Jak stres może wpłynąć na Twoje życie seksualne?

21.08.2015
Aktualizacja: 07.11.2019 12:35
Stres a sex. Jaki wpływ ma stres na życie erotyczne?
fot. Stres a sex. Jaki wpływ ma stres na nasze życie erotyczne?

Stres to nieodłączny element naszego codziennego życia. Wpływa on niestety negatywnie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Miałeś ostatnio problemy w łóżku? Okazuje się, że stres i seks są ze sobą ściśle powiązane…

1. Stres a postrzeganie własnego ciała

Pojawienie się stresu w Twoim życiu prowadzi do wytworzenia w organizmie hormonów, takich jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol, które mogą wpłynąć na metabolizm. Jeśli czujesz się ospały i przytyłeś parę kilo to możliwe, że to wcale nie wina tego burgera, którego zjadłeś w piątek po imprezie. Nadbagaż kilogramów sprawia jednak, że zaczynasz negatywnie myśleć o swoim ciele. A jeśli nie podobają Ci się Twoje kształty, to raczej nie chcesz ich pokazywać partnerowi i wskoczyć z nim do łóżka.

Wychodzi więc na to, że gorsze samopoczucie sprawia, że uprawiamy mniej seksu, a mniej seksu to czasem problemy w związku i jeszcze więcej stresu. Jednym słowem - utykamy w błędnym kole.

2. Stres wpływa na libido

Kortyzol to jeden z hormonów, który produkowany jest m.in. ze względu na pojawiający się w Twoim życiu stres. Jest on oczywiście niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale tylko w niewielkiej ilości. Jeśli w organizmie pojawi się jego nadmiar, to zaczyna on negatywnie wpływać na hormony związane z naszym życiem seksualnym. Dokładnie mówiąc - hamuje ich produkcję. A mniejsza ilość „hormonów seksu” to oczywiście mniejsze libido.

3. Wpływ stresu na relacje z partnerem

Kto chce przebywać w otoczeniu osoby zestresowanej i zdenerwowanej? Odpowiedź brzmi: prawie nikt. Trudno ją znieść i poradzić sobie z jej atakami, nawet jeśli wiemy, z czego one wynikają. A jeśli ktoś nie chce nas denerwować i z nami spędzać czasu, to jakim cudem będzie chciał z nami uprawiać seks?

4. Stres prowadzi do alkoholizmu?

Nikogo na pewno nie zaskoczy fakt, że często po alkohol sięgamy, żeby uciec przed problemami. Nie chodzi tu jednak o kieliszek wina czy szklankę kolorowego drinka, które mają trochę poprawić nasz nastrój. Życie w ciągłym stresie może prowadzić do nadmiernego, przedłużającego się picia, które pewnie ukrywamy przed przyjaciółmi i partnerem.

Ilość spożytego alkoholu ma oczywiście wpływ na nasze życie seksualne. Okazuje się, że sprawia on, że seks staje się nudny i mało przyjemny. Co więcej, alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, co ma wpływ na odpowiednie nawilżenie organów płciowych u kobiet. Bez odpowiedniego nawilżenia seks staje się bolesny. W przypadku mężczyzn, nadmiar napojów wyskokowych może prowadzić do problemów z erekcją.

5. Problemy z płodnością i cyklem menstruacyjnym

Stres może wpłynąć na naszą przysadkę mózgową, która kontroluję tarczycę, nadnercza i jajniki. A jeśli nasze jajniki nie działają prawidłowo, to problemy przekładają się na nasz cykl menstruacyjny. W takiej sytuacji miesiączki mogą stać się nieregularne albo w ogóle zniknąć. Nie jest to oczywiście stan permanentny. Jeśli doprowadzimy do obniżenia poziomu stresu w naszym życiu, wszystko powinno wrócić do normy.