Zamknij

Makijaż permanentny ust, brwi, oczu. Na czym polega?

07.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 06:12
Makijaż permanentny
fot. Shutterstock

Makijaż permanentny ma wiele zastosowań. Nie tylko podkreśla urodę, ale może również pomóc zamaskować jej mankamenty. Wykorzystywany jest do podkreślenia oczu, ust czy brwi lub u pacjentów z nieestetycznymi bliznami. Pomaga także np. kobietom po mastektomii w odtworzeniu brodawek sutkowych. O możliwościach i metodach makijażu permanentnego opowiada kosmetolog i linergistka Kamila Stasz z SCM estetic w Krakowie.

Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny, który polega na podkreśleniu oczu, ust czy brwi w sposób trwały. Dzięki temu można nie tylko podkreślić walory urody, ale także maskować niedoskonałości. Po wprowadzeniu pod skórę specjalnych barwników efekt makijażu permanentnego utrzymuje się nawet do trzech lat.

Makijaż permanentny: jakie są wskazania?

Makijaż usta, brwi, powiek to nie wszystko. Mało kto wie, że oprócz klasycznej pigmentacji twarzy istnieje pigmentacja medyczna, w ramach której zakrywa się blizny, a nawet rysuje brodawki sutkowe.

– Blizny można zapigmentować pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, blizna musi być miękka, a po drugie, nie można jej opalać, by wprowadzony barwnik nie odróżniał się od reszty skóry – tłumaczy kosmetolog Kamila Stasz.

Pigmentacja medyczna piersi to bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet, które zmagają się z kompleksami po mastektomii czy też chciałby nadać swoim brodawkom sutkowym estetyczny kształt lub ciemniejszy kolor. Co ciekawe, makijaż permanentny nie jest jedynie zabiegiem dla kobiet. Coraz częściej mężczyźni decydują się np. na pigmentację głowy, w celu imitacji ogolonego włosa.

Zdaniem Kamili Stasz z SCM estetic metod makijażu permanentnego z roku na rok przybywa:

– Sposobów na trwały efekt urodowy jest coraz więcej. Pojawiają się zarówno nowości technologiczne, jak i zwiększa się pole pigmentacji. Niektóre linergistki zajmują się już nawet pigmentacją piegów czy też miejsc intymnych. Oczywiście wszystko zależy od estetyki danej kosmetolog oraz klientki – dodaje ekspertka. Należy jednak pamiętać, że efekt makijażu permanentnego będzie utrzymywać się nawet kilka lat, dlatego decyzja o jego wykonaniu powinno być przemyślana.

Makijaż permanentny: na czym polega?

Niektórzy błędnie uważają makijaż permanentny za odmianę tatuażu. Jednak barwniki wykorzystywane przy tatuowaniu mają większą cząsteczkę i przechodzą znacznie głębiej w skórę. Przy zabiegu makijażu permanentnego jedynie „drapie się” wierzchnią warstwę naskórka. Zabieg ten służy przede wszystkim podkreśleniu urody i niwelowaniu asymetrii.

Samych technik wykonywania makijażu permanentnego jest mnóstwo. Każda pracująca linergistka bazując na zdobytym doświadczeniu i przebytych szkoleniach wybiera metodę, która najbardziej jej odpowiada i będzie się sprawdzać u danej klientki.

  • Microblading wykonuje się u osób, które posiadają własne brwi, jednak są one słabsze. Metoda piórkowa poprzez imitowanie cieńszych i grubszych włosów nadaje się do rekonstrukcji łuku brwiowego.
  • Cieniowanie lub pudrowanie to technika wzmacniająca, świetna dla osób lubiących mocniejszy efekt.
  • Ombre 3D umożliwia stopniowanie natężenia pigmentu, by uzyskać wrażenie płynnego przejścia.

Usta pigmentuje się metodą cieniowania, Ombre 3D lub 4D albo po prostu wypełnienia się je kolorem. Jeśli chodzi o podkreślenie oczu, najczęściej wykonuje się różne rodzaje kresek czy też wieniec rzęs. 

– Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny, więc działa jedynie na naskórek. Nawet jeśli dbamy o pielęgnację tego obszaru, barwnik wyłuszcza się wraz z naskórkiem. Jeżeli nie poprawiamy makijażu, to utrzyma się on średnio do 3 lat. Zachęcamy jednak, by po kilkunastu miesiącach odświeżyć makijaż, oczywiście za odpowiednio niższą cenę. Wtedy też ewentualnie możemy reagować, jeżeli odcień barwnika jest zbyt ciepły lub zbyt zimny – tłumaczy Kamila Stasz z SCM estetic.

Wybierając się na zabieg, należy pamiętać, żeby nie planować bezpośrednio po nim żadnych wakacji. Słońce wysusza dodatkowo naskórek więc efekt pigmentacji jest inny i kontrast między skórą a pigmentem się zmniejsza. Wtedy może się wydawać, że mamy za słaby efekt, chcemy go przyciemnić podczas korekty, następnie po czasie opalenizna schodzi, a zbyt mocne brwi zostają.

Makijaż permanentny: gdzie wykonać?

Przed podjęciem decyzji o makijażu permanentnym, warto sprawdzić gabinet, do którego chcemy się udać oraz doświadczenie i ukończone kursy linergistki.

Wizytę rozpocznie rozmowa wstępna, podczas której zbierany jest wywiad na temat ewentualnych chorób czy przeciwwskazań do zabiegu. Następnie wykonywany jest na skórze klientki rysunek wstępny, który musi zostać przez nią zaakceptowany. Później wyjaśnia się, jak będzie wyglądać cały proces.

W dobrym gabinecie zawsze zwraca się uwagę na higienę pracy. Zabieg powinno wykonywać się jednorazowym kartridżem czy igłą. Zazwyczaj kilka tygodni po wykonaniu zabiegu następuje uzupełnienie. Można wtedy poszerzyć, pogrubić czy przyciemnić pigmentację, by osiągnąć upragniony efekt.

Decydując się na makijaż permanentny, należy także upewnić się, że do dwóch dni po jego wykonaniu nie mamy zaplanowanych imprez czy spotkań.

– Naskórek tak naprawdę regeneruje się już po kilku godzinach po zabiegu. Zaczerwienienie czy podpuchnięcie dość szybko znika i możemy normalnie funkcjonować. Czasami, w przypadku pigmentacji oczu, opuchlizna faktycznie może utrzymać się jeszcze na następny dzień. Wtedy zalecam zimny okład. Reakcja skóry po zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre Panie nie mają żadnych podrażnień – mówi linergistka Kamila Stasz.

Autorka: Kamila Stasz – kosmetolog i linergistka krakowskiej SCM estetic. W 2016 roku ukończyła Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia uzyskując tytuł kosmetologa. Od 2015 roku jest certyfikowaną specjalistką makijażu permanentnego.