Zamknij

Przeszczep włosów – zalecenia pozabiegowe. O czym trzeba pamiętać?

26.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 04:26
Przeszczep włosów – zalecenia pozabiegowe
fot. Shutterstock

Jak wyglądają zabiegi pielęgnacyjne po przeszczepie włosów metodą FUE? Jak pielęgnować skórę głowy? Kiedy można myć głowę po przeszczepie? Jakie leki stosuje się po przeszczepie włosów?

Po zabiegach, które nie wymagają hospitalizacji, pacjenci często wracają do domu zdezorientowani. Stres i emocje związane z działaniami przeprowadzanymi przez lekarza sprawiają, że stają się rozkojarzeni i nie zawsze pamiętają o zaleceniach pozabiegowych (lub nie wszystkie z nich są dla nich w pełni zrozumiałe). Aby uniknąć niepotrzebnych stresów i błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy zabiegu, warto zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami jeszcze przed wizytą w gabinecie.

W przypadku przeszczepu włosów metodą FUE czas rekonwalescencji trwa zaledwie 5-7 dni, aby go nie wydłużać i pozwolić organizmowi na poprawne przyjęcie przeszczepionych mieszków włosowych, przez pierwsze dni powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Sól fizjologiczna po przeszczepie włosów

Po przeszczepie włosów metodą FUE niezwykle ważne są pierwsze trzy doby, dlatego aby maksymalnie wypocząć, najlepiej jest nocować w miejscowości, w której był przeprowadzony zabieg. Jak pielęgnować głowę? Zalecenia są niezwykle proste! W dniu przeszczepu i w kolejnych trzech dobach nie powinniśmy jej dotykać, jedynie spryskiwać sterylną solą fizjologiczną.

Założony opatrunek należy zdjąć dopiero drugiego dnia, wtedy nasączoną solą fizjologiczną gazą przemywamy miejsca, z których pobierane były mieszki włosowe (tył głowy). Z tym roztworem rozstajemy się dopiero czwartego dnia, gdy możemy już myć całą głowę szamponem niezawierającym silikonu.

Jak myć głowę po przeszczepie włosów?

Mycie głowy po przeszczepie włosów metodą FUE powinno wyglądać nieco inaczej niż na co dzień. Jak to robić? Głowę moczymy letnią wodą, na dłonie nakładamy szampon i rozcieramy go aż do momentu powstania piany, której nie spłukujemy przez około 2 minuty.
Głowę myjemy opuszkami palców, wykonując małe, okrężne ruchy i delikatnie masując skórę przez 3-4 minuty. Po tym czasie opłukujemy ją letnią wodą i całą procedurę powtarzamy raz jeszcze.

Dużą ostrożność powinniśmy zachować również podczas wycierania głowy. Za każdym razem używamy czystego ręcznika.

Opisany powyżej sposób mycia głowy należy stosować przez co najmniej 10 dni po zabiegu. Po tym czasie możemy wrócić do standardowej metody, jednak przez pierwsze 2 miesiące do mycia używamy wyłącznie szamponu niezawierającego silikonu (większość szamponów dla dzieci) i nie kierujemy w kierunku głowy silnego strumienia wody.

Leki po przeszczepie włosów

Po przeszczepie włosów pacjenci zazwyczaj przyjmują trzy leki: steryd w małej dawce, antybiotyk i doraźnie leki przeciwbólowe. Steryd stosuje się przez pierwsze dni po zabiegu w celu zmniejszenia opuchlizny (w trakcie zażywania tego leku należy unikać słonych posiłków), natomiast antybiotyk otrzymujemy na 3 dni. Decyzję o tym, czy leki przeciwbólowe są potrzebne, pozostawiam do indywidualnego rozstrzygnięcia pacjentom. Ból zazwyczaj zwalczymy już jedną tabletką ibuprofenu, który jest dostępny bez recepty. W przypadku, gdy zażycie tego leku nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, polecam jedną tabletkę Ketonalu Forte.