Zamknij

Kriolipoliza: na czym polega? Modelka ostrzega przed zabiegiem

29.09.2021
Aktualizacja: 29.09.2021 14:21
Kriolipoliza: na czym polega? Nieudany zabieg oszpecił modelkę
fot. Shutterstock

Kriolipoliza, czyli zamrażanie tłuszczu, to nieinwazyjny zabieg, który staje się alternatywą dla liposukcji. Mimo że w większości przypadków kriolipoliza jest bezpieczna i skuteczna, może też  prowadzić do powikłań, o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tę metodę redukcji tkanki tłuszczowej. O groźnych skutkach ubocznych kriolipolizy przekonała się znana modelka, Linda Evangelista, która opisała swoją historię w mediach.

  1. Kriolipoliza: wskazania
  2. Kriolipoliza: jak wygląda zabieg? Jak się przygotować?
  3. Przeciwwskazania do zabiegu kriolipolizy
  4. Kriolipoliza – czy zabieg jest bezpieczny? Możliwe skutki uboczne
  5. Linda Evangelista o powikłaniach po zabiegu

Kriolipoliza to zabieg polegający na zamrażaniu tłuszczu. Umożliwia redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej bez użycia skalpela. Metoda ta trwale niszczy komórki tłuszczowe. Kriolipoliza nie wymaga przerywania tkanki skórnej, dzięki czemu regeneracja po zabiegu nie jest tak długa i bolesna jak w przypadku liposukcji. Rezultaty kriolipolizy są widoczne po dwóch miesiącach (kiedy organizm zaczyna usuwać zamrożone komórki tłuszczowe) i utrzymują się przez około pół roku.  Na czym polega zabieg kriolipolizy i czy jest bezpieczny dla każdego?

Kriolipoliza: wskazania

Kriolipoliza to zabieg zalecany w leczeniu nadwagi. Ta metoda redukcji tłuszczu sprawdzi się u osób, które chcą usunąć niewielką ilość tkanki tłuszczowej z niezbyt rozległych partii ciała (m.in. twarzy czy brzucha). Za pomocą kriolipolizy możemy zredukować tłuszcz (nawet o 25 procent), zniwelować cellulit, a także poprawić napięcie skóry. Zabieg kriolipolizy przeprowadza się po wstępnej kwalifikacji z lekarzem. Bardzo ważne jest szczegółowe  poinformowanie lekarza o stanie zdrowia – niektóre choroby są przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu.

Kriolipoliza: jak wygląda zabieg? Jak się przygotować?

Kriolipoliza nie wymaga szczególnego przygotowania. Zabiegu nie należy jednak przeprowadzać na podrażnionej skórze, dlatego jeżeli zmagamy się z problemami skórnymi, warto zaczekać, aż skóra się zregeneruje. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnego aplikatora. Na skórze umieszcza się nasączony żelem okład przeciwodmrożeniowy ze specjalnymi płytkami. Następnie do ciała przykładany jest aplikator, który zasysa płytki razem z tłuszczem. Zasysanie komórek tłuszczowych przez aplikator sprawia, że zostaje z nich pobrane ciepło, co prowadzi do ich stopniowego obumierania. Kriolipoliza nie jest bolesna. Podczas zabiegu pacjent odczuwa jedynie lekkie napięcie w miejscu, do którego przykładany jest aplikator. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. U niektórych osób mogą pojawić się niewielkie siniaki i drętwienie naskórka.
Aby zabieg kriolipolizy przyniósł najlepsze efekty, należy przeprowadzić przynajmniej 3 sesje w odpowiednich odstępach czasowych (przynajmniej 6 tygodni)

Przeciwwskazania do zabiegu kriolipolizy

Kriolipoliza nie jest zabiegiem dla każdego. Ze względu na to, że obumarłe komórki są metabolizowane przez wątrobę, wiąże się to z jej większą aktywnością przez kilka tygodni. Dlatego poważnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby wątroby. Dodatkowe obciążenie dla chorego narządu może być zbyt niebezpieczne. Zabiegu kriolipolizy nie wykonuje się podczas miesiączki. Inne przeciwwskazania to na przykład:

Kriolipoliza – czy zabieg jest bezpieczny? Możliwe skutki uboczne

Mimo że kriolipoliza jest nieinwazyjnym zabiegiem, u niektórych osób prowadzi do powikłań, takich jak niespodziewane powiększenie komórek tłuszczowych. Organizm może zareagować alergicznie, dlatego w trakcie kwalifikacji do kwriolipolizy należy poinformować lekarza o wszystkich problemach zdrowotnych. Zatajanie tego typu informacji może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Niektóre choroby (na przykład cukrzyca) mogą wywoływać nieprawidłowe reakcje skóry, takie jak odmrożenia i bolesne stany zapalne.

Linda Evangelista o powikłaniach po zabiegu

O zabiegu kriolipolizy napisała na Instagramie światowej sławy modelka, Linda Evangelista, która pięć lat temu zdecydowała się na ten sposób redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg miał poprawić urodę kobiety, niestety doszło do bardzo rzadkiej, niepożądanej reakcji, w wyniku której doszło do powiększenia komórek tłuszczowych. W ostatnich latach modelka przeszła wiele zabiegów korygujących skutki uboczne kriolipolizy.
Evangelista przyznała, że oszpecenie po zabiegu wywołało u niej depresję i doprowadziło do wycofania się z życia publicznego. Modelka zamierza pozwać klinikę, w której wykonywała zabieg.
Dramatyczne doświadczenie modelki pokazuje, że każdy zabieg upiększający może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego zawsze warto wybrać profesjonalną klinikę, w której pracują lekarze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dzienniknaukowy.pl, bellazone.pl, dermea.pl