Zamknij

Bezpieczny manicure: na co zwrócić uwagę w salonie?

24.01.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:43
Bezpieczny manicure: na co zwrócić uwagę w salonie?
fot. Shutterstock

W czasach, gdy dostępność salonów kosmetycznych jest bardzo dużo, trudno wybrać taki, w którym będzie bezpiecznie dla naszego zdrowia. A o wyborze salonu kosmetycznego nie powinien decydować tylko wystrój i estetyka wnętrza. Ważne są przede wszystkim warunki sanitarne, w jakich przeprowadzone są wszelkie zabiegi na twarz, skórę i paznokcie. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć dobry salon kosmetyczny.

Już na wstępie możemy zweryfikować, czy zachowywana jest higiena pracy w gabinecie, gdzie można zrobić manicure, zarówno pod względem samego lokalu, jak i pracowników. Jednak, najważniejsze jest przestrzeganie higieny narzędzi i przyborów

  1. Porządek to podstawa – poukładane lakiery, czyste blaty, recepcja i podłogi.
  2. Pedicure powinien być wykonany zdezynfekowanymi i wysterylizowanymi narzędziami.
  3. Do pedicure powinien być wydzielone stanowisko o powierzchni co najmniej 6 m2, odizolowany od innych stanowisk.
  4. Miejsce na pedicure powinno być wyposażone w wygodny fotel, brodzik do moczenia stóp lub przenośny brodzik do moczenia nóg, które myje się i dezynfekuje po każdym umyciu.
  5. W przypadku pedicure i korzystania z brodzika do nóg, konieczne jest stosowanie jednorazowej folii do wypełnienia.
  6. Urządzenia muszą być sterylizowane. Profesjonalna sterylizacja powinna odbywać się w sterylizatorze. Wiadomo, że niektóre narzędzia nie mogą być poddane sterylizacji w związku z materiałem, z którego są wykonane. W takim wypadku poddaje się je dezynfekcji za pomocą przeznaczonych do tego preparatów. Warto zwrócić uwagę, czy kosmetolog dezynfekuje skórę klienta oraz czy używa odpowiedniego płynu do dezynfekcji, sam kosmetyk z alkoholem nie wystarczy.  
  7. Jednorazowe przyrządy powinny być szczelnie zapakowane, rozpakowywane na oczach klientki.
  8. Osoba wykonująca zabiegi powinna mieć założone jednorazowe rękawiczki.
  9. Wizytówką profesjonalnego salonu jest wygląd personelu - czy jest schludnie ubrany i czysty. 
  10. Kosmetyczka powinna dezynfekować dłonie swoje i klienta, myć ręce przed każdym zabiegiem, dbać o czystość swoich paznokci, mieć na sobie maseczkę, świeży fartuch, dbać o higienę jamy ustnej.

Ważna informacja

Dezynfekcja, sterylizacja, używanie jednorazowego sprzętu, zakładanie rękawiczek, regularne mycie rąk i wykorzystywanie autoklawu, to podstawowe zasady zachowania higieny w gabinetach kosmetycznych.

Korzystając z usług salonów urody, można narazić się na liczne choroby, np. grzybicę skóry i paznokci, ale nie tylko. Niezdezynfekowane narzędzia mogą sprawić, że zachorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, a przy braku szczęścia nawet złapiemy HIV.

Szczególną ostrożność należy zachować, gdy dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek to np. mezoterapia igłowa, manicure, pedicure, przekłuwanie uszu i wiele zabiegów z pogranicza medycyny estetycznej i kosmetologii. Jednak bądźmy czujni również wtedy, gdy zabieg nie narusza. Skóra może zarazić się groźnymi bakteriami lub  zapaleniem mieszków włosowych.