Zamknij

Koniec z botoksem u kosmetyczki? Senat: Medycyna estetyczna tylko dla lekarzy

Monika Piorun
05.03.2018 17:53
Koniec z botoksem u kosmetyczki? Senatorowie chcą, by medycyna estetyczna tylko dla lekarzy
fot. Syda Productions/Fotolia

Senacka Komisja Zdrowia chce, by zabiegi medycyny estetycznej, które obecnie można wykonać w salonach kosmetycznych, były zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy. Zdaniem ekspertów ograniczy to liczbę powikłań, których w ostatnich latach gwałtownie przybywa.

Zabiegi estetyczne w Polsce mogą wykonywać nawet... górnicy?

- Przekwalifikuj się, będziesz dobrze zarabiać - taką zachętę do odbycia kursu z zakresu medycyny estetycznej miał usłyszeć... górnik ze Śląska, opowiada usłyszaną od znajomego anegdotę prof. Jerzy Strużyna, krajowy konsultant Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie chirurgii plastycznej. Ekspert ostrzega, że z powodu niekompetencji osób ośmielających się wykonywania zabiegów upiększających w salonach kosmetycznych stale wzrasta liczba powikłań u klientów korzystających z usług kosmetyczek a nie wykwalifikowanych lekarzy: dermatologów, chirurgów czy chirurgów plastycznych.

Jak tłumaczy prof. Strużyna - kosmetolodzy mówią: "robimy to bezboleśnie, taniej, a efekt jest taki sam". "Nie ma weryfikacji tego, nikt nie weryfikuje lekarzy medycyny tzw. estetycznej, nikt ich nie uczy naprawdę, nie mają nadzoru, w związku z czym jest bezhołowie":

Część tego typu przypadków nigdy nie ujrzy światła dziennego, a część po prostu jakoś gubi się w naszym systemie. (...) Ja uważam, że tzw. medycyną estetyczną powinni się zajmować dermatolodzy, chirurdzy, chirurdzy plastyczni. Bardzo łatwo jest stosować metody pseudolecznicze, ale bardzo trudno jest pozbyć się powikłań.

Zobacz także

Podczas ostatniego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia prof. Strużyna zaapelował, by powołać komisję, która ustali "zasady, obowiązki i ograniczenia w medycynie estetycznej i oddzieli sprawy innych zawodów od medycyny".

- Kosmetolog nie jest zawodem medycznym, więc jak może wykonywać zabiegi medyczne? A wiem, że kosmetyczki to robią. Wstrzykują kwas hialuronowy, wstrzykują botoks. Powikłania są tragiczne - podkreśla ekspert.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem zabiegi medycyny estetycznej w Polsce powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy?

Liczba głosów:

Tani zabieg. Drogie powikłania

Sami lekarze organizują często 48-godzinne kursy dla kosmetologów, których uczą, w jaki sposób wstrzykiwać toksynę botulinową. Prof. Joanna Maj, Konsultantka Krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii tłumaczy, że:

Wystarczy, że ktoś jest na takim kursie - nie musi być lekarzem - i dostaje certyfikat. Społeczeństwo nie ma świadomości, że dyplomy wiszące w gabinetach kosmetyczek, często są bezwartościowe.

Osobny problem to brak kontroli nad preparatami używanymi w gabinetach medycyny estetycznej. "Dlaczego u kosmetyczek zabiegi są tańsze? Ponieważ preparaty, których używają, są tańsze. A dlaczego? Bo pochodzą z niewiadomych źródeł. Gdzie jest nadzór farmaceutyczny?" - zastanawia się prof. Maj.

- Zabieg, podczas którego zostaje naruszona ciągłość skóry, nie powinien być wykonywany przez kosmetyczkę - przekonuje senator Andrzej Stanisławek.

- Uważam, że prawo powinno być jasne, ponieważ ma chronić pacjenta. Naruszenie ciągłości skóry ma być zarezerwowane tylko dla lekarzy wszystkich specjalności. Każdy lekarz, czy to dermatolog czy laryngolog, jest wystarczająco wyszkolony, zna anatomię i zna konsekwencje powikłań, jakie mogą się zdarzyć - dodaje polityk.

Zagłosuj

Czy popierasz projekt ograniczenia możliwości wykonywania niektórych zabiegów estetycznych w salonach urody?

Liczba głosów:

Problem mogłaby rozwiązać ustawa o zawodzie kosmetologów, która mogłaby regulować, w jakich sytuacjach dochodzi do przekroczenia ich uprawnień. Uczestniczący w posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia politycy postanowili przesłać propozycje zmian legislacyjnych, prowadzących do uregulowania kompetencji kosmetologów. W dalszej kolejności ich postulaty zostaną wysłane do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

źródło: PAP/ Senacka Komisja Zdrowia/posiedzenie na temat bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z procedur dermatologii i medycyny estetycznej

_____

zdrowie.radiozet.pl/π