Eliksir młodości - przetaczanie osocza krwi?

Monika Piorun
15.09.2016 17:45
Eliksir młodości - przetaczanie osocza krwi?
fot. Przetaczanie osocza krwi - nowy eliksir młodości

W Kalifornii trwają przygotowania do pierwszego testu odmładzania ludzi za pomocą krwi. Ekspertom z firmy Ambrosia udało się już przeprowadzić pierwsze udane badania, które doprowadziły do znaczącej poprawy stanu mięśni, serca oraz polepszenia pamięci i funkcji poznawczych u szczurów laboratoryjnych.

Mogłoby się wydawać, że w branży kosmetycznej było już wszystko - wampirzy lifting, który pozwala pozbyć się zmarszczek wypełniając je preparatem na bazie własnej krwi, botoks paraliżujący jadem kiełbasianym mięśnie twarzy, a nawet nowa "druga skóra" w kremie. Nigdy jednak pogoń za wieczną młodością nie dawała możliwości zmiany nie tylko urody, ale i stanu całego organizmu.

Amerykanie udowodnili już, że przetoczenie osocza krwi młodych gryzoni osobnikom w podeszłym wieku może działać prawdziwe cuda. Dzięki parabiozie polegającej na zespoleniu układów krążenia dwóch zwierząt udało się uzyskać zaskakującą przemianę w obrębie ich organów wewnętrznych.

Zabieg doprowadził do tego, że ciało szczurów nabrało sprężystości, ich mięśnie były mniej zwiotczałe, parametry pracy serca zaczęły być zbliżone do tych, które obserwowane są wśród młodszych przedstawicieli tego gatunku. Nawet szczurzy mózg zaczął lepiej funkcjonować - odmłodzone zwierzęta osiągały lepsze wyniki w testach pamięci, a ich umysł stał się bardziej czujny, wyraźnie zwiększając funkcje poznawcze i zdolność przyswajania nowych informacji.

Krew - źródło młodości

EN_01132971_1210
fot. East News

Dotychczasowe wyniki badań na szczurach są na tyle obiecujące, że lekarz Jesse Karmazin - założyciel firmy o nazwie (omen nomen) Ambrosia (z ang. ambrozja) ogłosił, że ma zamiar rozpocząć podobne testy na ludziach. Od dawców poniżej 25. roku życia (min. 16-latków) zostanie pobrane osocze krwi, które będzie przetoczone starszym wieku (min. 35 lat). W sumie eksperyment obejmie około 600 osób. Nie jest jednak darmowy.

Osoby, które chcą sprawdzić, czy mogą się odmłodzić muszą zapłacić aż 8 tys. dolarów. Tak wysoka kwota ma pokryć koszty ubezpieczenia, zabezpieczenia materiału pobranego do badań w laboratorium oraz zgodę komisji bioetycznej.

W ciągu miesiąca każdej osobie decydującej się na udział w badaniu ma zostać przetoczone 1,5 l osocza krwi młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat. W dalszej kolejności będą badane zmiany biochemiczne, które będą zachodziły w ich organizmach.

American dream

Jeśli udałoby się uzyskać podobne wyniki, jak w przypadku szczurów laboratoryjnych, mielibyśmy nowy eliksir młodości. Eksperci nie potwierdzają jednak entuzjazmu Amerykanów.

Sporo naukowców nie pozostawia na dr Karmazinie suchej nitki oskarżając go wyłącznie o chęć zysku. Wieczna młodość to jednak prawdziwe spełnienie amerykańskiego snu, a znalezienie ludzi gotowych zapłacić za odmładzanie organizmu, wydaje się całkiem realne - zarówno dla dobra nauki, jak i w kwestiach marketingowych.

Zagłosuj

Czy chciałbyś być młodszy?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π