Zamknij

Mikrodermabrazja: dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

19.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:08

Mikrodermabrazja to zabieg pielęgnacyjny skóry polegający na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. O wskazaniach, przeciwwskazaniach, zastosowaniu i efektach mikrodermabrazji opowiada Marcelina Szymańska, kosmetolog sieci SC BeautyClinic, zdobywcy tytułu Kobiecej Marki Roku 2019.

Mikrodemabrazja na skórze twarzy
fot. Shutterstock

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na kontrolowanym ścieraniu naskórka za pomocą specjalnej głowicy zakończonej diamentem lub korundem. Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym. To peeling polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Zabieg ten pozwala uporać się z różnymi problemami skórnymi bez ryzyka groźnych powikłań.

Zaletą mikrodermabrazji jest możliwość wykonywania zabiegu przez cały rok, bez względu na porę, ponieważ słońce nie stanowi przeciwwskazania. Należy jednak pamiętać, by w słoneczne dni odpowiednio zabezpieczyć skórę kremem z wysokim filtrem, ponieważ po zabiegu jest ona bardziej wrażliwa.

Mikrodermabrazja: dla kogo zabieg?

Mikrodermabrazja polecana jest przede wszystkim osobom z przebarwieniami, o poszarzałej skórze, a także tym, które borykają się z problemem zaskórników i rozszerzonych porów.

Innym wskazaniem do zabiegu jest niwelowanie blizn, zmian potrądzikowych, rozstępów oraz zmarszczek. Mikrodermabrazja sprawdza się dobrze w przypadku osób o tłustej oraz grubej skórze, dlatego coraz częściej decydują się na nią mężczyźni, których cera jest odporna na ścieranie. 

– Usunięcie zrogowaciałej warstwy naskórka, a w konsekwencji pobudzenie warstwy podstawnej przyczynia się do regeneracji, ponieważ podczas zabiegu dochodzi do proliferacji, czyli rozmnożenia nowych komórek. Skutkuje to pobudzeniem skóry do odnowy. Mikrodermabrazja jest wykonywana głównie w obrębie twarzy, szyi oraz dekoltu, a w przypadku rozstępów – również ud, pośladków oraz pleców – wyjaśnia Marcelina Szymańska, specjalistka SC BeautyClinic.

Wskazania do mikrodermabrazji:

  • przebarwienia na skórze;
  • blizny potrądzikowe;
  • zaskórniki i rozszerzone pory;
  • zmarszczki;
  • wiotka skóra;
  • rozstępy.

Mikrodermabrazja: jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniem do mechanicznego złuszczania naskórka jest trądzik różowaty, a także trądzik pospolity ze zmianami zapalnymi, ropnymi oraz bakteryjnymi. Mikrodermabrazji nie wykonuje się także w przypadku innych zmian skórnych o charakterze bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym, a także na skórze wrażliwej, naczyniowej, atopowej.

Mikrodermabrazja: jakie są efekty zabiegu?

Po zabiegu mikrodermabrazji skóra jest odświeżona, cera rozjaśniona, a pory, zaskórniki, przebarwienia mniej widoczne. Efekt zależy od liczby wykonanych zabiegów. Zwykle efekty mikrodermabrazji wykonywanej seriami utrzymują się nawet do kilku miesięcy, choć wiele zależy od zastosowanej pielęgnacji domowej oraz innych czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, klimat bądź palenie tytoniu. Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się zatem szczególną troskę o skórę.

Mikrodermabrazję można wykonywać w gabinetach niezależnie lub w połączeniu z innymi zabiegami, na przykład z wykorzystaniem kwasów, co pozwala osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.

Dla pełniejszego efektu zabiegi mikrodermabrazji warto wykonywać co 2-4 tygodnie, w serii 5-10 zabiegów.

– Skóra złuszcza się średnio przez około 28 dni, dlatego zaleca się wykonywanie zabiegu mniej więcej raz w miesiącu – podkreśla kosmetolog.

Ile kosztuje mikrodermabrazja? Koszt jednego zabiegu mikrodermabrazji waha się od 150 do 190 zł, w zależności od tego, czy po wykonaniu zabiegu nakłada się dodatkową ampułkę, bądź maskę wzmacniającą i nawilżającą skórę. 

Źródło: Marcelina Szymańska, kosmetolog SC BeautyClinic.