Zamknij

Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym

12.02.2018
Aktualizacja: 25.11.2020 12:56

Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym należy obecnie do najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wstrzykując kwas, można powiększyć usta lub je wymodelować, na przykład, gdy są asymetryczne. To zabieg bezpieczny, po niedługim czasie kwas się wchłania i należy powtórzyć całą procedurę. Choć nie jest to zabieg nowy, to wciąż kojarzony jest z pewną kontrowersją. Dowiedz się, jak wygląda zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym. Czego się spodziewać?

East News
fot. ---

Powiększanie ust nie powinno opierać się wyłącznie na zwiększeniu ich objętości. Specjaliści z zakresu medycyny estetycznej skupiają się raczej na modelowaniu ust, czyli dostosowaniu ich kształtu do twarzy kobiety. Modelowanie ma na celu wyrównanie ewentualnych asymetrii lub powiększenie którejś z warg, by ogólny wygląd ust pasował jak najlepiej do twarzy. Modelowanie ust powinno opierać się zatem na wydobyciu naturalnego piękna kobiety i podkreśleniu jej wyglądu.

Z zabiegu powiększenia czy modelowania ust korzystają osoby, u których w wyniku anatomicznych predyspozycji występuje asymetria ust: usta są zbyt wąskie lub któraś z warg swoim kształtem i wyglądem nie pasuje do ogólnego wyglądu twarzy.

Dzięki zastosowaniu wypełniaczy, z których najpopularniejszym jest kwas hialuronowy, można:

 • powiększyć usta,
 • wywinąć usta,
 • wyrównać asymetrię,
 • unieść kąciki,
 • przywrócić lub stworzyć odpowiednią proporcję pomiędzy wargami,
 • odtworzyć granicę pomiędzy czerwienią wargową a skórą.

Z modelowania ust korzystają również kobiety, których usta w wyniku procesu starzenia się skóry straciły napięcie i odpowiedni kształt. Zbyt wiotka skóra sprawia, że kąciki ust zaczynają opadać, co objawia się srogim i nieco smutnym wyrazem twarzy.

Wargi naturalnie różnią się od siebie wielkością. Wyrównywanie warg na siłę powoduje tylko, że efekt będzie wyjątkowo nienaturalny. Wargi mogą być wtedy zbyt wydęte i przypominać „kaczy dziób”.

Powiększanie (modelowanie) ust — jak wygląda?

Powiększanie ust, jak każdy zabieg, wymaga konsultacji lekarskiej. Na podstawie wywiadu lekarz stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Przed zabiegiem powiększania lub modelowania ust lekarz stosuje znieczulenie. Usta są bardzo unerwione i wykonanie zabiegu bez znieczulenia mogłoby być po prostu nie do zniesienia, zwłaszcza że zabieg wymaga najczęściej nawet kilkunastu wkłuć pod skórę. Na ogół stosuje się znieczulenie nasiękowe, czyli ogólne. Polega to na wprowadzeniu preparatu znieczulającego igłą pod skórę od strony jamy ustnej. Stosuje się także kremy znieczulające, które działają szybko i wyjątkowo skutecznie.

Do zabiegu powiększania ust stosuje się najczęściej kwas hialuronowy, który jest dobrze tolerowany przez organizm i rozpuszcza się po pewnym czasie. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie każdego człowieka. Z wiekiem jego poziom zmniejsza się, co powoduje, że skóra jest mniej nawilżona i sprężysta. Stosowanie tego kwasu w medycynie estetycznej pozwala wypełnić drobne zmarszczki, nawilżyć skórę, podkreślić kontur ust i wyrównać ich asymetrię.

Kwas hialuronowy wstrzykuje się cienką igłą w głąb warg, najczęściej podczas kilkunastu wkłuć. Po aplikacji kwasu lekarz delikatnie masuje usta, by rozprowadzić preparat i nadać ustom pożądany kształt. Tuż po zabiegu usta mogą być opuchnięte, może także pojawić się krwiak lub zasinienie. Nie jest to jednak zabieg specjalnie inwazyjny i tuż po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć.

Kwas hialuronowy nie jest całkiem obojętny dla tkanki. Już dawno dostrzeżono, że im częściej powiększa się usta, tym dłużej kwas pozostaje pod skórą. To z jednej strony korzystne, bo zabiegi można wykonywać rzadziej, ale z drugiej strony świadczy o tym, że nie jest to substancja obojętna dla ludzkiego organizmu. Zbyt częste wprowadzanie kwasu hialuronowego może prowadzić do powstawania zwłóknień i nadmiaru błony śluzowej. Agresywne powiększanie ust prowadzi także do rozciągania się skóry. To błędne koło, bo rozciągniętą skórę trzeba na nowo modelować i wypełniać.

Aby poprawić kształt ust i je wymodelować, potrzeba zazwyczaj ok. 0,5-1 ml kwasu hialuronowego. Do powiększania ust wykorzystuje się znacznie większą ilość tej substancji (1,5-3 ml).

Koszt jednorazowego zabiegu powiększania ust waha się od 700 do 1300 zł za ok. 1 ml preparatu. Cena zależy głównie od renomy lekarza i gabinetu oraz miejscowości, w której wykonywany jest zabieg.

Przed zabiegiem:

 1. Na kilka dni przed zabiegiem trzeba powstrzymać się przed zażywaniem leków przeciwzapalnych i aspiryny.
 2. Tuż przed zabiegiem należy ograniczyć palenie.
 3. Na dobę przed zabiegiem należy powstrzymać się od picia alkoholu.
 4. Na kilka dni przed zabiegiem nie wolno odwiedzać sauny i solarium.
 5. Tuż przed zabiegiem należy usunąć makijaż z ust i okolic.

Po zabiegu:

Usta po zabiegu mogą być opuchnięte nawet przez kilka dni. Docelowy efekt można zauważyć dopiero po 1-1,5 tygodnia.

 1. Bezpośrednio po zabiegu należy schładzać usta, by utrzymać reakcję tkanki na możliwie niskim poziomie.
 2. Przez ok. dobę po zabiegu należy dbać o higienę ust: jak najrzadziej ich dotykać i przemywać chłodną wodą bez dodatku kosmetyków (mleczka do demakijażu, toniku).
 3. Po jednym dniu od zabiegu można rozpocząć delikatny masaż ust, co zapobiega zbijaniu się kwasu hialuronowego w grudki.
 4. Przez pierwszy tydzień zaleca się możliwe oszczędzanie ust. Najlepiej nie wywierać nadmiernego ucisku na usta i nie malować ich.
 5. Na kilka dni należy zrezygnować z picia gorących napojów, chodzenia do sauny i opalania się. Zaleca się także unikania nadmiernego zimna.

Kwas hialuronowy utrzymuje się w ustach ok. 3 miesiące po pierwszym zabiegu. Po każdym kolejnym ten czas się wydłuża, nawet do 6-8 miesięcy.

Powiększanie (modelowanie) ust — jakie są przeciwwskazania?

Z zabiegu powiększania lub modelowania ust nie mogą korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik podawanego preparatu lub samą substancję (kwas hialuronowy). Z tego zabiegu nie mogą także korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także panie w czasie miesiączki, osoby z aktywną opryszczką, zażywające antybiotyki lub chorujące na choroby układu immunologicznego. Z zabiegu wyklucza także skłonność do powstawania blizn przerostowych, tzw. keloidów.

Powiększanie (modelowanie) ust — czy możliwe są powikłania?

Powiększanie czy modelowanie ust zaliczane jest do bezpieczniejszych zabiegów. Możliwe jest jednak wystąpienie skutków ubocznych, szczególnie po niewłaściwie wykonanym zabiegu. Ewentualnym powikłaniem po zabiegu może być swędzenie ust, krwiak, przebarwienia, a nawet zaburzenia odczuwania. Po zabiegu mogą być także odczuwalne objawy podobne do przeziębienia lub grypy: ból głowy i mięśni oraz złe samopoczucie. Ewentualne objawy po zabiegu powinny być delikatne i szybko mijać. Jeśli objawy się utrzymują lub nasilają, to należy zgłosić się na konsultację z lekarzem, który przeprowadził zabieg.

Rzadziej spotykanym powikłaniem jest przemieszczenie się wypełniacza w inny rejon twarzy lub powstanie wyczuwalnych grudek pod skórą. Poważnym, lecz rzadko spotykanym skutkiem ubocznym jest częściowa martwica spowodowana zatkaniem światła naczynia w danej okolicy.

Źródło: marek wasiluk.pl; powiekszanie-ust.pl