Zamknij

Cellulit: jak się go skutecznie pozbyć? Zabiegi na ,,skórkę pomarańczową''

21.06.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 21:01
Cellulit dotyczy głównie kobiet, ale nie jest domeną osób otyłych
fot. Shutterstock

Cellulit to wybitnie damska przypadłość. Zdecydowanie niewielu mężczyzn cierpi z powodu ,,skórki pomarańczowej''. Cellulit nie jest jednak domeną osób otyłych. Atakuje Panie w różnym wieku i o różnej budowie ciała, nawet te szczupłe i wysportowane. Gdy zawodzą domowe sposoby, a cellulit szpeci ciało, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Cellulit, czyli ,,pomarańczowa skórka'' powstaje na skutek zaburzeń w mikrokrążeniu. Gdy krew płynie nieefektownie, tworzą się zastoje i robią się obrzęki, a to prowadzi do zmiany metabolizmu w tkankach. Toksyny nie są odpowiednio odprowadzane i gromadzą się w tkance tłuszczowej, a komórki tłuszczowe rozrastają się i nadymają. Ponadto, wywołane słabszym krążeniem obrzęki i gorszy metabolizm jeszcze bardziej osłabiają przepływ krwi i w ten sposób tworzy się efekt błędnego koła.

Cellulit tworzy na skórze efekt tzw. ,,pomarańczowej skórki''. Skóra pokryta cellulitem nie jest gładka, traci również swoją jędrność. Wszystko dlatego, że tkanka tłuszczowa poprzedzielana jest tkanką łączną, czyli pewnego rodzaju przegrodami, które rozciągają się w miarę jak rozrastają się komórki tłuszczowe. To właśnie te przegrody odpowiedzialne są w zaawansowanych stadiach cellulitu za efekt pofałdowanej skóry z ,,górkami i dolinkami''. Cellulit znacznie częściej występuje u kobiet, u których przegrody są cieńsze i ułożone prostopadle do powierzchni skóry, zupełnie przeciwnie, jak u mężczyzn. Z tego powodu przegrody łatwiej się wybrzuszają.

Przyczyny cellulitu

Największą skłonność do cellulitu mają kobiety rasy białej. Powstawaniu ,,skórki pomarańczowej'' sprzyjają czynniki hormonalne (estrogeny) i budowa tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej.

Oprócz tego cellulitowi sprzyjają złe nawyki żywieniowe i określony tryb życia - słodycze, przetworzone jedzenie i brak wysiłku fizycznego.  Cellulit ,,lubi'' także wszystko, co zaburza krążenie, czyli siedzącą i stojącą pracę, obcisłe spodnie, buty na wysokim obcasie.

Cellulit nie powstaje z dnia na dzień. Może pogłębiać się latami z powodu nieodpowiednich nawyków lub zaburzeń hormonalnych.

Wyróżnia się kilka stopni cellulitu, w zależności od jego zaawansowania:

 1. Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, ale można go wykryć w badaniu mikroskopowym. Widoczny jest wtedy zastój w krążeniu i obrzęk. Procesy patologiczne już się zaczynają, ale komórki tkanki tłuszczowej nie są jeszcze uwypuklone, dlatego cellulitu nie widać.
 2. Cellulit jest widoczny, ale nie rzuca się w oczy. Czasami można go zauważyć dopiero po ściśnięciu skóry.
 3. Cellulit jest widoczny na pierwszy rzut oka. Skór przypomina pomarańcz, jest pofałdowana.
 4. To ostatni, najpoważniejszy stopień cellulitu. Występuje, gdy widoczne są guzowate zmiany, a skóra wygląda jak usiana górami dolinami. Wyczuwalne są również stwardnienia, a skóra może boleć (szczególnie po jej ściśnięciu).

Cellulit na pierwszym i drugim etapie jest odwracalny. Można nad nim pracować poprzez ćwiczenia fizyczne, odpowiednią dietę, zmianę nawyków, czy masaże i mało inwazyjne zabiegi. Z cellulitem w fazie trzeciej walczyć jest trudno, ale jest to możliwe dzięki niektórym, bardziej inwazyjnym i bolesnym zabiegom. Natomiast czwarta faza cellulitu jest nieodwracalna. Można oczywiście rozpuszczać zwłókniałą tkankę, ale niezwykle trudno jest doprowadzić skórę do wygładzenia.

Cellulit, którego nie widać jeszcze gołym okiem, można zdiagnozować za pomocą termografu kontaktowego.

Skuteczne zabiegi na cellulit

Zabiegi na cellulit dopiera się do jego stopnia zaawansowania. Mają one na celu poprawę ukrwienia, zmniejszenie obrzęku i rozbicie tkanki tłuszczowej.

ZABIEGI NA CELLULIT W STADIUM POCZĄTKOWYM

Na cellulit w stadium pierwszym i drugim polecane są głównie masaże, a także zabiegi poprawiające ukrwienie i dostarczające komórkom większej ilości tlenu. Celem zabiegów jest również likwidacja obrzęków.

 • Endermologia to masaż z podciśnieniem. Bardzo dobrze wpływa na poprawę krążenia w skórze i jest przyjemny. Zabiegi endermologii muszą być wykonywane systematycznie, w serii 10 lub więcej zabiegów. Zabiegi najlepiej wykonywać raz, a nawet dwa razy w tygodniu. Nie ma sensu wykonywać zabiegów raz na kilka tygodni lub raz w miesiącu, efekt takiego działania nie będzie satysfakcjonujący. Najlepsze efekty daje połączenie endermologii z RF i zimnym laserem. Masaż z podciśnieniem sprawdzi się lepiej u kobiet szczupłych.
 • Radiofrekwencja polega na rozgrzewaniu skóry za pomocą głowicy emitującej prąd zmienny. Jak w przypadku endermologii, rekomenduje się wykonywanie serii zabiegów w odstępach kilkudniowych (na przykład raz w tygodniu).
 • Kawitacja ultradźwiękowa to zabieg polegający na rozbijaniu komórek falą ultradźwiękową wywołującą zjawisko kawitacji. Zabieg ten wykonuje się u kobiet, które nie są zbyt szczupłe. Kawitacja działa bowiem dobrze w płynnym środowisku, więc przy małej ilości tłuszczu efektu nie będzie. Zabieg należy powtarzać co 1-3 tygodnie.
 • Mezoterapia to technika podawania do skóry różnych preparatów. W przypadku cellulitu są to koktajle z kreatyniną i kofeiną, które poprawiają krążenie i przestawiają metabolizm z beztlenowego na tlenowy. Zabiegi mezoterapii najlepiej wykonywać raz w tygodniu.

ZABIEGI NA ŚREDNIO ZAAWANSOWANY CELLULIT

W przypadku cellulitu połączonego z nadmiarem tkanki tłuszczowej warto zadziałać nie tylko na poprawę krążenia, ale także na rozpuszczenie tłuszczu.

 • Kawitacja ultradźwiękowa polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych ultradźwiękami. Zabiegi można stosować samodzielnie, jak i w połączeniu z mezoterapią lub karboksyterapią.
 • Mezoterapia pełni taką samą funkcję, jak w przypadku cellulitu w stadium początkowym. Za pomocą igły podaje się do skóry preparaty o różnym działaniu. W bardziej zaawansowanym stadium cellulitu, gdy jest on widoczny gołym okiem, za pomocą mezoterapii podaje się najczęściej środki lipolityczne (rozpuszczające tłuszcz), uszczelniające naczynia krwionośne i enzymy.
 • Karboksyterapia polega na wstrzykiwaniu w tkankę dwutlenku węgla, który rozszerza naczynka, zwiększa dotlenienie tkanek i przywraca komórkom odpowiedni metabolizm. Karboksyterapię zaleca się wykonywać w serii 10-15 zabiegów z częstotliwością raz w tygodniu. Choć jest to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów na cellulit, to niestety jest także bolesny. Należy zatem przygotować się na serię mało komfortowych i bolesnych ukłuć, po których następuje uczucie mocnego rozpychania.

Dobrym dodatkiem do zabiegów jest endermologia. Masaże można wykonywać równolegle, najlepiej w porozumieniu z lekarzem lub specjalistą od medycyny estetycznej.

ZABIEGI NA ZAAWANSOWANY CELLULIT

Na cellulit w ostatnim stadium, czyli zaawansowany, z widocznymi guzami pod skórą, nie ma dobrej metody leczenia. Problem polega na tym, że metody wykorzystywane w leczeniu mniej zaawansowanego cellulitu, opierajace się na poprawie krążenia, zmniejszeniu obrzęku i przywróceniu prawidłowego metabolizmu, nie są w tym przypadku skuteczne.

Na tym etapie dochodzi bowiem do powstania zwłóknień, guzowatych stwardnień. Dlatego w pierwszej kolejności należy te zwłóknienia zniwelować. To jest niestety bardzo trudne, bo wymaga usunięcia zwłókniałych guzów bez uszkadzania otaczającej je skóry.

Zwłóknienia można spróbować rozpuścić za pomocą enzymów (kolagenazy), które wprowadza się igłą pod skórę. Takie zabiegi wymagają jednak dużej precyzji, są bolesne i czasochłonne.

Zobacz także

Źródło: Marek Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016, str. 209-217