Zamknij

Biolog: długie paznokcie mogą być siedliskiem bakterii i grzybów

05.05.2022
Aktualizacja: 05.05.2022 12:58

Bardzo długie paznokcie spopularyzowane przez celebrytki, takie jak Cardi B i Billy Eilish, mogą być siedliskiem bakterii i grzybów, ostrzega biolog z American University w Waszyngtonie. Niektóre patogeny żyjące pod paznokciami mogą być oporne na antybiotyki.

Paznokcie Billie Eilish
fot. ROBYN BECK/AFP/East News

Dr Jeffrey Kaplan, biolog z American University w Waszyngtonie, twierdzi, że bardzo długie, zwykle sztuczne płytki paznokci są idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, które łatwo do nich przylegają.

Każdy ma na paznokciach i pod paznokciami bakterie oraz grzyby, które są codziennie wychwytywane podczas dotykanie przedmiotów, takich jak automaty biletowe, pieniądze, poręcze. Patogeny te są prawie zawsze nieszkodliwe. O ile skóra palca nie jest naruszona, nie wywołują zakażeń. Są też regularnie usuwane podczas mycia rąk wodą z detergentem lub mydłem.

- Badania wykazały 32 różne bakterie i 28 różnych grzybów pod paznokciami – powiedział Kaplan w wywiadzie dla USA Today.

Biolog wyjaśnił, że długie, naturalne lub sztuczne paznokcie stwarzają ryzyko zbierania się dodatkowych bakterii i grzybów. Ich nagromadzenie może wywołać infekcję, która w ciężkich przypadkach może prowadzić do zniekształcenia paznokci.

- Można przenieść bakterie spod paznokci do organizmu poprzez drapanie, obgryzanie paznokci, dłubanie w nosie i ssanie palców — ostrzegł naukowiec.

CDC również zaleca, aby nosić krótkie paznokcie, by nie gromadziły się pod nimi brud i zarazki, które mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się infekcji.

Z opinią biologa nie zgodziła się Kayla Newman, stylistka paznokci z Południowej Karoliny. 

- Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy mają długie paznokcie, wiedzą, jak utrzymywać je w czystości – powiedziała stylistka. - Jeśli wydajesz ponad 60 dolarów (red. kilkaset złotych) na zrobienie paznokci i nie utrzymujesz ich w czystości, to nie ma to sensu — dodała.

loader

Źródło: dailymail.co.uk