Sauna – sposób na piękne, zdrowe ciało

Aleksandra Supryn
27.10.2015 17:50
Sauna – sposób na piękne, zdrowe ciało
fot. Dlaczego warto chodzić do sauny. Zobacz, jakie są tego zalety

Saunę nazywa się czasem gorącą kąpielą dla ciała i duszy. To dlatego, że bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie, urodę oraz samopoczucie. Jeśli jednak nadal nie jesteś do tego przekonany, sprawdź, jakie są korzyści płynące z korzystania z sauny.

Sauna zwiększa odporność

Jeśli czujesz, że dopada Cię przeziębienie, masz katar i czujesz drapanie w gardle – udaj się do sauny. Wysoka temperatura lekko podnosi również temperaturę naszego ciała i narządy wewnętrzne odczuwają lekką gorączkę. Dzięki temu organizm zwiększa produkcję białych krwinek i szybciej zwalcza wszystkie bakterie i wirusy.

Oczyść organizm dzięki saunie

Wysoka temperatura w saunie sprawia, że intensywnie się pocimy. Działa to jak detoks. Razem z potem pozbywamy się z organizmu również toksyn i innych zanieczyszczeń. Po wizycie w saunie mamy więcej energii i czujemy się lepiej, a nasz organizm jest zdrowszy i lepiej funkcjonuje. 

Sauna na piękną skórę

Wspomniany wcześniej detoks zbawiennie wpływa również na naszą skórę. Pory, które się na niej znajdują są oczyszczone, a więc pozbywamy się problemu z niedoskonałościami. Szybko zauważysz, że nie musisz już walczyć z zaskórnikami i wypryskami. Co więcej, skóra staje się gładsza i delikatniejsza, a jej koloryt jest bardziej równomierny. Jest jeszcze jeden plus – kosmetyki, których później używasz wchłaniają się lepiej – otwarte i oczyszczone pory zwiększą ilość dostarczanych do organizmu składników.

Sauna poprawia nastrój

Podczas pobytu w saunie w naszym mózgu uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Nic więc dziwnego, że po wyjściu z niej czujemy się zrelaksowani i szczęśliwsi. Wysoka temperatura zwalcza również skutki dużego stresu – rozluźnia spięte mięśnie.

Kto nie powinien korzystać z sauny?

Sauny powinny unikać osoby, których dotyczą te choroby:

- problemy sercowe,

- nadciśnienie,

- problemy z krążeniem,

- choroby skóry (grzybica, łuszczyca, wrzody),

- niewydolność nerek, płuc, wątroby lub układu nerwowego,

- daltonizm, jaskra,

- grypa.

Z sauny powinny zrezygnować również kobiety w ciąży oraz osoby, które mają problem z pękającymi naczynkami.

___

ZdrowoBardzo / AS