Ginekologia estetyczna: plastyka pochwy, warg sromowych, wybielanie odbytu

14.06.2018 13:57
Ginekologia estetyczna: plastyka pochwy, warg sromowych, wybielanie odbytu
fot. Shutterstock

Ginekologia estetyczna to gałąź medycyny estetycznej, która koncentruje się na poprawianiu wyglądu kobiecych narządów płciowych i zwiększaniu komfortu życia intymnego. Za pomocą zabiegów estetycznych można poprawić wygląd pochwy, warg sromowych i wybielić miejsca intymne. Ginekologia estetyczna jest również niezwykle pomocna w przypadkach, gdy w okresie menopauzy lub po porodzie pojawiają się problemy z suchością pochwy, jej rozluźnieniem lub nietrzymaniem moczu. Dowiedz się, jakie zabiegi można wykonać, by poprawić komfort życia intymnego.

Zabiegi ginekologii estetycznej skoncentrowane są na poprawianiu wyglądu narządów płciowych, zwiększaniu komfortu życia i współżycia seksualnego, a także podnoszeniu samooceny.

Kobiety coraz częściej decydują się poprawić wygląd swoich miejsc intymnych, jeśli nie są z niego zadowolone. Ginekologia estetyczna daje możliwość pozbycia się kompleksów związanych z wyglądem warg sromowych, ich kolorem i wielkością. Zabiegi tego typu poprawiają również komfort życia po porodzie, pozwalają na zwiększenie doznań seksualnych i czerpanie większej przyjemności ze współżycia.

Do wykonania zabiegu mogą istnieć wskazania medyczne, estetyczne lub te związane z poprawą życia intymnego. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej nie należą do wyjątkowo bolesnych, mimo że wykonywane są w miejscach raczej delikatnych.

Wskazania medyczne do zabiegów ginekologii estetycznej obejmują zazwyczaj problemy kobiece pojawiające się po porodzie. Blizna po nacięciu krocza, zbyt luźne lub zbyt ciasne ujście pochwy, odstające fragmenty tkanki w okolicy intymnej lub problemy z nietrzymaniem moczu. W okresie menopauzalnym natomiast wiele kobiet cierpi na częste infekcje i suchość pochwy. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zwiotczenie warg sromowych i osłabienie ich funkcji ochronnej polegającej na zamykaniu wejścia do pochwy.

Wskazania estetyczne do zabiegów dotyczą zwykle braku akceptacji wyglądu swoich narządów. Choć nie istnieją ogólnie przyjęte kanony piękna dotyczące narządów płciowych, to wiele kobiet nie może poradzić sobie z wyglądem warg sromowych, kolorem miejsc intymnych, a nawet naturalnym procesem starzenia obejmującym także narządy płciowe i ich okolice. Ginekologia estetyczna oferuje zabiegi rewitalizujące, modelujące, ujędrniające i wybielające.

Dla ogromnej liczby osób doznania seksualne mają dużą wagę. Dlatego coraz częściej odwiedzają gabinety oferujące zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Najczęstsze powody, dla których kobiety szukają pomocy w gabinecie medycyny estetycznej, to brak satysfakcji w czasie współżycia wynikający z nadmiernie rozciągniętej pochwy lub jej ujścia i bolesność z powodu przerośniętych blizn.

Korekta warg sromowych mniejszych

Bardzo dużo kobiet ma problem z wyglądem swoich warg sromowych. Warto jednak zaznaczyć, że wystawanie warg sromowych mniejszych nie jest niczym niezwykłym. Wygląd intymny jest tak samo indywidualny jak wygląd reszty ciała, w tym nawet twarzy.

Bywa jednak, że zbyt grube, wystające i mięsiste wargi sromowe sprawiają kłopot w normalnym funkcjonowaniu – ocierają się o obcisłe stroje, sprawiają ból podczas noszenia koronkowej bielizny, przeszkadzają w jeździe na rowerze i wielu innych czynnościach.

Zarówno kompleksy związane z wyglądem warg sromowych, jak i problemy, które sprawiają przerośnięte wargi, można starać się wyleczyć za pomocą zabiegów estetycznych.

Jednym z rozwiązań, jakie oferuje ginekologia estetyczna, jest wycięcie wystającej części wargi sromowej podczas zabiegu operacyjnego lub zabiegu z wykorzystaniem lasera chirurgicznego CO2 wykonywanego w znieczuleniu miejscowym.

Laser jest bezpieczniejszy, nie wymaga hospitalizacji i skraca okres rekonwalescencji po zabiegu. Jest bardziej precyzyjny i ogranicza możliwość wystąpienia powikłań niemal do zera. Tkankę przy pomocy lasera tnie się warstwowo, dzięki czemu krwi nie ma prawie wcale. Cięcie jest termiczne, więc zabieg jest aseptyczny, rana dobrze się goi, bo tkanka szybko się zasklepia.

Zarówno po zabiegu z wykorzystaniem skalpela, jak i po zabiegu laserowym konieczne jest założenie szwów, które ściąga się zazwyczaj po ok. 10 dniach. Miejsce poddane zabiegowi powinno całkowicie wygoić się w ciągu dwóch tygodni.

