Zamknij

Chcesz zrobić tatuaż? GIS ostrzega przed szkodliwymi, tanimi tuszami

12.05.2022
Aktualizacja: 12.05.2022 11:25

Zanim wykonamy tatuaż, warto zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. W niektórych gabinetach do zrobienia tatuażu czy makijażu permanentnego wykorzystuje się szkodliwe mieszanki. GIS informuje, co należy sprawdzić przed zabiegiem

Jak bezpiecznie wykonać tatuaż? GIS wydał ostrzeżenie
fot. Shutterstock

Zrobienie tatuażu to nie tylko drobny zabieg kosmetyczny. W niektórych przypadkach może wiązać się z powikłaniami wynikającymi z nieprawidłowego przestrzegania zasad higieny.
Tatuaż powstaje za pomocą specjalnej igły, która wszczepia pigment pod skórę. Taka ingerencja wiąże się z ryzykiem wielu chorób (żółtaczka, HIV). Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Ważna jest nie tylko dezynfekcja sprzętu i używanie środków ochrony osobistej (rękawiczki lateksowe), ale też tusz. Dlatego przed wybraniem miejsca, w którym wykonamy tatuaż, warto też sprawdzić, jakiego tuszu używa się w danym gabinecie. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny – chcąc poddać się zabiegowi wykonania tatuażu lub makijażu permanentnego trzeba upewnić się, że stosowany preparat przeznaczony jest do tego celu.

Dlaczego rodzaj stosowanego tuszu jest tak ważny?

Wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Jak podaje GIS, mieszaniny, które stosuje się do tatuowania i makijażu permanentnego, zawierają wiele substancji pomocniczych (rozpuszczalników, regulatorów pH, substancji konserwujących). Wszystkie te składniki mogą wpływać na nasze zdrowie.  Inspektorat podkreśla, że na potrzeby tatuowania należy stosować wyłącznie mieszaniny opatrzone informacją "Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym".

Etykieta takiej mieszaniny powinna zawierać informacje o:

  • zawartości regulatorów pH,
  • obecności związków niklu i chromu (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 proc., dla chromu 0,00005 proc.)
  • ostrzeżenie o możliwych reakcjach alergicznych

Przed użyciem mieszaniny do tatuowania osoba wykorzystująca ją jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania. Mieszaniny niezawierające zwrotu "Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym" nie mogą być używane do tatuowania.
Inspektorat sanitarny podał, że wydał informację w związku z pojawiającymi się informacjami o niebezpiecznych tuszach do tatuaży lub makijażu permanentnego.

Źródło: PAP