Po chemioterapii włosy wcale nie muszą wypadać! Jak temu zapobiec?

Monika Piorun
02.11.2017 20:40
Po chemioterapii włosy wcale nie muszą wypadać! Jak temu zapobiec?
fot. East News/Szpital im. Świętej Rodziny

Dla kobiet przechodzących chemioterapię utrata włosów często jest traumą, z którą trudno im sobie poradzić. 8 proc. pań odmawia z tego powodu dalszego leczenia. Joanna Sobol - psychoonkolog z zarządu Fundacji OnkoCafe wyjaśnia, jak działa rewolucyjny wynalazek, który sprawia, że Polki nie muszą się już obawiać straty bujnej czupryny podczas leczenia raka.

O innowacyjnym czepku chłodzącym, który redukuje utratę włosów po chemioterapii aż o 90 proc. opowiedziała Joanna Sobol - gość programu "Popołudnie z Radiem ZET".

Czepek, który zapobiega utracie włosów po chemioterapii

Włosy to nieodłączny atrybut kobiecości. Dla pacjentek onkologicznych konieczność poddania się chemioterapii wiąże się często z przykrym doświadczeniem, jakim jest utrata owłosienia. Jedne zakrywają głowę wymyślnymi chustkami, inne kupują peruki. Tych, które mają odwagę pokazywać łysinę publicznie jest zdecydowanie najmniej. Strach przed brakiem akceptacji otoczenia nierzadko jest na tyle silny, że paraliżuje w kobietach chęć stawienia czoła chorobie i pokonania raka. Aż 8 proc. chorych odmawia dalszego leczenia onkologicznego tylko ze względu na to, że boją się stracić włosy.

Na rynku pojawił się ostatnio rewolucyjny wynalazek, który pozwala ograniczyć utratę owłosienia podczas chemioterapii aż o... 90 procent! Mogą z nich korzystać m.in. pacjentki z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie oraz 7 innych oddziałów na terenie całego kraju. 

Zobacz także

Jak to działa?

Niesamowite właściwości czepka, który zapobiega utracie włosów po chemioterapii, polega na zastosowaniu specjalnego systemu chłodzącego (tzw. System Paxman). Można go stosować podczas leczenia niemal wszystkich typów raka, poza nowotworami krwi (białaczką), szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego.

Systemem Paxman jest w stanie chłodzić skórę głowy u dwóch pacjentek jednocześnie. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury - 4 stopni Celsjusza. Taka wartość pozwala uzyskać optymalną temperaturę skóry głowy, aby terapia była jak najbardziej skuteczna. Czepek silikonowy musi odpowiednio dobrze przylegać do powierzchni głowy, co zapewnia neoprenowy pokrowiec.

Chłodzenie rozpoczyna się około 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Czepek jest na głowie pacjenta przez 30 minut, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5h do 2h po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność tego urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

Zrzut ekranu 2017-11-01 o 22.08.29
fot. Szpital Świętej Rodziny

W całej Polsce jest 8 miejsc, w których pacjenci onkologiczni mogą korzystać z czepków chłodzących za pomocą Systemu Paxman. Jest to:

  • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie,
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach,
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu,
  • Szpitale Specjalistyczne w Gdyni,
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
  • Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu,
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu BreastUnit.

Problem z głowy!

Zrzut ekranu 2017-11-01 o 22.05.25
fot. Szpital Świętej Rodziny

Agresywne leczenie nowotworu wymaga od kobiet ogromnego samozaparcia. Komfort psychiczny, jaki daje im świadomość, że nie muszą tracić włosów na głowie podczas chemioterapii, ma pozytywny wpływ na ich psychikę i mobilizuje do walki w chorobą.  

- Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla pacjentów onkologicznych. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu - wyjaśnia lek. med. Monika Dąbrowska, kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, gdzie chorym oferowana jest możliwość korzystania z urządzenia w ramach leczenia przeciwnowotworowego.

________

zdrowie.radiozet.pl/π