Zamknij

Koniec z botoksem! Błękit metylenowy nowym eliksirem młodości?

Monika Piorun
02.06.2017 14:46

Odkryto składnik, który może spowalniać starzenie się skóry dużo skuteczniej niż wszystkie dotąd znane metody. Błękit metylenowy przedłuża żywotność komórek produkujących kolagen, dzięki czemu skóra może zatrzymywać więcej wody.

Value Stock Images/East News

Naukowcy z Uniwersytetu Maryland potwierdzili, że związek chemiczny mający bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i używany powszechnie jako wskaźnik pH może powstrzymywać proces starzenia skóry.

Jak działa błękit metylenowy?

Okazuje się, że błękit metylenowy działa lepiej niż antyutleniacze zarówno w przypadku komórek ludzkiej skóry, jak i sztucznie hodowanych tkanek. Badacze udowodnili, że substancja ta jest tak wszechstronna, że może dosłownie cofać niektóre procesy odpowiedzialne za degradację zewnętrznej warstwy naszego ciała.

Udało się to potwierdzić podczas 4-tygodniowych badań nad komórkami skóry pochodzących zarówno od zdrowych osób w średnim wieku, ludzi starszych powyżej 80. roku życia, a także pacjentów cierpiących na progerię (rzadkie zaburzenie endokrynologiczne powodujące "przedwczesną starość") oraz próbek sztucznego naskórka. Wyniki porównano z działaniem trzech silnych antyutleniaczy: acetylocysteiny (NAC), MitoQ oraz MitoTEMPO (mTEM).

Po prawej skóra pod wpływem działania błękitu metylenowego w porównaniu do zwykłej skóry

skóra
fot.

fot. Zheng-Mei Xiong/East News

Zobacz także

Pod wpływem błękitu metylenowego we wszystkich przypadkach - nawet wśród próbek pochodzących od osób w podeszłym wieku - fibroblasty, czyli komórki wytwarzające kolagen, formowały się znacznie szybciej i następował w nich spadek stężenia reaktywnych form tlenu (RFT) doprowadzających do ich degradacji. Po miesiącu stosowania tego składnika dało się również zauważyć spadek ekspresji dwóch biomarkerów starzenia komórkowego (p16 oraz SA-β-gal).

Nawet sztuczna skóra stawała się wyraźnie grubsza, dzięki czemu mogła wchłonąć i zatrzymać więcej wody. Pozostałe przeciwutleniacze nie były w stanie osiągnąć tak pozytywnych wyników. Najważniejsze, że efekt ten nie był doraźny i zmiany, jakich udało się dokonać, utrzymywały się przez dłuższy czas. 

Błękit metylenowy - recepta na zatrzymanie kolagenu w skórze

Prof. Kan Cao - biolog z Uniwersytetu Maryland podkreśla, że choć wraz z wiekiem nasza skóra musi radzić sobie ze zmniejszeniem ilości kolagenu oraz atakiem niszczących ją enzymów, to jednak dzięki błękitowi metylenowemu możemy wyraźnie spowolnić ten proces.

Efekty były na tyle zdumiewające, że eksperci spróbowali zbadać potencjalne efekty uboczne stosowania błękitu metylowego. Kiedy zaaplikowano go w postaci kremu na skórę, to nawet przy bardzo dużych stężeniach dało się zauważyć jedynie niewielkie podrażnienia. Przy mniejszych dawkach nie było żadnych działań niepożądanych.

Zobacz także

Jak wygląda błękit metylenowy?

Human_Cheek_Cells
fot.
fot. Wikimedia Commons

Ten organiczny związek chemiczny ma powszechne zastosowanie w medycynie. Używany jest jako wskaźnik pH, barwnik, środek diagnostyczny lub przeciwbakteryjny a także w przypadku zatruć czadem oraz cyjankami. Polecany jest nawet w akwarystyce jako lek zwalczający pasożyty wśród ryb.

źródło: Nature

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π