Zamknij

Na jakie problemy z cerą pomagają kwasy złuszczające? Jak działają na skórę?

26.04.2022
Aktualizacja: 26.04.2022 16:14

Kwasy złuszczające, czyli peelingi chemiczne, są stosowane w medycynie estetycznej i przemyśle kosmetycznym od wielu lat. Wiele osób niepotrzebnie obawia się ich silnego działania – przekonują specjaliści. Produkty odpowiednio dobrane pod kątem rodzaju i stężenia nie powinny wywoływać przykrych skutków ubocznych, a efekty ich działania daje się zauważyć od razu po zabiegu.

Jakie problemy zwalczają kwasy na twarz?
fot. Shutterstock
  1. Jak działają kwasy na twarz?
  2. Kwas migdałowy: spowolnienie starzenia i rozświetlenie
  3. Kwas mlekowy: nawilżenie i oczyszczenie porów
  4. Kwas trójchlorooctowy: intensywna kuracja antystarzeniowa
  5. Kwas kojowy: zwalczanie przebarwień i wolnych rodników
  6. Dlaczego nie warto się bać stosowania kwasów złuszczających?

Mimo różnorodnego zastosowania i świetnych rezultatów wciąż wiele kobiet podchodzi nieufnie do kwasów złuszczających – obawiają się długiej rekonwalescencji skóry, jej łuszczenia czy podrażnień. Kwasy w krótkim czasie pomogą m.in. pozbyć się przebarwień, trądziku, drobnych zmarszczek lub przesuszenia cery. Jakie są właściwości kwasów i w jakich problemach skórnych się sprawdzą, podpowiada Zofia Owczarek, kosmetolożka i ekspertka marki Venome.

Jak działają kwasy na twarz?

Generalnie kwasy złuszczające dzielą się na trzy grupy: AHA, BHA oraz PHA. Czym się różnią?

  • Kwasy AHA posiadają umiarkowane działanie złuszczające i rozjaśniają przebarwienia.
  • Kwasy z grupy BHA mocniej działają pod kątem usunięcia martwego naskórka i silnie oczyszczają pory, co sprawia, że świetnie sprawdzą się w pielęgnacji cery trądzikowej.
  • Kwasy PHA są najdelikatniejsze, oprócz delikatnego efektu eksfoliacji nawilżają i odżywiają cerę.

Większość kwasów kosmetycznych ma właściwości minimalizujące widoczność zmarszczek oraz opóźniające procesy starzenia. Działanie zależy jednak przede wszystkim od stężenia i pH produktu – kwasy przeznaczone do użytku domowego są zazwyczaj słabsze, niż specjalistyczne preparaty stosowane w gabinetach medycyny estetycznej. Preparaty z kwasami chemicznymi to produkty silnie reagujące ze skórą, dlatego ich stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy – dlatego najlepiej, aby kurację przeprowadził specjalista. W kuracji kwasami ważna jest też systematyczność. Już po pierwszym zabiegu widać pozytywne zmiany, ale dopiero po przeprowadzeniu pełnej kuracji efekt będzie prawdziwie widowiskowy. Jakich kwasów używa się najczęściej i jakie problemy skórne pomagają rozwiązać?

Kwas migdałowy: spowolnienie starzenia i rozświetlenie

Ten popularny w kosmetyce kwas należy do grupy AHA i pozwala na efektywne złuszczanie martwego naskórka oraz pobudzenie skóry do pracy. Dzięki temu następuje poprawa jędrności i likwidacja powierzchownych zmarszczek. Kwas migdałowy stymuluje syntezę kolagenu – substancji kluczowej dla zachowania młodego wyglądu cery.

– Cenną właściwością kwasów, szczególnie tych z grupy AHA, BHA oraz kwasu trójchlorooctowego, jest silne działanie złuszczające sprzyjające usuwania komórek nadmiernie napigmentowanych, które widoczne są jako przebarwienia. Kwas migdałowy skutecznie zmniejsza widoczność przebarwień i hiperpigmentacji właśnie dzięki przyspieszeniu procesu wymiany naskórka, przez co komórki skóry posiadające zbyt dużą ilość melaniny są szybciej zastępowane nowymi – tłumaczy kosmetolożka Zofia Owczarek.

