Jak odzyskać satysfakcję seksualną po porodzie?

24.05.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 12:52
Brak satysfakcji seksualnej po porodzie
fot. Shutterstock

Seks po porodzie bywa wyzwaniem. Wiele kobiet skarży się na mało satysfakcjonujące życie seksualne, a powodem może być mniejsze libido, a także spadek napięcia i rozluźnienie ścianek pochwy oraz urazy doznane w trakcie porodu siłami natury. Dr n. med. Tomasz Basta przekonuje jednak, że większość negatywnych zmian zachodzących w trakcie ciąży i samego porodu można zregenerować i naprawić.

Ciąża i poród nie są obojętne dla ciała i psychiki kobiety. Mogą wpływać na spadek ochoty na zbliżenia seksualne i znacząco obniżać doznania seksualne. Po narodzinach dziecka spada kobiece libido i jest to spowodowane przede wszystkim zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie w trakcie porodu i w miesiącach, które po nim następują.

Zależnie od stanu zdrowia oraz tego, jak długo kobieta karmi piersią, rozchwianie hormonalne może trwać od kilku miesięcy do ok. roku. W tym czasie mamy do czynienia ze znacznie zmniejszoną produkcją estrogenów, które są jednym z głównych czynników warunkujących ochotę na seks. Tak naprawdę dopiero ograniczenie lub zaprzestanie karmienia piersią jest momentem, kiedy wydzielanie hormonów przez organizm kobiety wraca do normy.

Za problemy z seksem po porodzie odpowiada również sfera psychologiczna, która wiąże się ze zmianą relacji między partnerami i nagromadzeniem wielu nowych obowiązków, jakie pojawiają się w tym czasie w życiu kobiety. 

Istotną kwestią są również zmiany, które zachodzą w ciele kobiety w trakcie ciąży, ale przede wszystkim podczas porodu. Pojawiają się na przykład rozciągnięcia różnego typu struktur (wieszadłowych macicy i pochwy) oraz pęknięcia. Poza tym śluzówka pochwy staje się bardziej cienka, wysuszona i krucha.

Warto wiedzieć

Seks po porodzie? Daj sobie czas

Należy pamiętać, że po porodzie organizm kobiety regeneruje się przez około pół roku. Jest to czas, który warto odczekać i dopiero po upływie tych kilku miesięcy przyjść na konsultację związaną z ewentualnymi dolegliwościami. Zmniejszona ochota na seks po porodzie jest zwykle wynikiem tego, że tak dyktuje kobiecie jej własne ciało. W tym czasie jej najważniejszym celem jest po prostu troskliwa opieka nad dzieckiem. Obniżone libido w tym czasie jest zupełnie normalne. Kobieta powinna spokojnie dojść do siebie i dać sobie czas, nawet jeśli jest już po połogu, a nie ma ochoty na zbliżenia lub są one mało satysfakcjonujące.

Profilaktyka przed porodem

Zmianom, które zachodzą w czasie ciąży, w trakcie i po porodzie można na różne sposoby przeciwdziałać. Jednym z częstszych problemów, na które skarżą się kobiety po porodzie jest rozluźnienie pochwy. Nie ulega wątpliwości, że im pochwa ciaśniejsza, tym silniejsze doznania w trakcie współżycia. Można jednak stosować profilaktyczne ćwiczenia, które zmniejszą ryzyko wystąpienia zespołu rozluźnienia pochwy. Ćwiczenia te polegają na ściśnięciu i napięciu mięśni okolic pochwy i delikatnym uniesieniu miednicy.

Jak zmienia się kobieta po porodzie?

W czasie ciąży zmienia się nie tylko ciało, ale także psychika kobiety, która stopniowo przygotowuje się do nowej roli. Jednak poród i przywitanie na świecie nowego członka rodziny wcale nie oznaczają powrotu do normalności. Po porodzie ciało kobiety zmienia się nie do poznania, a jej odczucia psychiczne i nastrój również mogą ulegać widocznym zmianom. Choć niektóre zmiany szybko odchodzą w zapomnienie, to pewne procesy są nieodwracalne.

W celu  zapewnienia sobie mocnych mięśni podtrzymujących więzadła i powięzi dna miednicy, które odpowiadają za jędrność pochwy, zwykłe ćwiczenia można uzupełnić wykorzystaniem kulek dopochwowych tzw. kulek gejszy. Dzięki nim efekty pojawią się szybciej, będą mocniejsze i bardziej trwałe. Kulki są czymś w rodzaju sprzętu sportowego. Już samo umieszczenie kulek w pochwie i chodzenie z nimi od 40 minut do 2,5 godziny dziennie mobilizuje mięśnie do działania, bo kobieta musi się wysilić, napinając mięśnie, żeby utrzymać kulki w środku. Dla wzmocnienia efektu można próbować zaciskać mięśnie na kulkach.

Aby zapobiec osłabianiu ścianek pochwy, przed porodem i po nim można dodatkowo rozważyć stosowanie preparatów zawierających kwas hialuronowy, który jednocześnie wzmacnia, nawilża i uelastycznia śluzówkę pochwy.

