Miłość nie lubi mroku. Męskie libido pobudza jaskrawe światło

19.09.2016
Aktualizacja: 07.11.2019 12:44
Miłość nie lubi mroku. Męskie libido pobudza jaskrawe światło
fot. Światło ma wpływ na poziom testosteronu wśród mężczyzn

Naukowcom z Uniwersytetu w Sienie udało się odkryć, że światło emitowane przez lampy przeciwdepresyjne może sprzyjać podwyższeniu poziomu testosteronu, co ma bezpośredni wpływ na zadowolenie z seksu wśród płci męskiej. Niestety pozytywny efekt ich jaskrawego blasku działa tylko na panów z niskim popędem.

Co ma wspólnego leczenie sezonowej depresji z seksem? Okazuje się, że całkiem sporo. Głównie za sprawą specjalnych lamp stosowanych do łagodzenia objawów związanych z obniżeniem nastroju pod wpływem warunków atmosferycznych. Jaskrawe światło emitowane przez te urządzenia hamuje działanie szyszynki (co pozwala na większą produkcję testosteronu wśród mężczyzn), a na dodatek imituje rytm natury wyrównując niedobór słońca w niektórych porach roku. Jak to możliwe?

Ciemność nie sprzyja namiętności

Pogoda jest w stanie w pewnym stopniu wpływać na reakcje naszego organizmu. Produkcja testosteronu w naturalny sposób obniża się, kiedy temperatura na zewnątrz opada - głównie w okresie od listopada do kwietnia, a wzrasta, gdy na wiosnę robi się ciepło.

To dlatego często mamy wrażenie, że wraz z pierwszymi promieniami słońca krew zaczyna pulsować w żyłach i mamy więcej ochoty do życia. W czerwcu notuje się największą ilość poczęć. W październiku zaś przypada szczyt produkcji testosteronu. Rytm ten jest uzależniony od działania promieni słonecznych. Lampy przeciwdepresyjne naśladują jego działanie.

Blask pożądania

bulb
fot. East News

Zbawienny wpływ jaskrawego światła lamp przeciwdepresyjnych włoscy naukowcy zaobserwowali jedynie u panów cierpiących na oziębłość seksualną (hipolibidemię) lub zaburzenia podniecenia.

Po przeprowadzeniu badań, w których wzięło 38 mężczyzn cierpiących na wyżej wymienione dolegliwości, okazało się, że po dwóch tygodniach naświetleń wskaźnik służący do opisu skali satysfakcji seksualnej wzrósł aż trzykrotnie w porównaniu do grupy kontrolnej. Efekt wydał się zaskakujący nawet dla naukowców, zważywszy, że czas terapii był dosyć krótki, a panowie byli poddawani niej zaledwie przez pół godziny każdego ranka.

Choć naukowcy podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, by polecać oziębłym terapię z wykorzystaniem specjalnych lamp. Są już jednak wystarczające dowody na to, że ich jaskrawe światło świeci blaskiem wzbudzającym męskie pożądanie.

Zagłosuj

Przy świetle czy po ciemku? Jaki nastrój preferujesz w czasie miłosnych uniesień?

Liczba głosów: