Zamknij

Plastyka brzucha po porodzie: na czym polega? Opisuje chirurg plastyczny

08.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 23:38
Plastyka brzucha po porodzie
fot. Shutterstock

Brzuch w ciąży rozciąga się odpowiednio, by pomieścić dziecko, ale po porodzie nie zawsze kurczy się do poprzednich rozmiarów. U niektórych kobiet bardziej niż u innych zostaje nadmiar skóry, która jest zwiotczała i tworzy fałdę. Wtedy pomóc może plastyka brzucha. Dowiedz się, na czym polega zabieg.

Plastyka brzucha to operacja, której często poddają się kobiety po ciąży lub osoby, które dużo schudły. Skóra brzucha rozciąga się w wyniku powiększania powłok w trakcie rośnięcia płodu lub odkładania się przez wiele lat zdecydowanie nadmiernej ilości tłuszczu.

Niestety, w wielu przypadkach mimo że czynnik to powodujący znika, to skóra samodzielnie nie jest wstanie się obkurczyć do zadowalającego, pierwotnego rozmiaru. Tracąc podporę, staje się zwiotczała i tworzy opadające fałdki. Z pomocą przychodzi wówczas chirurgia plastyczna i zabieg abdominoplastyki polegający na wycięciu nadmiaru skóry. Oprócz znacznej poprawy estetyki ciała, plastyka brzucha ma także duże znaczenie dla lepszego samopoczucia i komfortu.

Wskazania do plastyki brzucha

Najczęstszym wskazaniem do wykonania zabiegu jest przebyta ciąża.

– W trakcie ciąży dochodzi nie tylko do rozciągnięcia skóry, ale czasem również do rozstępu mięśni prostych brzucha, co prowadzi do powstawania przepukliny. Kwalifikuje to pacjentkę do zabiegu całkowitej plastyki brzucha. Polega on na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w dolnej i środkowej części brzucha. Dodatkowo często wykonuje się przesunięcie pępka i skorygowanie podbrzusza. U niektórych pacjentek może być wykonana miniabdominoplastyka. Jest to podobny, jednak mniejszy powierzchniowo zabieg. Dotyczy on części od pępka do spojenia łonowego – wyjaśnia dr n. med. Rafał Pabiańczyk.

Przebieg plastyki brzucha

Zabieg wykonywany jest najwcześniej ok. 6-8 miesięcy po ciąży. Należy odczekać ten czas, by tkanka zdążyła się zregenerować i chirurg mógł poprawnie zakwalifikować pacjentkę do zabiegu. Absolutnym wymogiem są prawidłowe wyniki badań.

– Plastykę brzucha wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym przed operacją należy wykonać odpowiednie badania moczu i krwi. Operacja tego typu jest inwazyjna i wiąże się z dwudniowym pobytem w klinice. Sam zabieg jest zupełnie bezbolesny, jednak przez pierwsze kilka dni po nim mogą występować dolegliwości bólowe, dlatego zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych. Po operacji należy nosić przez jakiś czas pas przepuklinowy. Osoba poddana zabiegowi przez kilka tygodni powinna ograniczyć wysiłek fizyczny i prowadzić spokojny tryb życia. Okres rekonwalescencji wynosi około miesiąca – tłumaczy chirurg.

Jeżeli pacjentka stosuje się do zaleceń lekarza, przyjmuje leki o regularnych porach, to czas dochodzenia do siebie po zabiegu przechodzi spokojnie i bezobjawowo.

Po plastyce brzucha

Część pacjentek doświadcza po zabiegu utraty czucia w brzuchu – jest to jednak najczęściej tymczasowe powikłanie. Sporadycznie zdarzają się krwawienia, infekcje i krwiaki, dlatego bardzo ważne jest, by wybrać odpowiedniego specjalistę i klinikę do wykonania plastyki brzucha.

Po zabiegu pozostaje blizna nad spojeniem łonowym, która wyglądem przypomina tę, po cięciu cesarskim. Na początku będzie ona sztywna i czerwona, jednak z czasem stanie się miękka, płaska i blada.

Efekty plastyki brzucha

Dzięki plastyce skóra brzucha jest napięta, wszelkie nierówności znikają, wcześniej szeroki brzuch zwęża się, co podkreśla talię. Co więcej, usuwane są wszelkiego rodzaju rozstępy poniżej pępka. By spotęgować efekt, czasami wykonuje się dodatkowo liposukcję, dzięki czemu brzuch może być nawet szczuplejszy, niż był przed ciążą.

– Należy pamiętać, że bardzo ważna jest cierpliwość. Finalny kształt całej operacji uzyskuje się tak naprawdę dopiero po ok. 10-12 miesiącach. Na początku efekt będzie przeciwny do tego oczekiwanego, brzuch będzie obrzęknięty. Jednak z czasem obrzęki zejdą, skóra się obkurczy, a blizna dojrzeje. Pacjentki na ogół są bardzo usatysfakcjonowane ostatecznym wyglądem, ponieważ rzeczywiście widać dużą różnicę po zabiegu – dodaje dr n. med. Rafał Pabiańczyk.

Autor: Dr n. med. Rafał Pabiańczyk – chirurg plastyczny, operujący w krakowskim SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwent wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od początku swojej paraktyki zawodowej nieustannie zajmuje się chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną. Ukończył szkolenie specjalizacyjne z zakresu chirurgii plastycznej pracując w Oddziale Chirurgii Plastycznej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Rocznie dr Pabiańczyk wykonuje około 700 – 800 zabiegów z pełnego zakresu chirurgii plastycznej.