Zamknij

Nie zmywasz makijażu przed snem? Zobacz, co się ukryje pod Twoimi powiekami

14.06.2018 13:58
Nie zmywasz makijażu przed snem? Zobacz, co się ukryje pod Twoimi powiekami
fot. ---

Czy zdarza Ci się zasnąć bez zmycia makijażu? Pewna Australijka robiła tak przez 25 lat! To, co znaleziono pod jej powiekami, zdziwiło nawet lekarzy z bardzo długim stażem pracy. Jej przypadek omawiany był podczas Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

50-letnia Australijka Teresa Lynch zgłosiła się do lekarza z uczuciem ciała obcego pod powieką. Podczas badań okazało się, że znajdują się tam grudki starego tuszu do rzęs, które wrosły w skórę. I to one pocierały gałkę oka, wywołując opisywany przez kobietę dyskomfort. Co więcej, u pacjentki rozwinęła się infekcja bakteryjna przy mieszkach włosowych w spojówce.

Podczas wywiadu lekarskiego kobieta przyznała, że nie zmywała tuszu z rzęs od... 25 lat! W rozmowie z dziennikarzami powiedziała: „Moje powieki były spuchnięte i ciężkie. Kiedy doktor Rebecca Taylor odsunęła moją powiekę, powiedziała tylko: «O mój Boże! W całej swojej karierze czego takiego nie widziałam»”.

Dr Taylor opisała to, co zobaczyła: „Drobinki tuszu znalazły się w spojówce i przeszły głębiej w warstwę podspojówkową. Jednak nadal były widoczne – wyglądały jak tatuaż. Te grudki były przyczepione do dolnej powieki, więc za każdym razem, gdy zamknęła oczy, drapała gałkę oczną, rogówkę”.

„Miałam złe nawyki – nie zmywałam makijażu” — powiedziała dziennikarzom Teresa. I dodała: „Nie powinnam pozwolić, by sprawy zaszły tak daleko. Teraz będę pamiętać, by zmywać makijaż każdego wieczora”.
Lekarze musieli oczyścić Teresie Lynch spojówkę i włączyć antybiotykoterapię. Niestety kobieta będzie miała trwałe blizny zarówno na spojówce, jak i na powierzchni oka.

oko 1
fot.

 
Przypadek Teresy Lynch pokazuje, jak ważne są codzienne zabiegi higieniczne i zmywanie makijażu. Zawarte w tuszu składniki są w dłuższej perspektywie szkodliwe. 

Prof. John Dart z Instytutu Okulistyki UCL (University College of London) wyjaśnił: „Tusz do rzęs, podobnie jak wiele kosmetyków, zawiera wiele składników, z których wiele jest potencjalnie toksycznych:

  • sadza lub pigment tlenku żelaza do przyciemnienia rzęs;
  • polimery do tworzenia filmu, który powleka rzęsy;
  • środek konserwujący;
  • zagęszczające woski lub oleje, takie jak lanolina, olej mineralny, parafina, wazelina, olej rycynowy, wosk karnauba i wosk candelilla”.

I dodał, że nic się nie stanie, jeśli raz położymy się spać w pełnym makijażu, jednak jeśli to się powtarza częściej, może dojść do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Przypomina też, że lepiej nie dzielić się tuszem do rzęs, bo jest to bardzo niehigieniczne.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: goodfullness.net/ aao.org
----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk