Zamknij

Naukowcy odkryli, którędy ucieka młodość. Okazuje się, że przez... nos

28.01.2020 12:37
Plastyka nosa może odmłodzić twarz nawet o trzy lata
fot. Shutterstock

Botoks, lifting, kuracje drogimi kremami - wszystko na nic. Z najnowszych badań wynika, że jest pewna procedura medyczna, która pozwala "cofnąć zegar" aż o trzy lata.

Z wiekiem rysy twarzy się zmieniają. Skóra wiotczeje, policzki opadają, powieki stają się cięższe, nos staje się dłuższy. Podczas gdy walka ze starością koncentruje się głównie wokół problemu zmarszczek, naukowcy przekonują, że są w stanie widocznie odmłodzić twarz za pomocą jednego zabiegu chirurgicznego.

Do oceny wieku na podstawie twarzy wykorzystano sztuczną inteligencję. Maszynie pokazano zdjęcia stu kobiet w wieku 16-72 lata, zakwalifikowanych do zabiegu plastyki nosa. Po 12 tygodniach sztuczna inteligencja ponownie oszacowała wiek badanych. Okazało się, że podciągnięcie koniuszka nosa powodowało "cofnięcie zegara" średnio o trzy lata, a niektóre kobiety wydawały się młodsze nawet o... siedem lat! Wyniki opublikowano w Aesthetic Surgery Journal.

woman-rhinoplasty-42
fot. UCLA

Autorzy badania wskazują na fakt, że do tej pory plastykę nosa kojarzono raczej z medycyną estetyczną, a nie medycyną anti-ageing. Tymczasem rozwój nowych technologii pozwala na rozszerzenie perspektywy. "Ta technologia pozwala nam oszacować wiek w obiektywny sposób. Udowodniono, że rozpoznaje wzorce i cechy starzenia się wykraczające poza to, co widzi ludzkie oko” - podkreślił dr Robert Dorfman, główny autor badania i lekarz rezydent w dziale chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej w David Geffen School of Medicine na UCLA.

Źródło: UCLA