Zamknij

IPL na popękane naczynka i przebarwienia skóry: na czym to polega?

02.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:18
Usuwanie włosów urządzeniem IPL
fot. Shuttertsock

IPL to urządzenie skuteczne w przypadku wielu problemów skórnych. Dzięki IPL można usunąć przebarwienia, zamknąć popękane naczynka. Są to zabiegi nieinwazyjne, bezpieczne, po których szybko odzyskuje się formę. O zabiegach z wykorzystaniem urządzenia IPL opowiada kosmetolog Alicja Paluch z Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie.

IPL, czyli  Intensed pulse light to urządzenie, które działa poprzez wysyłanie impulsu świetlnego (w postaci wąskopasmowego, pulsacyjnego źródła światła) o długości fali od 540 do 760 nm, w różnych przedziałach czasu mierzonych w milisekundach.

– Każdy z parametrów jest odpowiednio dopasowany do zabiegów na różne problemy skórne, takich jak rumień, zmiany naczyniowe czy przebarwienia – wyjaśnia kosmetolog Alicja Paluch.

IPL często mylone jest z laserami, ale te dwa urządzenia różnią się. IPL nie emituje światła o jednej długości fali, a rozproszoną wiązkę widzialnego światła. IPL działa płycej niż laser, dlatego tej techniki używa się do celów położonych płytko, w warstwie naskórka i powierzchniowej warstwie skóry właściwej. 

Jak działa IPL?

Emitowana przez urządzenie IPL wiązka światła jest wyłapywana przez różne substancje obecne w skórze (tzw. chromofory), np. przez hemoglobinę w przypadku leczenia problemów naczyniowych. Dzięki temu możliwe jest podgrzanie i sklejenie łożyska naczyniowego prowadzące do zamknięcia naczynia krwionośnego.

Innym przykładem zastosowania są przebarwienia oraz zaburzenia pigmentacyjne.

– Wiązka światła wyłapana przez melaninę rozbija ją na mniejsze cząsteczki po to, aby wybić barwnik ku górze, wydobyć go ze skóry. Wówczas pigment ulega złuszczeniu i przebarwienia powoli znikają – tłumaczy kosmetolog Alicja Paluch.

Czy zabieg IPL boli? Zaawansowane urządzenia typu IPL wyposażone są w system chłodzenia, dzięki czemu zabiegi są bezbolesne i nie wymagają znieczulenia.

Kiedy stosuje się IPL?

Zabieg IPL stosowany jest najczęściej przy zamykaniu naczyń oraz usuwaniu przebarwień. Jest to metoda na granicy kosmetologii i medycyny estetycznej, a niekiedy skutkiem ubocznym zabiegu, z którym pacjent powinien się liczyć, może być niewielki obrzęk utrzymujący się przez kilka dni.

Trzeba też uważać na porę roku, w której zdecydujemy się poddać zabiegowi. Wysokie temperatury sprzyjają mimowolnemu rozszerzaniu się naczyń, a wystawienie twarzy na słońce grozi pojawieniu się przebarwień i rumienia, czy też nasileniem odczynu zapalnego i obrzęku po zabiegu.

Zabiegi najczęściej wykonujemy między wrześniem a majem, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, a temperatura niższa. Dzięki temu możemy mieć pewność, że unikniemy powikłań. Zalety zabiegów świadczą o tym, że warto. Ilość rozszerzonych naczyń krwionośnych jest zdecydowanie mniejsza, ograniczeniu ulega rumień, a skóra staje się mniej reaktywna.

Zabieg trwa od 10 do 60 minut, w zależności od obszaru poddawanego leczeniu.

Centrum Medyczne Sublimed
fot.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów IPL?

Przeciwwskazaniem do zabiegów IPL jest wysoka temperatura, dlatego zabiegów nie wykonuje się latem. Nie zaleca się również wykonywania zabiegu w trakcie antybiotykoterapii. Zanim lekarz czy kosmetolog podejmie się jakichkolwiek działań, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, w którego trakcie sprawdza m.in., czy przyjmowane leki nie będą kolidowały z zabiegiem.

Wykluczone jest również wykonywanie zabiegu zaraz po mikrodermabrazji i peelingu chemicznym. W tych przypadkach zaleca się odczekanie czterech tygodni. 

Są leki, które mogą działać światłouczulająco. Dlatego przed zabiegiem pacjent jest kwalifikowany i weryfikowane jest, czy przypadkiem akurat takich leków nie stosuje.

– Do leków o działaniu światłouczulającym należą m.in. liczne antybiotyki, niektóre leki psychotropowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy moczopędne. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na zioła, które również mogą mieć silne działanie fotouczulające. Należą do nich m.in. dziurawiec, czystek, nagietek czy ostropez. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się m.in. opaleniznę (konieczne jest odczekanie czterech tygodni od ostatniej ekspozycji na światło słoneczne, jak i od opalania w solarium), a także niektóre choroby przewlekłe, takie jak aktywna łuszczyca czy padaczka – wylicza Alicja Paluch z Sublimed.

Jak zachować się po zabiegu IPL?

Niektórzy pacjenci mogą już normalnie funkcjonować następnego dnia po zabiegu. W większości przypadków obrzęk oraz zaczerwienie są naprawdę niewielkie i zazwyczaj można je bez problemu ukryć pod makijażem.

W przypadku większego odczynu, który może się zdarzyć w szczególności u pacjentów z nasilonymi zmianami naczyniowymi, obrzęk i zaczerwienienie mogą utrzymywać się do trzech dni.

Każdy, kto poddaje się zabiegowi przy użyciu urządzenia IPL, jest informowany o tym, jak pielęgnować twarz w kolejnych dniach, a także jakie skutki uboczne mogą się pojawić. Wszystkie samoistnie ustępują już po kilku dniach. W przypadku pozbywania się przebarwień następuje ściemnienie zmian. Do tego właśnie efektu dążą specjaliści, aby przebarwienia zrobiły się ciemniejsze. Przez pewien czas możemy odczuwać dyskomfort natury estetycznej, bo na twarzy pojawiają się plamy. Te również znikają, choć po nieco dłuższym czasie – mogą utrzymywać się nawet do dziesięciu dni.

Bardzo istotna jest pielęgnacja twarzy między kolejnymi powtórzeniami. Pomoże ona ukoić przesuszoną skórę, wzmocnić i obkurczyć naczynia, a także zmniejszyć rumień.

Ile zabiegów IPL trzeba wykonać?

Dla uzyskania oczekiwanego rezultatu zaleca się wykonanie od czterech do sześciu zabiegów, w odstępach co trzy-cztery tygodnie.

Warto wiedzieć

IPL a depilacja

IPL nie nadaje się do depilacji. Aby trwale usunąć włos, trzeba to czynić wraz z warstwą rozrodczą i komórkami macierzystymi, a to nie jest łatwe. Trzeba działać dużą energią i głęboko, by cebulka uległa wystarczającemu poparzeniu i żeby zniszczyć komórki macierzyste włosa. Zastosowanie IPL w takiej sile, by zniszczyło cebulki spowoduje poparzenie całej skóry, a bezpieczne parametry jedynie podgrzeją włos, nie niszcząc go całkowicie, co spowoduje, że po pewnym czasie włos zregeneruje się i odrośnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.