Zamknij

Anorgazmia: przyczyny, leczenie braku orgazmu

21.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:53

Orgazm to ważny element życia seksualnego. Gdy partnerzy współżyją i podniecenie sięga zenitu, oboje oczekują, że dojdzie do seksualnego spełnienia i rozładowania napięcia. Gorzej, gdy mimo podniecenia i chęci do kulminacji stosunku nie dochodzi. Anorgazmia może przytrafić się każdemu w różnych momentach życia, gorzej, gdy zdarza się często i dominuje życie seksualne.

Anorgazmia
fot. Shutterstock

Anorgazmia, czyli dysfunkcja seksualna, która dotyczy trudności z osiągnięciem orgazmu, występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 

Czym dokładnie jest anorgazmia? To niezdolność do osiągnięcia orgazmu w czasie stosunku pomimo podniecenia. Zazwyczaj problemy z orgazmem występują okazjonalnie, jedynie w niektórych sytuacjach, co przemawia za podłożem psychicznym. Zdarza się jednak, że anorgazmia utrzymuje się stale i utrudnia życie seksualne i kontakt z partnerem.

Zaburzenie orgazmu dzieli się na:

  • anorgazmię pierwotną, gdy u kobiety lub mężczyzny nigdy nie występował orgazm;
  • anorgazmię wtórną, gdy u kobiety lub mężczyzny w przeszłości występował orgazm;
  • anorgazmię sytuacyjną, gdy brak orgazmu uzależniony jest od konkretnej sytuacji.

Anorgazmia: przyczyny zaburzenia orgazmu

Anorgazmia wynika z wielu czynników. W wielu przypadkach przyczyną zaburzeń orgazmu są problemy natury psychicznej, w tym: negatywne przeżycia seksualne w dzieciństwie, lęk przed ciążą, brak intymności w realizacji zbliżenia, konflikty w związku, niechęć do partnera, zaburzenia osobowości, nerwice, depresja, problemy seksualne partnera. 

Zaburzenia orgazmu mogą mieć także źródło somatyczne (tj. płynące z ciała): wady wrodzone lub nabyte narządu rodnego, zaburzenia hormonalne obniżające libido, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia po operacjach, zmiany poporodowe, brak kurczliwości mięśnia Kegla, zmiany perimenopauzalne.

Ważnym aspektem problemów z orgazmem są również czynniki kulturowe, takie jak brak należytej wiedzy o seksualności, rygorystyczne, religijne wychowanie. 

Warto wiedzieć

Czym jest orgazm?

Orgazm to stan szczytowej przyjemności związanej z maksymalnym pobudzeniem seksualnym, prowadzący do rozładowania napięcia seksualnego i poczucia zaspokojenia. Orgazm związany jest z wieloma reakcjami psychicznymi - zmienionym stanem świadomości, skurczami macicy, wzrostem napięcia mięśni w całym ciele, poceniem, rytmicznymi skurczami mięśni dolnej ściany miednicy.

Anorgazmia: leczenie zaburzeń orgazmu

Leczenie anorgazmii uzależnione jest od przyczyny zaburzenia. Jeśli przyczyną są nieodpowiednie relacje w związku, lęki związane z ciążą, konflikty, to leczenie najczęściej rozpoczyna się od terapii, która ma na celu odbudowę więzi i naprawę stosunków. Pary mogą również zgłosić się do seksuologa, by pracować nad seksualnością w związku, dowiedzieć się o wzajemnych pragnieniach, oczekiwania lub lękach i blokadach.

Inną metodą leczenia anorgazmii są treningi partnerskie polegające na nauce masturbacji i technik seksualnych, które mogłyby poprawić jakość pożycia.

Choroby i nieprawidłowe stany mogące prowadzić do zaburzeń orgazmu leczy się  według zasad znanych z ginekologii lub endokrynologii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.