Zabieg obkurczania pochwy

Zdarza się, że mijają miesiące od porodu, kobieta jest po połogu i przestała karmić, ma ochotę na zbliżenia, ale widzi, że drastycznie osłabły jej doznania seksualne. To sygnał, by zgłosić się po pomoc do ginekologa. Większość negatywnych zmian zachodzących w trakcie ciąży i samego porodu, które negatywnie wpływają na życie seksualne można zregenerować i naprawić za pomocą zabiegów ginekologii estetycznej i plastycznej. 

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg obkurczania pochwy, która w może ulec rozciągnięciu podczas przeciskania się dziecka w trakcie porodu siłami natury. Do obkurczania wykorzystuje się specjalistyczne lasery ginekologiczne np. CO2 i erbowo-yagowy. Laser mocno podgrzewa wewnętrzne warstwy tkanki pochwy, zastosowane na śluzówkę powoduje jej obkurczenie, dzięki czemu staje się bardziej jędrna, ciasna i elastyczna. Poprawa odczuwalna jest tuż po zabiegu, ale na pełne efekty związane z procesem neokolagenezy trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni. Zabieg obkurczania pochwy jest mało inwazyjny, bezbolesny, trwa zaledwie pół godziny i ogranicza się do naturalnej stymulacji organizmu. Nie pozostawia blizn i nie powoduje krwawienia. Dzięki temu okres rekonwalescencji ograniczony jest do niezbędnego minimum. Zaraz po zabiegu kobieta może wrócić do codziennych zajęć, a do aktywności seksualnej już po dwóch tygodniach. 

Rozwiązywanie problemów ginekologicznych

Ginekologia plastyczna służy nie tylko poprawianiu wyglądu stref intymnych kobiecego ciała. To dziedzina, która polepsza komfort życia i codzienne funkcjonowanie kobiety. Zabiegi przyczyniają się do zniwelowania bólu, poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także życie seksualne kobiety.

Zdarza się jednak, że poporodowe uszkodzenie okolic intymnych jest bardziej dotkliwe, ma to na przykład miejsce w przypadku pęknięcia narządów rodnych. To powoduje, ze kobieta może odczuwać nie tylko brak satysfakcji ze zbliżeń, ale również ból podczas stosunku. W takich przypadkach specjaliści skłaniają się ku waginoplastyce, a więc plastyce pochwy. Jest to zabieg chirurgiczny, bardziej inwazyjny, jednak w dalszym ciągu bardzo popularny i często wybierany przez kobiety. Idea waginoplastyki polega na korygowaniu szerokości pochwy przy użyciu skalpela, w związku z czym pacjentka musi liczyć się z nieco dłuższą rekonwalescencją. Efekty są jednak zdecydowanie zadowalające.

Zwężenie wejścia do pochwy

Nie tylko zbyt luźne ścianki pochwy mogą być przyczyną braku odczuwania doznań. Odpowiedzialne za to może być także rozluźnienie tkanek krocza. To kolejny problem okolic intymnych związany z przebytymi porodami.

Podczas porodu często dochodzi do uszkodzenia krocza i może powstać tzw. „efekt ziejącej pochwy”. Taki stan powoduje szybsze wysuszanie pochwy oraz powstawanie stanów zapalnych.
Skorygowanie rozluźnionych tkanek krocza możliwe jest dzięki specjalnym niciom. Zabieg, podobnie jak laseroterapia, jest nieinwazyjny i polega na założeniu kilku specjalnych szwów w obrębie krocza. Wykorzystuje się do tego nici z haczykami ułożonymi w dwóch kierunkach. Są one wykonane z całkowicie bezpiecznego materiału, który nie powoduje podrażnień i rozpuszcza się po kilkunastu miesiącach od momentu umieszczenia w tkankach. Zabieg przeprowadza się w ciągu kilkudziesięciu minut, w znieczuleniu miejscowym, a efekt jest niemal natychmiastowy.

Bardziej inwazyjną metodą jest perineoplastyka, czyli zabieg polegający na odbudowie prawidłowego wyglądu krocza poprzez operację chirurgiczną. Lekarz wycina nadmiar skóry i śluzówki, a następnie zszywa miejsce tak, żeby jak najprecyzyjniej odtworzyć prawidłową przestrzeń przedsionka pochwy oraz zbliżyć do siebie wargi sromowe. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym z użyciem wchłanialnych szwów i trwa do 60 minut.

Zwiększenie doznań seksualnych

Kobieta przestała odczuwać orgazmy pochwowe lub miewa je tylko w niektórych sytuacjach, a jej doznania seksualne drastycznie spadły, może odzyskać radość z seksu dzięki zabiegowi O-shot. Zabieg ten polega na ostrzykiwaniu miejsc erogennych osoczem bogatopłytkowym lub fibryną bogatopłytkową, które regenerują te rejony i uwrażliwiają na bodźce. Preparaty wykorzystywane podczas zabiegu pozyskiwane są z własnej krwi pacjentki. Fibryna bogatopłytkowa wspomaga regenerację naczyń krwionośnych i połączeń nerwowych, przez co wpływa na wzrost intensywności doznań czuciowych i ich przewodnictwo. W ten sposób zabieg ułatwia kobiecie osiągnięcie orgazmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.