Zamknij

Powiększanie i modelowanie ust. Jakie zabiegi są bezpieczne?

15.07.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 05:22
Powiększanie i modelowanie ust. Jakie zabiegi są bezpieczne?
fot. Shutterstock

Wiele kobiet marzy o pięknych, kształtnych ustach. Niestety nie każdą z pań natura obdarzyła harmonią kształtu ust, poza tym z wiekiem niestety problem narasta. Usta nieco się zmieniają, opadają ich kąciki, stają się mniej jędrne, a pojawiające się wokół nich zmarszczki należą do jednych z najbardziej nielubianych. W klinikach stosuje się różne metody powiększania i modelowania ust tj. poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, podanie miejscowe preparatu kwasu hialuronowego jak np. Restylane, Juvederm, Theosyal. 

Powiększanie ust: metody

Najmniej inwazyjną, a zarazem najbezpieczniejszą metodą jest zastosowanie własnego tłuszczu oraz kwasu hialuronowego. Dzięki nim można doskonale powiększyć usta lub też je uwydatnić, poprawić kontur, nawilżyć oraz usunąć zmarszczki wokół nich. Kwas hialuronowy występuje we wszystkich żywych organizmach, a jego najważniejszą funkcją jest wiązanie i magazynowanie wody w tkankach. Jest substancją wykorzystywaną w wielu dziedzinach medycyny, np. w ortopedii podaje się go w zastrzykach do uszkodzonych stawów, aby je nawilżyć, zmniejszyć bolesność i zregenerować chrząstkę.

W okulistyce produkuje się z niego sztuczne soczewki, wszczepiane operacyjnie. Można go także stosować do regeneracji blizn np. po cięciu cesarskim. W ginekologii i urologii wykonywane są zastrzyki z kwasu hialuronowego np. do wzmacniania ściany pęcherza u kobiet przy nietrzymaniu moczu. Wybór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od oczekiwanych efektów zabiegu i od preferencji pacjenta. W klinice, którą prowadzę, używamy tylko preparatów najwyższej jakości renomowanych firm, które gwarantują bezpieczeństwo zabiegu i maksymalną trwałość efektu.

Korzyści

 • wymodelowanie kształtu ust (korekcja nierównych warg)
 • powiększenie ust
 • wygładzenie zmarszczek wokół ust
 • natychmiastowe efekty

 Powiększanie ust: dla kogo? 

 • dla osób z małymi, nierównymi ustami
 • dla osób ze zmarszczkami wokół ust, opadającymi kącikami

Powiększanie ust przy użyciu kwasu hialuronowego: przeciwwskazania

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Choroby nowotworowe
 • Tendencja do bliznowców
 • Aktualnie istniejące infekcje – np. opryszczka
 • Permanentne i semipermanentne wypełniacze – czyli – sylikon, aquamid itd.
 • Niewyrównana cukrzyca

Powiększanie ust: jak przebiega zabieg?

Zabieg trwa ok. 15 min, jest prawie bezbolesny, zawsze stosuje się znieczulenie miejscowe (kremem lub takie jak u dentysty). Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy – tym samym wygładza zmarszczki, modeluje kontur ust. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić reakcje typowe dla każdej iniekcji tj. obrzęk, zaczerwienienie i zasinienie, ból i świąd oraz nadmierna wrażliwość na dotyk w miejscu implantacji żelu. Objawy te ustępują zwykle samoistnie w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu preparatu.

Czas utrzymywania się efektu to ok. 6-9 miesięcy. Zależny jest od rodzaju użytego preparatu i od tego, jak szybko dany organizm wchłania kwas hialuronowy.

Powiększenie ust poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej

Można też powiększyć usta za pomocą własnej tkanki tłuszczowej. Najlepszymi kandydatami do tej metody są pacjenci z bardzo wąskimi ustami lub pacjenci, u których z biegiem lat nastąpiła atrofia tkanek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pobieramy tkankę tłuszczową z innego miejsca, a następnie przeszczepiamy ją w okolicę ust. Wynik zabiegu jest częściowo trwały, tzn. część przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulegnie resorpcji, a pozostała zaniknie w gojeniu. Zabieg zwykle wykonujemy powtórnie po pół roku. Dzięki nowoczesnej metodzie pobierania materiału i jego przeszczepu duży odsetek przeszczepionej tkanki się utrzymuje. Po dwóch zabiegach zwykle efekt jest trwały.

Powiększenie wargi górnej przy użyciu techniki: Bullhorn Lip Lift

Trwałym zabiegiem powiększenia ust, a zarazem zabiegiem z doskonałym efektem kosmetycznym jest metoda Bullhorn Lip Lift, czyli metoda cięcia pod nosem. Drobne usunięcie paska skóry pod nosem, na krawędzi nozdrzy daje niewidoczną bliznę ukrytą na krawędzi otworu nosowego. Metoda ta szczególnie jest dedykowana tym pacjentom, którzy oczekują zarówno powiększenia czerwieni wargowej, jak i skrócenia wargi górnej (od brzegu czerwieni wargowej do dolnej krawędzi nosa). Podczas zabiegu dbamy, aby łuk Kupidyna został zachowany, co daje najbardziej naturalny i seksowny kształt ust. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Usta powiększane metodą zwaną Korium

Innym zabiegiem chirurgicznego uwydatnienia ust jest metoda przeszczepu paska skóry właściwej – korium. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Korium pozyskujemy zwykle z blizn. Po uzyskaniu korium poprzez drobne nacięcia w kącikach ust wprowadza się pasek skóry na krawędzi czerwieni wargowej. W ten sposób uzyskujemy naturalne, trwałe powiększenie ust własną tkanką.

Powiększanie ust: ceny zabiegów 

Cena brutto: 1599 zł za jedną ampułkę wypełniacza

Cena brutto: 2460 zł – własnym tłuszczem

Cena brutto: 3690 zł – metodą Bullhorn Lip Lift

Cena brutto: 3690 zł – metodą Korium

Materiał stworzony we współpracy z dr Adamem Gumkowskim, specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii estetycznej, przedstawia najbezpieczniejsze metody.