dziecko chciałoby mieć pomalowaną twarz farbkami, przeczytaj poniższe porady, a może dzięki nim unikniesz problemów ze skórą.

Zawsze sprawdzaj skład – wybierając farby do twarzy dla dziecka, zawsze należy sprawdzić ich skład. Produkty dla dzieci powinny zawierać składniki naturalne, niezatykające porów, m.in. pigmenty roślinne, warzywne lub owocowe, a także powinny być hipoalergiczne (nie powinny uczulać wrażliwej skóry dziecka). Niestety farby do twarzy, zwłaszcza te kupowane przez internet z nieznanych źródeł, mogą zawierać dużo metali ciężkich (np. ołów, kadm, ołów), substancji ropopochodnych, formaldehydu i parabenów – wszystkie te składniki mogą prowadzić do toksycznych zatruć, a nawet raka. Na etykiecie powinna być też informacja, dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest produkt oraz czy ma on atest.

Farby dla dzieci powinny być łatwo zmywalne przy pomocy ciepłej wody z mydłem. Poza tym powinny być produktem kosmetycznym przeznaczonym do tego celu. Absolutnie niedozwolone jest korzystanie z farb plakatowych czy takich, które są oznaczone jako toksyczne. To nie są produkty dla dzieci.

Zobacz także

Przetestuj produkt przed użyciem – zanim użyjemy farbek do malowania twarzy, należy sprawdzić, czy nie wywoła on uczulenia. Najlepiej zrobić to 4 dni przed wykorzystaniem preparatu, najpóźniej dobę przed. To ważne, bo czasami występują opóźnione reakcje alergiczne na chemikalia. Najlepiej nałożyć próbkę farby na skórę znajdującą się po wewnętrznej stronie ramienia. Następnie należy przykryć to miejsce bandażem i obserwować przez co najmniej dobę. Jeśli miejsce nałożenia próbki jest obrzęknięte, spuchnięte, wrażliwe na dotyk, to znaczy, że tekst jest pozytywny i że preparat uczula.

Nie używaj produktów z zeszłego roku – nawet jeśli w zeszłym roku nie wywoływał on u dziecka reakcji alergicznej. Takie produkty mogą być pełne patogenów – zawierać bakterie gronkowca, paciorkowca, pakietowce czy E.coli. Używając farb w zeszłym roku, wkładaliśmy do opakowania palce lub pędzle, które mogły być niedokładnie umyte. Później odłożyliśmy opakowanie na kilka miesięcy do szafki, a ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju wirusów i bakterii.

Jeśli na skórze będzie jakiekolwiek pęknięcie, bakterie mogą się przez nie dostać i wywołać infekcje. I tak farbki mogą stać się źródłem zakażenia.

Zobacz także

Jak prawidłowo nakładać farbki na twarz?

Najpierw oczyść twarz dziecka łagodnym środkiem czyszczącym, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Nakładając farbki, najlepiej użyj jakiegoś aplikatora kosmetycznego. Nie rób tego palcami, bo możesz w ten sposób przenieść bakterie z rąk na twarz.

Malując twarz dziecka, nałóż jak najcieńszą warstwę i raczej używaj barw podstawowych. Im bardziej szalone, fluorescencyjne kolory, tym większe ryzyko użycia w nich niebezpiecznych dla zdrowia metali ciężkich. Unikaj też miejsc wrażliwych, takich jak powieki i usta. Jeśli jest to konieczne, nałóż najpierw na nie cienką warstwę wazeliny, a dopiero później farby.

Unikaj doklejania różnych gadżetów, typu sztuczne rzęsy, sztuczny nos. Produkty tego typu przyczepiane są za pomocą kleju i mogą powodować reakcje alergiczne. Klej może być trudno usunąć z twarzy, co może prowadzić do kontaktowego zapalenia skóry.

Po zakończeniu zabawy zmyj jak najszybciej makijaż. Aby zapobiec wypryskom, zatkaniu porów czy pojawieniu się trądziku, należy makijaż nałożyć tuż przed zabawą i usunąć go jak najszybciej po zakończonej zabawie. Najlepiej zrobić to za pomocą ciepłej wody z delikatnym środkiem myjącym, jeśli makijaż był ze składników organicznych lub owocowych. Ewentualnie można skorzystać ze środków do usuwania makijażu.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

-----------------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ dailymail.co.uk/ mk