Mezoterapia na zmarszczki, cellulit, rozstępy. Na czym polega?

Redakcja
23.01.2020
Aktualizacja: 23.01.2020 17:39
Mezoterapia
fot. Shutterstock

Mezoterapia jest jedną z prostszych, a przy tym skutecznych metod terapeutycznych poprawiania wyglądu i jakości skóry. Jej efektywność i mnogość zastosowań sprawiły, że powstają coraz to nowe jej rodzaje. O urządzeniach oraz głównych zaletach ich stosowania opowiadają specjaliści z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Mezoterapia to metoda wykorzystywana w kosmetologii i medycynie estetycznej do dostarczania w głąb skóry różnych leczniczych, regenerujących lub odżywczych substancji, mających na celu jej odmłodzenie, poprawienie kondycji lub pozbycie się defektu albo schorzenia.

Na czym polega mezoterapia?

Główny problem polega jednak na tym, że skóra z biologicznego punktu widzenia jest barierą ochronną, która zapobiega przenikaniu do organizmu z zewnątrz, mogących mu zaszkodzić drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju związków chemicznych. Oznacza to, że dzięki swojej budowie skóra nie przepuszcza również tych preparatów, które chcielibyśmy do niej wprowadzić.

Należało więc tę barierę, w jakiś sposób pokonać, aby substancje miały szansę zadziałać dobroczynnie. W tym celu wymyślono właśnie zabiegi mezoterapii, czyli przedostania się „przez” skórę, w jej głąb. Metoda polega na wstrzyknięciu lub wtłoczeniu do tkanki preparatów odpowiednio dobranych do potrzeb pacjenta substancji.

Mezoterapia ma kilka odmian. W zależności od sposobu, w jaki dostajemy się w głąb skóry, możemy wyróżnić mezoterapię bezigłową, mikroigłową i igłową. Każda z nich jest stosunkowo małoinwazyjna, prosta do wykonania oraz możliwa do stosowania praktycznie na każdej części ciała. 

Aby zabiegi mezoterapii wywołały długotrwały efekt, powinny być kilkukrotnie powtarzane. 

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to najbardziej inwazyjny rodzaj mezoterapii. Polega na wstrzyknięciu odżywczych koktajli lub leczniczych preparatów płytko pod skórę.

Zabieg wykonywany jest za pomocą igły i strzykawki. Skóra jest gęsto ostrzykiwana w odstępach ok. jednego centymetra. Rodzaj podawanej substancji dobierany jest indywidualnie do skóry pacjenta oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.

Ten rodzaj mezoterapii wykonuje specjalista, który musi wiedzieć jak głęboko i jaką ilość preparatu może podać. To on bowiem ręcznie reguluje pracę igły i strzykawki.

– Preparatami, które najczęściej są podawane w tego typu zabiegach są: mało usieciowany kwas hialuronowy, witaminy, kofeina, aminokwasy, antyoksydanty oraz różne mikro- i makro-elementy. Wszystko zależy od tego, z jakimi problemami boryka się pacjent. Wcześniej jest on odpowiednio znieczulony za pomocą kremu – opisuje dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinim.

– Polecamy ten rodzaj mezoterapii szczególnie osobom około 30. roku życia profilaktycznie, w celu opóźnienia objawów starzenia. Ponadto warto go stosować w przypadku suchej, poszarzałej czy pozbawionej blasku cery, a także przy problemach takich jak rozstępy, blizny i cellulit. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają bowiem głęboko nawilżyć, odżywić i wzmocnić skórę lub zadziałać dobroczynnie stymulując ją do lepszej pracy i naprawy uszkodzonych, lub chorych struktur. Wskazań do tego zabiegu jest naprawdę dużo – dodaje ekspert medycyny estetycznej.

Rezultaty mezoterapii igłowej są widoczne stosunkowo szybko, a metoda ta jest bezpieczna, gdy wykonuje ją doświadczony specjalista.

Mezoterapia mikroigłowa

Kolejnym rodzajem mezoterapii jest mniej inwazyjna mezoterapia mikroigłowa. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się w niej mikroigły. Głębokość ich działania w skórze jest dopasowywana przez specjalistę do problemu, z jakim ma do czynienia oraz miejsca, w jakim wykonuje zabieg.

Mechanizm działania wszystkich zabiegów mikronakłuwania polega na wywoływaniu delikatnych urazów w tkance, poprzez mechaniczne uszkadzanie skóry.

– Takie działanie wymusza na skórze procesy gojenia, a przez to odnowę tkanki. Mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje naturalne zdolności skóry do regeneracji, czyli fakt, że komórki skóry po urazie pracują bardziej intensywnie i efektywnie, niż gdyby bodziec uszkadzający nie wystąpił. Mikrourazy powodują obrzęk tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także nieznaczne przedostawanie się płytek krwi z krwioobiegu do tkanki. Płytki krwi ulegając aktywacji, rozpoczynają proces gojenia i odnowy w skórze. Przede wszystkim stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto tworzą się nowe naczynia włosowate. Są to więc przede wszystkim zabiegi, które zapobiegają starzeniu się skóry i wspomagają jej odnowę oraz przebudowę np. gdy pacjent ma drobne zmarszczki, rozszerzone pory, blizny lub rozstępy – tłumaczy kosmetolog mgr Magdalena Najbar z warszawskiego Triclinium .

Poza samym dobroczynnym mikronakłuwaniem, podczas mezoterpaii mikroigłowej również mogą być wprowadzane w głąb skóry odpowiednie preparaty. Jest to także typ mezoterpaii, który jest wykonywany przy użyciu różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu - dermapenu, rollera oraz nanopinu. 

Mezoterapia mikroigłowa jest mniej inwazyjna od wielu zabiegów ingerujących w budowę skóry jak np. laseroterapia. Nie ma ograniczeń wiekowych i może być wykonywana o każdej porze roku, a co najważniejsze, bazuje na naturalnej stymulacji procesów fizjologicznych skóry.

Mezoterapia bezigłowa

Najdelikatniejszą, ale jednocześnie bardzo skuteczną wersją mezoterapii jest mezoterapia bezigłowa. Pozwala na wprowadzenie do głębokich warstw skóry odpowiednich substancji (mogą być te same, które wykorzystalibyśmy w mezoterapii igłowej), bez konieczności naruszania ciągłości skóry.

– W przypadku tego zabiegu, za pomocą mikroprądów otwierane są w skórze malutkie kanaliki. Są one aż 10 razy większe od tych występujących w skórze naturalnie. To tzw. zjawisko mezoporacji. Przez nie możemy z większą skutecznością podać różne lecznicze czy odżywcze koktajle. Po paru minutach utworzone pory wracają do normalnych rozmiarów, dlatego nie trzeba się martwić o niekorzystny wpływ tego zjawiska na nasze ciało – wyjaśnia kosmetolog mgr Magdalena Najbar.

Zabieg mezoterapii bezigłowej jest przeznaczony dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na żadne, najmniejsze nawet zaczerwienienie i podrażnienie pozabiegowe. Nie chcą lub nie mogą korzystać z dobrodziejstwa mikronakłuwania, a jednocześnie chcą wykorzystać dobroczynne działanie różnych preparatów i koktajli witaminowych.

Ekspert: Mgr Magdalena Najbar - kosmetolog i dietetyk Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.