Zamknij

Jak stres wpływa na życie seksualne?

19.02.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 14:30
Jak na życie seksualne wpływa stres?
fot. Shutterstock

Stres to nieodłączny element naszego codziennego życia. Wpływa on niestety negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Miałeś ostatnio problemy w łóżku? Okazuje się, że stres i seks są ze sobą ściśle powiązane.

1. Stres a postrzeganie własnego ciała

Pojawienie się stresu w życiu prowadzi do wytworzenia w organizmie hormonów, takich jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol, które mogą wpłynąć na metabolizm. Jeśli czujesz się ospały i przytyłeś parę kilo to możliwe, że to wcale nie wina tego burgera, którego zjadłeś w piątek po imprezie. Nadbagaż kilogramów sprawia jednak, że zaczynasz negatywnie myśleć o swoim ciele. A jeśli nie podobają Ci się Twoje kształty, to raczej nie chcesz ich pokazywać partnerowi i wskoczyć z nim do łóżka.

Wychodzi więc na to, że gorsze samopoczucie sprawia, że uprawiamy mniej seksu, a mniej seksu to czasem problemy w związku i jeszcze więcej stresu. Jednym słowem - utykamy w błędnym kole.

2. Stres wpływa na libido

Kortyzol to jeden z hormonów, który produkowany jest m.in. ze względu na pojawiający się w życiu stres. Jest on oczywiście niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale tylko w niewielkiej ilości. Jeśli w organizmie pojawi się nadmiar kortyzolu, to zaczyna on negatywnie wpływać na hormony związane z naszym życiem seksualnym. Dokładnie mówiąc - hamuje ich produkcję. Mniejsza ilość „hormonów seksu” to oczywiście mniejsze libido.

3. Wpływ stresu na relacje z partnerem

Kto chce przebywać w otoczeniu osoby zestresowanej i zdenerwowanej? Odpowiedź brzmi: prawie nikt. Trudno ją znieść i poradzić sobie z jej atakami, nawet jeśli wiemy, z czego one wynikają. A jeśli ktoś nie chce nas denerwować i z nami spędzać czasu, to jakim cudem będzie chciał z nami uprawiać seks?

4. Stres prowadzi do alkoholizmu?

Nikogo na pewno nie zaskoczy fakt, że często po alkohol sięgamy, żeby uciec przed problemami. Nie chodzi tu jednak o kieliszek wina czy szklankę kolorowego drinka, które mają trochę poprawić nasz nastrój. Życie w ciągłym stresie może prowadzić do nadmiernego, przedłużającego się picia, które pewnie ukrywamy przed przyjaciółmi i partnerem.

Ilość spożytego alkoholu ma oczywiście wpływ na nasze życie seksualne. Okazuje się, że sprawia on, że seks staje się nudny i mało przyjemny. Co więcej, alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, co ma wpływ na odpowiednie nawilżenie organów płciowych u kobiet. Bez odpowiedniego nawilżenia seks staje się bolesny. W przypadku mężczyzn nadmiar napojów wyskokowych może prowadzić do problemów z erekcją.

5. Problemy z płodnością i cyklem menstruacyjnym

Stres może wpłynąć na naszą przysadkę mózgową, która kontroluję tarczycę, nadnercza i jajniki. A jeśli nasze jajniki nie działają prawidłowo, to problemy przekładają się na nasz cykl menstruacyjny. W takiej sytuacji miesiączki mogą stać się nieregularne albo w ogóle zniknąć. Nie jest to oczywiście stan permanentny. Jeśli doprowadzimy do obniżenia poziomu stresu w naszym życiu, wszystko powinno wrócić do normy.