(Nie)wychowani do życia w rodzinie: czego uczy się polską młodzież?

06.11.2017
Aktualizacja: 07.11.2019 14:40
(Nie)wychowani do życia w rodzinie: czego uczy się polską młodzież?
fot. Instagram.com/Anja_rubik

Informacje, które można wyczytać z najpopularniejszego podręcznika do edukacji seksualnej, często wymagają sprostowania. Stosownych wyjaśnień udzielają gwiazdy, które wzięły udział w kolejnej odsłonie kampanii #sexedpl - rozprawiającej się z tabu, jakim w naszym społeczeństwie stanowią kwestie związane z naszą seksualnością.

"Wędrując ku dorosłości" - dysonans między teorią a praktyką

Czego uczy się młodzież na lekcjach do wychowania do życia w rodzinie (WDŻ)? Niektóre cytaty z rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podręcznika dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (przed ostatnią reformą szkolnictwa) pozostawiają wiele do myślenia. Według twórców kampanii edukacyjnej #sexedpl - modelki Anji Rubik oraz ruchu Dziewuchy Dziewuchom wiedza serwowana uczniom jest niezgodna z tym, co propaguje współczesna nauka i medycyna. Jak tłumaczy Małgorzata Szumowska, która wzięła udział w kolejnej odsłonie akcji:

W podręcznikach do WDŻtu pokazuje się daleki od rzeczywistości i aktualnego stanu wiedzy obraz życia seksualnego.

Czego jeszcze dowiedziała się z podręcznika do edukacji seksualnej reżyserka Małgorzata Szumowska?

- Dla wielu młodych ludzi masturbacja jest problemem. Przyznają, że czują się z tym źle i chcieliby umieć się od niej powstrzymać. Nie dramatyzując problemu dobrze byłoby potraktować go w kategoriach zadania: wiem, że to jest zachowanie niedojrzałe, chcę osiągnąć dojrzałość, więc podejmuję trud uporania się z nim - recytuje "Wędrując ku dorosłości" Szumowska.

Podręcznik recenzowała prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Medycznego - ekspertka MEN słynąca z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi (antykoncepcja uzależnia od seksu, dzieci z in vitro cierpią na fikcyjny "zespół ocaleńca"). Trudno się zatem dziwić, że to, co jest napisane w rekomendowanych przez nią książkach nie jest neutralne światopoglądowo. Niestety przeczy także aktualnej wiedzy.

Zobacz także

Jaki wpływ na zdrowie kobiet i mężczyzn ma masturbacja?

W 2004 roku na łamach Journal of the American Medical Association przedstawiono wyniki badań, które jednoznacznie potwierdzają, że masturbacja chroni przed rakiem prostaty (skuteczną ochronę przed tym męskim nowotworem daje panom do 12 wytrysków miesięcznie). 

W przypadku kobiet zaś masturbacja daje wiele korzyści zdrowotnych. Jak przekonują naukowcy z University of Sydney - zachowania autoerotyczne u płci pięknej ograniczają ryzyko raka szyjki macicy, zapobiegają infekcjom układu moczowego a nawet mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2.

Zagłosuj

Czy uważasz, że kampania #sexedpl ma sens w polskim społeczeństwie?

Liczba głosów:

Zobacz także

Mateusz Banasiuk: Pierwszy raz jak fast food? Nigdy!

Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o inicjacji seksualnej - bez zażenowania, ale jednocześnie tak, by powiedzieć wszystko i nikogo nie urazić? Mateusz Banasik udowodnił, że jest to możliwe. Wymaga tylko nieco wyrafinowania i poczucia humoru. - Odrobina fantazji, kropla pikanterii i miłości - wtedy wszystko smakuje lepiej - tłumaczy aktor. Tak zainscenizowana lekcja wychowania do życia w rodzinie z pewnością wzbudziłaby zainteresowanie nawet najbardziej niesfornych uczniów...

Zobacz także

Sebastian Fabiański: Jak odczytać intencje drugiej osoby?

Jak nauczyć się rozpoznawać intencje partnera lub partnerki? Wielu młodych ludzi na początkowym etapie zdobywania doświadczenia w relacjach intymnych może mieć z tym spory problem. - Najważniejsza jest w tym wszystkim prawda, rodzaj empatii wobec drugiej osoby i starania się, by nie naruszyć niczyjej godności - wyjaśnia Sebastian Fabiański. - Nie można wchodzić z butami w czyjeś serce. Kiedy komuś robię krzywdę (...) to zakrawa na gwałt - tłumaczy aktor.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π