Wypełnianie warg sromowych tłuszczem lub kwasem hialuronowym

Wypełnianie warg sromowych to zabieg proponowany kobietom dojrzałym, które mają obwisłe wargi sromowe. Wraz z wiekiem wargi sromowe mniejsze wiotczeją i rozchylają się, dlatego wewnętrzne części narządów intymnych bardziej przesuszają i są podatne na infekcje.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na podawaniu strzykawką kwasu hialuronowego i wypełnianiu warg sromowych, które szybko nabierają jędrności i odzyskują pierwotny kształt. Zabieg trwa ok. 15-20 minut. Przez tydzień lub dwa, zanim kwas się dobrze nie ułoży, należy unikać sytuacji powodujących zbyt duży ucisk na wargi sromowe.

Do wypełniania warg sromowych, zamiast kwasu hialuronowego, użyć można tłuszczu pacjentki pobranego np. z brzucha. Zabieg wykonany taką metodą starcza na dłużej, ale jest znacznie droższy.

Obkurczanie pochwy

Zabieg służy obkurczeniu i odświeżeniu pochwy. Wykonuje się go, gdy kobieta odczuwa luźność w pochwie i suchość. Zabieg wykonuje się laserowo, działając na wszystkie ściany pochwy. 

Rezultatem zabiegu jest stymulacja śluzówki do regeneracji – robi się ona grubsza, przez co pochwa jest bardziej sprężysta i pojawia się więcej wydzieliny.

Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, który trzeba powtórzyć po ok. roku. Czasami, gdy pochwa jest luźniejsza, należy wykonać dwa lub trzy zabiegi.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który pojawia się u wielu kobiet, które naturalnie urodziły dziecko. Nietrzymanie moczu dotyczy również pań, u których wraz z wiekiem doszło do osłabienia mięśni, pojawiły się zmiany hormonalne związane z menopauzą, występują przewlekłe infekcje.

Wyróżnia się:

  1. wysiłkowe nietrzymanie moczu polegające na niekontrolowanym popuszczaniu moczu, na przykład przy kichnięciu;
  2. popuszczanie moczu w czasie skakania na trampolinie, biegania, zabawy z dziećmi;
  3. kropelkowe, prawie nieustanne sączenie się moczu – ostatnie stadium wymagające stałego noszenia pieluchy.

Nietrzymanie moczu powodowane jest niewydolnością mięśnia odpowiedzialnego za zaciskanie cewki moczowej.

Zabieg laserowy to dobra alternatywa dla kobiet, u których ćwiczenie mięśni Kegla nie przyniosło dobrych rezultatów, a nie chcą poddawać się operacyjnej metodzie plastyki mięśni dna miednicy.

Zabieg wykonuje się laserem ablacyjnym ze specjalną końcówką i w specjalnym trybie pracy urządzenia, które ma oddziaływać termicznie. Zabieg polega na umieszczeniu w pochwie końcówki lasera i kilkuminutowym naświetlaniu jej przedniej ściany. W drugim etapie naświetla się okolice ujścia cewki moczowej w przedsionku pochwy.

Efektem zabiegu jest wymuszenie regeneracji błony śluzowej i mięśni oraz poprawa ukrwienia. Śluzówka staje się grubsza, a mięśnie bardziej napięte

Zabiegi laserowe stosuje się w pierwszym i drugim stadium nietrzymania moczu. Na ogół potrzeba od jednego do dwóch zabiegów wykonywanych co sześć tygodni. Zabieg „przypominający” wykonuje się z reguły po 2-3 latach.

Wybielanie miejsc intymnych

Zabieg ma na celu rozjaśnienie miejsc intymnych, które są naturalnie ciemniejsze od reszty ciała. U niektórych osób kolor skóry w miejscach intymnych jest bardzo ciemny (ciemnobrązowy lub czarny), co powoduje dyskomfort.

Skórę w miejscach intymnych rozjaśnić można laserem. Jest to zabieg dosyć mocny i nieprzyjemny, bo wymaga silnego działania na barwnik i komórki barwnikowe (jak przy przebarwieniach). Laserowy zabieg rozjaśniający wykonuje się zazwyczaj w co najmniej trzech podejściach.

Rozjaśnianie miejsca mogą być zaczerwienione przez kilka dni po zabiegu. Normalnym objawem po rozjaśnianiu jest także pieczenie skóry.

Wybielaniu można poddać na przykład skórę w okolicy odbytu i skórę warg sromowych.

Powiększenie punktu G

Zabieg powiększenia punku G przeznaczony jest dla kobiet, które nie czerpią satysfakcji z seksu lub odczuwają wyłącznie orgazmy łechtaczkowe, a chciałyby również pochwowe. Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w odpowiednie miejsce w przedniej ścianie pochwy. Efektem jest powstanie uwypuklenia w ścianie pochwy, które zwiększa doznania w czasie stosunku seksualnego i wrażliwość na bodźce.

Po zabiegu powiększania punktu G należy powstrzymać się od stosunków seksualnych przez cały tydzień. Efekt zabiegu utrzymuje się przez mniej więcej pół roku.

Redukcja blizny po nacięciu krocza

U niektórych kobiet blizna po nacięciu krocza przy porodzie przeradza się w bolesne stwardnienie lub zapadnięcie. Sprawia dyskomfort i ból. Taką bliznę usunąć można laserem frakcyjnym, biostymulującym lub bromkowo-miedziowym. W wyjątkowych przypadkach konieczna może być także korekta laserem chirurgicznym.

Lipoliza wzgórka łonowego

To zabieg polecany kobietom, których wzgórek łonowy jest zbyt wydatny. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z tej okolicy – za pomocą igły wprowadza się w miejsce wzgórka substancję, która rozpuszcza komórki tłuszczowe.

Źródło: Marek Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016, str. 269-276

________

zdrowie.radiozet.pl/nk