Kwas mlekowy: nawilżenie i oczyszczenie porów

Kwas mlekowy należy do grupy AHA – jego skuteczne działanie złuszczające nie niesie za sobą ryzyka mocnych podrażnień. Jako jeden z niewielu peelingów chemicznych posiada świetne właściwości nawilżające – podczas stosowania powoli wnika w głąb naskórka, skutecznie wiążąc wodę w jego wnętrzu. Kwas ten obecny w preparatach zabiegowych doskonale oczyszcza pory, dzięki czemu zapobiega powstawaniu niedoskonałości, dzięki przywróceniu skórze odpowiedniego poziomu pH. Wykazuje również działanie bakteriobójcze, chroniąc cerę przed mikroorganizmami.

– Zanieczyszczenia powietrza są jednym z elementów wpływających na zaostrzenie stanów zapalnych na skórze. Z nieustępującym pod wpływem domowej pielęgnacji problemem niedoskonałości warto udać się do specjalisty na zabieg z wykorzystaniem kwasu mlekowego. Pozwala on też na redukcję przebarwień poprzez ograniczenie działania tyrozynazy, enzymu uczestniczącego w procesie wytwarzania melaniny – wyjaśnia ekspertka marki Venome, tworzącej preparaty z zakresu medycyny estetycznej.

Kwas trójchlorooctowy: intensywna kuracja antystarzeniowa

Kwas trójchlorooctowy, znany także jako TCA, to najsilniej działający organiczny związek chemiczny – z tego powodu dostępny jest do stosowania jedynie w ramach zabiegu wykonywanego przez specjalistę. Wykazuje mocne działanie przeciwstarzeniowe – odpowiada za stymulowanie komórek skóry do wytwarzania kolagenu oraz elastyny, podtrzymujących prawidłową strukturę naskórka i zabezpieczających go przed niszczącymi procesami starzenia. To substancja o bardzo dużej mocy, która przenika do głębokich warstw skóry, pobudzając naturalne procesy naprawcze i powodując odnowę komórkową naskórka. Peeling chemiczny z użyciem kwasu TCA odbudowuje sprężystości i jędrność skóry, redukuje drobne zmarszczki, poprawiając napięcie skóry i owal twarzy.

Kwas kojowy: zwalczanie przebarwień i wolnych rodników

W kuracji ściśle nastawionej na likwidację przebarwień i zaburzeń kolorytu skóry najlepiej sprawdzi się kwas kojowy. Zapobiega tworzeniu się skupisk melaniny w jednym punkcie skóry, a także ma działanie przeciwstarzeniowe. Kwas kojowy jest silnym antyoksydantem, zwalczającym działanie wolnych rodników tlenowych.

– Wolne rodniki tlenowe powstają w skórze na skutek zachodzących w niej na co dzień reakcji chemicznych. Ryzyko przedwczesnego starzenia powstaje, gdy w organizmie dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy antyoksydantami a liczbą wolnych rodników – tłumaczy Zofia Owczarek, kosmetolożka. – Skóra jest codziennie narażona na czynniki potencjalnie niszczące jej strukturę, dlatego aby wolne rodniki dodatkowo nie wpływały negatywnie na włókna kolagenowe obecne w cerze, należy regularnie stosować przeciwutleniacze. Składnikiem o takim działaniu jest właśnie kwas kojowy, który szybko i skutecznie neutralizuje szkodliwe cząsteczki. Regularne specjalistyczne zabiegi rozjaśnią niepożądane przebarwienia i zapewnią efekt anti-aging – mówi specjalistka.

Dlaczego nie warto się bać stosowania kwasów złuszczających?

Stosowanie kwasów kosmetycznych gwarantuje świetne rezultaty, a strach przed podrażnieniami w większości przypadków jest bezzasadny. Co zaskakujące, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w składach kosmetyków, które stosujemy w codziennej pielęgnacji, również znajdują się kwasy. Kluczem do uniknięcia niepożądanego działania na skórę jest terapia przeprowadzona przez specjalistę lub rozpoczęcie domowej pielęgnacji od łagodnych peelingów chemicznych w niskim stężeniu, np. z kwasami z grupy PHA. Efekty mogą mile zaskoczyć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: materiały Venome