Zamknij

7 sposobów na pozbycie się cellulitu. Zastosuj je wszystkie

28.12.2021
Aktualizacja: 28.12.2021 15:55
Cellulit . Jak się go pozbyć?
fot. Shutterstock

Co trzeba zrobić, by pozbyć się cellulitu i zmniejszyć ryzyko jego ponownego pojawienia się? Wypróbuj tych 7 sposobów i zobacz, co się zmieni.

Cellulit, czyli tzw. pomarańczowa skórka, spędza sen z oczu wielu kobiet. Dlaczego tylko kobiet? Bo to zdecydowanie damska przypadłość. Co ciekawe cellulit pojawia się nie tylko u kobiet z nadwagą czy otyłością, ale również u osób szczupłych i wysportowanych.

Cellulit jest efektem zaburzeń mikrokrążenia. Gdy krew płynie nieefektywnie, tworzą się zastoje, robią obrzęki, a to prowadzi do zmiany metabolizmu w tkankach. Toksyny pozostają w organizmie i gromadzą się w tkance tłuszczowej, a same komórki tłuszczowe rozrastają się i nadymają, co daje efekt właśnie "pomarańczowej skórki". Skóra przestaje być gładka, traci swoją jędrność.

Przyczyn cellulitu może być wiele, np. zaburzenia hormonalne, budowa tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej, złe nawyki żywieniowe, m.in. zbyt dużo słodyczy, przetworzone jedzenie, a także brak wysiłku fizycznego, siedzący tryb życia, a nawet zbyt obcisłe ubranie czy buty na wysokim obcasie.

Jak pozbyć się cellulitu? 7 sposobów

  1. Odpowiednio masuj dotknięte cellulitem partie ciała. To poprawia ukrwienie, a tym samym wpływa na zmniejszenie pomarańczowej skórki.
  2. Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu przez 30 minut. Najlepiej wykonuj ćwiczenia cardio z wykorzystaniem różnych przyrządów (np. gumy, ciężarki, rower stacjonarny). Każde z nich angażuje inne partie mięśni. Pamiętaj, że każdy kilogram dodatkowej tkanki mięśniowej spala 100 kalorii ekstra dziennie.
  3. Uważaj na to, co pijesz. Lepiej wyklucz ze swojej diety alkohol i ogranicz do minimum napoje z kofeiną. Zacznij pić zieloną herbatę, która wspomaga odchudzanie i pomaga usunąć toksyny z organizmu.
  4. Ogranicz, a najlepiej zrezygnuj zupełnie z soli oraz cukru. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a cukier niekorzystnie wpływa na naszą wagę oraz na zdrowie jelit.
  5. Jeśli palisz, rzuć ten nałóg. Dym papierosowy zawiera mnóstwo trujących, rakotwórczych substancji, a poza tym powoduje rozpad witaminy C, która jest bardzo istotna w produkcji włókien kolagenu (jest on podstawowym budulcem skóry). Im słabsze są włókna kolagenowe, tym widoczniejszy jest cellulit.
  6. Pij napar z kopru włoskiego, bo działa on moczopędnie i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie.
  7. Stosuj balsamy antycellulitowe. Razem z regularnym masażem pomogą zlikwidować powstałą "pomarańczową skórkę" i zapobiec pojawieniu się nowych zmian.

Jak ćwiczenia są najlepsze na cellulit?

Każde. Tak powinna brzmieć odpowiedź na to pytanie. Ważne jest, by zacząć się w ogóle ruszać. Najlepszy jest trening cardio, który pozwala na spalenie zbędnych kalorii, pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz pomarańczowej skórki, a także poprawia ogólną kondycję. Poza tym pomaga wymodelować i ujędrnić sylwetkę.

Treningi, w trakcie których pracujesz z własnym ciężarem ciała, np. bieganie, marsz, są lepsze niż pływanie, a to dlatego, że w przypadku tej ostatniej aktywności mięśnie radzą sobie ze znacznie mniejszym obciążeniem.

Warto też w planie treningowym uwzględnić ćwiczenia anaerobowe, które działają modelująco na sylwetkę, czy ćwiczenia siłowe, które doskonale rzeźbią ciało.

Ważne!

W ustaleniu planu treningowego, warto poprosić o pomoc specjalistów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Super Figura