Zamknij

Opóźniony wytrysk: gdy mężczyzna nie może uzyskać orgazmu

10.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:53

Dlaczego pomimo podniecenia tak długo to trwa? To pytanie, które zadają sobie mężczyźni zmagający z problemem opóźnionego wytrysku. Wielu Panów myśli, że wydłużający się stosunek jest powodem do zadowolenia, ale opóźniony wytrysk to sytuacja, gdy mężczyzna pomimo chęci nie może uzyskać spełnienia i nie szczytuje. Wytrysk przedwczesny wzmaga stres i niechęć do seksu.

Problemy z opóźnionym wytryskiem
fot. Shutterstock

Opóźniony wytrysk to sytuacja, gdy mężczyzna nie może osiągnąć przyjemności i ejakulować pomimo odpowiedniej seksualnej stymulacji, erekcji i pragnienia, aby osiągnąć orgazm. Opóźniony wytrysk może oznaczać, że ejakulacja występuje po długim czasie lub wcale.

Wytrysk opóźniony nie jest częstym zjawiskiem. Występuje znacznie rzadziej niż wytrysk przedwczesny. Szacuje się, że to zaburzenie seksualne może dotyczyć ok. 1-8 proc. aktywnych seksualnie mężczyzn.

Opóźniony wytrysk: przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego u niektórych mężczyzn występuje takie zaburzenie, jak opóźniony wytrysk. Specjaliści wskazują, że głównym powodem mogą być czynniki psychiczne. 

Niemożność ejakulacji i osiągnięcia orgazmu może być powodowana silnym stresem, lękiem i obawą dotyczącymi własnych możliwości, lękiem przed ciążą/zapłodnieniem kobiety, kłopotami w związku lub w relacjach z kobietami, poczuciem winy związanym z wychowaniem religijnym. Problemy z osiągnięciem orgazmu mogą mieć również związek z ukrytą orientacją homoseksualną. 

Opóźniony wytrysk lub brak wytrysku mogą być również związane z:

  • niedoborem testosteronu,
  • urazem lub chirurgicznym uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
  • zabiegami chirurgicznymi na miednicy i kroczu,
  • zaburzeniami neurodegeneracyjne, na przykład ze stwardnieniem rozsianym, cukrzycowym uszkodzeniem nerwów,
  • stosowaniem niektórych leków np. przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, na nadciśnienie tętnicze,
  • brakiem odpowiedniej stymulacji seksualnej,
  • alkoholizmem,
  • urazem psychologicznym, np. odkrycie zdrady małżeńskiej.

Opóźniony wytrysk: objawy

Objawy stanowią definicję problemu. Wytrysk opóźniony dzieli się na uogólniony, czyli ten, który występuje we wszystkich sytuacjach i przy każdej formie aktywności seksualnej, ze wszystkimi partnerkami, a także na wytrysk opóźniony sytuacyjny, który występuje lub nie w zależności od różnych sytuacji i aktywności seksualnej, na przykład mężczyzna osiąga orgazm tylko podczas masturbacji lub tylko podczas stosunku pochwowego, z różnymi partnerkami lub za pomocą specyficznej stymulacji.

Opóźniony wytrysk: leczenie

W zależności od przyczyny opóźnionego wytrysku można wdrożyć leczenie psychologiczne lub farmakologiczne. 

Niestety, brakuje rzetelnych danych, które potwierdzałyby skuteczność leków w leczeniu wytrysku opóźnionego. Niektórzy lekarze rekomendują stosowanie leków potencjalnie pobudzających odruch wytrysku, ale jest to sprawa bardzo indywidualna. 

Natomiast wśród metod psychoterapeutycznych wyróżnia się m.in. terapię indywidualną lub dla par, terapię uzależnień w przypadku alkoholizmu, poradnictwo dotyczące czynników opóźniających ejakulację, treningi masturbacyjne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.