Co robić, gdy włosy stają dęba? Koniec elektryzowania!

Aleksandra Supryn
05.01.2016 09:35
Co robić, gdy włosy stają dęba? Koniec elektryzowania!
fot. Domowe sposoby na elektryzujące się włosy. Proste i szybkie sposoby

Problem naelektryzowanych włosów to domena zimowych miesięcy. To wina różnicy temperatur – na zewnątrz jest bardzo zimno, a w pomieszczeniach bardzo ciepło oraz tego, że nosimy dużo grubych, wełnianych materiałów, które nasilają efekt odstających włosów.

To wszystko kwestia fizyki. Włosy same w sobie są naelektryzowane dodatnio. Kiedy je czeszemy pojawia się tarcie, w wyniku którego powstają dodatnie jony, które następnie wnikają w strukturę włosa. Dodatnie cząsteczki odpychają się, a my musimy walczyć z włosami stającymi dęba.

Co zrobić, aby temu zaradzić?

Odpowiednia pielęgnacja

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów jesteś w stanie znacznie zmniejszyć problem elektryzowania lub nawet całkowicie się go pozbyć.

Po pierwsze pamiętaj, że musisz unikać stylizacji włosów na ciepło. Susz włosy tylko chłodnym powietrzem lub, jeśli masz czas, pozwól im schnąć naturalnie, a dopiero kiedy będą już ledwie wilgotne użyj suszarki. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy zainwestuj w specjalną suszarkę z funkcją jonizacji. Podczas suszenia wydostają się z niej ujemne cząsteczki, które neutralizują dodatnio naładowane włosy i nie pozwalają im się elektryzować.

To samo dotyczy prostownic i lokówek. Albo używaj tych z funkcją jonizacji, albo zawsze nakładaj na włosy preparat chroniący je przed stylizacją na ciepło.

Po drugie, pamiętaj o nawilżaniu. Suche włosy są bardziej podatne na elektryzowanie, ponieważ tarcie jest większe. Co najmniej raz w tygodniu nakładaj więc nawilżającą maskę lub olejuj włosy. Możesz również spryskać je odżywką bez spłukiwania lub wetrzeć w nie odrobinę jedwabiu.

Po trzecie, zamknij łuski włosa. Kosmyki o pootwieranych łuskach to szorstka powierzchnia, na której tarcie jest większe, a więc i elektryzowanie silniejsze. Zrezygnuj więc z mycia głowy w gorącej wodzie. Znacznie lepiej używać do tego wody letniej, a na sam koniec opłukać je jeszcze zimną.

Po czwarte, używaj odpowiedniej szczotki. Wyrzuć wszystkie plastikowe grzebienie – to one są wszystkiemu winne. Najlepiej używać szczotek z naturalnego włosia lub drewnianych grzebieni z szerokimi ząbkami. W sklepach znajdziesz również szczotki z funkcją jonizacji, które tak jak suszarka ujemnie naładują Twoje włosy.

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy

Jeśli chcesz szybko pozbyć się problemu naelektryzowanych włosów, zneutralizuj dodatnie cząsteczki za pomocą wody. Delikatnie zwilż dłonie, a następnie przesuń nimi po włosach.

Drugi szybki sposób na włosy stające dęba to krem do rąk lub balsam do ciała. Nałóż odrobinę na dłonie, wetrzyj je w nie, a gdy będzie go już naprawdę niewiele i dłonie będą tylko delikatnie wilgotne, przejedź nimi po nieujarzmionych włosach.

Możesz spróbować również raz na jakiś czas zrezygnować z szamponu i umyć włosy odżywką lub przed czesaniem włosów spryskać grzebień lub szczotkę lakierem do włosów.

Wiele osób poleca również płukanie włosów w wodzie gazowanej lub occie jabłkowym (wymieszanym z wodą w proporcji 1:1).

Skuteczne są również domowe maski na włosy z awokado, bananów, oleju kokosowego, jajek czy miodu i cytryny.

___

ZdrowoBardzo / AS