Zamknij

Implanty piersi mogą wywoływać choroby autoimmunologiczne

22.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:47
Implanty piersiowe mogą wywoływać choroby autoimmunologiczne.
fot. Shutterstock

28-letnia instruktorka fitness Naomi MacArthur zdecydowała się na implanty piersi w 2014 roku. W ciągu kilku tygodni powiedziała, że zaczęła odczuwać „najbardziej przerażające objawy”. Przy najmniejszych czynnościach czuła się jak po przebiegnięciu maratonu. Była pewna, że implanty zniszczyły jej odporność. 

Implanty piersiowe a choroby autoimmunologiczne 

28-letnia instruktorka fitness Naomi MacArthur zdecydowała się na implanty piersi w 2014 roku, ale w ciągu kilku tygodni powiedziała, że zaczęła odczuwać „najbardziej przerażające objawy”.

„Pamiętam, że doznałam silnego bólu w żołądku” – powiedziała. „Zmęczenie było takie, jakbym biegła w maratonie. Pisanie piórem było zbyt męczące”.

W miarę upływu czasu Naomi przeżyła długą listę objawów, w tym wypadanie włosów, alergie i wysypki. „To było absolutnie przerażające” – powiedziała. Pani MacArthur przyznaje, że lekarze wielokrotnie powtarzali jej, że choroba nie ma związku z implantami, a na pewnym etapie zdiagnozowano u niej  toczeń.

Jednak nie była w stanie w to uwierzyć. Wyjaśnienia szukała we własnym zakresie. Odkryła, że cierpi na chorobę implantów piersi i znalazła internetowe grupy wsparcia.

Postanowiła usunąć implanty i powiedziała, że w ciągu kilku dni objawy, które wpłynęły na jej życie przez cztery lata, zaczęły znikać. „Nie mogę uwierzyć, jak wspaniale się czuję i jak odbiłam się” – wyjaśniła. „To niesamowite”. 

Czy implanty są bezpieczne?

Część społeczności medycznej pozostaje sceptyczna wobec choroby implantów piersi. Dziennikarze BBC rozmawiali z pewnym chirurgiem (nie chciał podać swojego nazwiska), który powiedział, że nie wierzy, że to prawdziwa przyczyna złego samopoczucia Naomi.

Objawy zgłaszane przez tych, którzy twierdzą, że chorują, głównie związane z układem autoimmunologicznym, są szerokie. Należą do nich zmęczenie, ból w klatce piersiowej, utrata włosów, bóle głowy, dreszcze, nadwrażliwość na światło, przewlekły ból, mgła mózgowa i  zaburzenia snu.

Sekretarz krajowy Wielkiej Brytanii w Międzynarodowym Towarzystwie Chirurgii Plastycznej, Naveen Cavale, powiedział: „Jeśli chodzi o niektórych moich pacjentów, choroba implantów piersi jest dla nich bardzo realna i nie mam powodu, by w to wątpić. Jednak dla mnie, jako lekarza, nie ma to sensu naukowego”.

„Choroba implantów piersi nie jest czymś, o czym zawsze mówiliśmy, ale odpowiednie stowarzyszenia chirurgii plastycznej, takie jak my, zaczęły aprobować taką chorobę, co moim zdaniem jest dobrą rzeczą dla pacjentów do podejmowania bardziej świadomych decyzji”.

Konsultant chirurga plastycznego BAAPS, Nora Nugent, zgodził się: „Chirurdzy powinni ostrzegać pacjentów o chorobie implantu piersi. Pacjenci potrzebują najbardziej aktualnych informacji, z zastrzeżeniem, że choroba ta jest słabo poznana. Trudno podać absolutną informację".

Skandal z implantami

O tym, że implanty nie są w pełni bezpieczne, wiemy już po skandalu z implantacją piersi PIP, który wybuchł w 2010 roku. Implanty były dwukrotnie bardziej podatne na pęknięcie i były wypełnione silikonem stosowanym w materacach.

W 2016 r. utworzono krajowy rejestr implantów bezpieczeństwa, a kobiety zachęcono do dołączenia do niego, aby można było je śledzić, jeśli coś pójdzie nie tak w przyszłości. Oczekuje się, że rejestr implantów piersi i kosmetyków, który obejmuje procedury implantologiczne w Anglii i Walii, doprowadzi również do lepszego zrozumienia choroby implantów piersi.

Choroba implantu piersi nie jest oficjalną diagnozą, ale niektóre kobiety, które wierzą w jej istnienie, wróciły do pełni zdrowia po usunięciu implantów.