Zamknij

8 miejsc, w których rak skóry lubi się ukrywać

21.05.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 13:10
Zmiany nowotworowe, rak skóry - gdzie lubi się ukrywać?
fot. Shutterstock

Rak skóry może pojawić się wszędzie. Są jednak miejsca, które sprawdzamy stosunkowo rzadko. Dowiedz się, gdzie szukać zmian nowotworowych i jak zapobiec rozwinięciu sie choroby.

  1. Skóra głowy
  2. Dłonie i podeszwy stóp
  3. Palce i paznokcie
  4. Powieki
  5. Przestrzenie pomiędzy palcami
  6. Genitalia

Rak skóry może pojawić się praktycznie w każdym miejscu ciała. Jednak ekspozycja na promienie słoneczne UV jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania zmian nowotworowych. Dlatego uważa się, że najbardziej narażona jest skóra twarzy, klatki piersiowej, rąk i nóg. Nie znaczy to, że pozostałe części skóry, te bardziej zakryte, są bezpieczne. Promienie UV nie są bowiem jedynym czynnikiem powodującym raka skóry. Inne to: wiek, genetyka i historia rodziny, stan układu odpornościowego, czynniki środowiskowe, a nawet pieprzyki. Dermatolodzy wymieniają osiem miejsc, w których mogą pojawić się zmiany nowotworowe, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi.

Skóra głowy

Bardzo często chronimy przed słońcem skórę twarzy, szyi, nawet uszy, ale zapominamy o skórze na głowie. Włosy nie blokują promieni słonecznych, zwłaszcza te jasne i cienkie. Zmiany nowotworowe mogą pojawić się właśnie w tym miejscu. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę. Osoby pozbawione włosów lub z tendencją do łysienia powinny stosować kremy z filtrami UV również na skórze głowy, a poza tym powinny nosić czapkę chroniącą przed słońcem. Natomiast osobom z owłosioną skórą głowy zaleca się noszenie kapelusza z szerokim rondem, który będzie chronił nie tylko skóry głowy, ale również zapewni dodatkową ochronę skórze twarzy i szyi. Można również rozważyć filtr przeciwsłoneczny w spreju na włosy.  

Dłonie i podeszwy stóp

Bardzo często smarujemy kremem przeciwsłonecznym wierzchnią część dłoni i stóp, ale zapominamy o ich wewnętrznej stronie. Tymczasem w tych miejscach również mogą powstać zmiany nowotworowe. Istnieje specyficzny rodzaj raka skóry, który tworzy się tylko na dłoniach, podeszwach i pod łożyskiem paznokci, zwany czerniakiem soczewicowatym acralnym. Jest on stosunkowo rzadki (stanowi zaledwie 3 proc. wszystkich przypadków czerniaków, występuje głównie u osób z ciemną skórą, ale u osób z jasną skórą również się może pojawić).

Niestety nieznane są przyczyny tego typu nowotworu. Przypuszcza się, że na jego pojawienie się mogą mieć wpływ czynniki genetyczne lub urazy w tym obszarze. Dlatego zaleca się, by stosując ochronę przeciwsłoneczną nie zapominać o tych miejscach, a poza tym dokładnie i regularnie badać te części ciała. Naszą uwagę powinny zwrócić wszystkie nowe, zmieniające się, krwawiące lub bolesne zmiany, nawet jeśli nie jest to ciemna plama.

Palce i paznokcie

Łożysko płytki paznokciowej to kolejne nietypowe miejsce, w którym może pojawić się zmiana nowotworowa (czerniak soczewicowaty akralny lub rak płaskonabłonkowy). Może objawiać się ona w postaci czerwonych, szorstkich lub sporych, wypukłych plam na skórze. Tutaj również prawdopodobną przyczyną tych zmian jest genetyka, urazy, a nawet – w przypadku raka płaskonabłonkowego – zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Jeśli chodzi o profilaktykę tego typu raka skóry, to zaleca się regularne sprawdzanie stanu skóry i szybki kontakt z lekarzem w przypadku wykrycia niepokojących zmian. Ryzyko pojawienia się raka płaskonabłonkowego związanego z HPV można zmniejszyć, uprawiając bezpieczny seks i szczepiąc się przeciwko HPV.

Powieki

Według danych "British Journal of Opthalmology" około 10 proc. przypadków raka skóry dotyczy skóry powiek. Jest to miejsce bardzo narażone na działanie promieni słonecznych, w które zwykle nie wciera się preparatów przeciwsłonecznych. Aby uniknąć powstawania zmian nowotworowych w tych miejscach, warto zadać o ochronę przeciwsłoneczną, stosując kremy przeciwsłoneczne. Warto również nosić okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz z szerokim rondem.

Przestrzenie pomiędzy palcami

Niewiele osób ogląda przestrzenie pomiędzy palcami, tymczasem między nimi też mogą pojawić się niepokojące zmiany nowotworowe. Dlatego warto robić to regularnie, a dodatkowo nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej i krem wsmarowywać również w przestrzeń pomiędzy palcami.

Genitalia

Rak płaskonabłonkowy lubi pojawiać się w pobliżu genitaliów. Wiąże się on z zakażeniem HPV. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten typ raka, należy uprawiać bezpieczny seks i zaszczepić się przeciwko HPV. Ale rak płaskonabłonkowy to nie jedyne zagrożenie. Na zmiany nowotworowe w tych okolicach narażone są również osoby, które lubią opalać się topless i nie pamiętają o ochronie przeciwsłonecznej w tych miejscach. Warto regularnie kontrolować swoją skórę, również w miejscach intymnych. Pomocne w tym może być lusterko ręczne.

Pamiętaj! Im zmiany nowotworowe zostaną szybciej wykryte, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Oglądaj dokładnie całe ciało i pamiętaj o działaniach profilaktycznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Prevention.com/ Patient.info