Zamknij

Nie myjesz zębów? Możesz mieć problemy w sypialni

08.01.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:53

Mężczyźni, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej, trzy razy częściej cierpią na zaburzenia erekcji niż ich koledzy szczotkujący zęby dwa razy dziennie - wynika z badań opublikowanych w  "Journal of Sexual Medicine".  Naukowcy znaleźli na to dowód, badając  stan zdrowia 200 000 mężczyzn.

Mycie zębów za zburzenia seksualności
fot. Shutterstock

Jeśli nie dbasz o zęby i dziąsła, twoja wydajność w sypialni z pewnością się obniży. To tylko kwestia czasu! Naukowcy z Uniwersytetu Jinan w Chinach przebadali 200 000 mężczyzn i odkryli związek pomiędzy niewłaściwą higieną jamy ustnej, która prowadzi do zapalenia dziąseł, a zaburzeniami erekcji.

Cechą wspólną tych dwóch dolegliwości jest białko CRP (białko C-reaktywne, z grupy tzw. białek ostrej fazy). Jest ono produkowane przez wątrobę i zwiększa się ono w przypadku infekcji, a także u osób w chorobami serca. CRP nie tylko informuje o stanie zapalnym w organizmie, ale ma też wpływ na naczynia krwionośne. Jego "ofiarą" padają najpierw mniejsze naczynia krwionośne (m.in. te zaopatrujące w krew penisa), a później większe, które mają wpływ na pracę serca.

Podczas wspomnianego powyżej badania okazało się, że poziom CRP był wyższy zarówno u mężczyzn z chorobami przyzębia, jak i zaburzeniami erekcji, niż u osób bez problemów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej: Badanie CRP pomaga ocenić stan zdrowia. Jak odczytać wynik?

Zaburzenia erekcji  (inaczej impotencja) to sytuacja, w której mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Przejściowe (jednorazowe) zaburzenie erekcji może zdarzyć się każdemu i o niczym nie przesądza. jeśli jednak takie problemy pojawiają się częściej należy szukać pomocy u specjalistów (seksuologa i urologa).

Może być wiele przyczyn impotencji, ale jedną z najważniejszych jest niedrożność naczyń krwionośnych. W wielkim uproszczeniu: aby penis osiągnął wzwód, musi przepompować niemal 20 razy więcej krwi niż wtedy, gdy jest w spoczynku. Gdy tętnice doprowadzające do niego krew są np. zwężone blaszkami miażdżycowymi, ciała jamiste nie mogą napęcznieć..

Mężczyźni, którzy nie szczotkują zębów dwa razy dziennie, prawie trzy razy częściej mają problemy w sypialni.  Naukowcy z Uniwersytetu Jinan są pewni, że choroba dziąseł - spowodowana brakiem właściwej higieny jamy ustnej - zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących penisa.

To badanie potwierdza przypuszczenia naukowców z Uniwersytety w Granadzie (Hiszpania). Oni również zauważyli związek między zdrowiem jamy ustnej a sprawnością seksualną. Okazało się, że prawie trzy czwarte mężczyzn - 74 procent - którzy już mieli problemy w sypialni, miało również chorobę dziąseł.

Wyniki tych badań powinny być sygnałem ostrzegawczym dla mężczyzn i zachęcać ich do większej dbałości o swoje zdrowie.

Zobacz także: Okiem eksperta: Problemy z erekcją - poznaj przyczyny

Źródło: Journal of Sexual Medicine/ dailymail.co.uk