Zamknij

Wampirze maseczki – zabieg, który może zrujnować zdrowie

12.09.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 16:48
Wampirze maseczki
fot. Shutterstock

W Stanach Zjednoczonych ten zabieg kosmetyczny jest dość popularny. Jednak „Wampirze maseczki” mogą zrujnować zdrowie; prowadzić do wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) oraz do zakażenia wirusem HIV.

Wampirze maseczki to nowość, jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne, mająca już jednak całkiem sporą grupę fanów w Stanach Zjednoczonych. Niestety jest to zabieg nie tylko modny, ale też bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Może prowadzić m.in. do wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) oraz do zakażenia wirusem HIV.

Podczas zabiegu pobierana jest krew od pacjenta, a następnie jest ona wkładana do wirówki frakcyjnej, w celu oddzielenia płytek krwi lub komórek krwi, które pomagają w krzepnięciu, od osocza. Następnie tak przygotowana krew jest aplikowana na twarz, która wcześniej jest nakłuwana maleńkimi igłami (zabieg mezoterapii mikroigłowej).

Zwolennicy tej metody twierdzą, że „Wampirze maseczki” poprawiają kondycję skóry i redukują zmarszczki oraz uszkodzenia skóry po opalaniu. Przeciwnicy podkreślają, że stanowi ona zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób, które je stosują. I chyba mają rację. Znane są przypadki osób, które podczas zabiegu zakaziły się bardzo poważnymi chorobami.

W stanie Nowy Meksyk (USA) ten zabieg został zakazany, a salon SPA, które go stosował, został zamknięty, gdy do departamentu zdrowia zgłosił się klient, który miał zakażenie krwiopochodne i najprawdopodobniej zaraził się właśnie w tym SPA. Podczas kontroli okazało się, że salon nie miał licencji na prowadzenie tego typu działalności (wygasła ona w 2013 r.), nie prowadził też ewidencji swoich klientów. Dlatego przypuszcza się, że zakażonych osób może być znacznie więcej.

Podczas kontroli okazało się, że stosowane do zabiegu igły nie były właściwie przechowywane, a sprzęt dezynfekowany. I to właśnie było przyczyną zakażeń.

Urzędnicy departamentu zdrowia wystosowały apel do wszystkich osób, które miały przeprowadzane podobne zabiegi, by zgłosiły się do lekarza i zrobiły badanie w kierunku HIV, WZW B oraz WZW C.  

Wirusy, które przyczyniają się do tych chorób, przenoszą się właśnie poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, takimi jak krew.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: livescience.com
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk