Inteligencja seksualna, czyli jak mieć szczęście w miłości?

14.02.2018
Aktualizacja: 15.02.2020 10:12
Inteligencja seksualna, czyli jak mieć szczęście w miłości?
fot. East News

Dlaczego niektórzy nie potrafią utrzymać związku? Nawet notoryczni podrywacze, którzy cieszą się chwilowym powodzeniem u płci przeciwnej, mogą mieć problem z budowaniem długotrwałej relacji. Przyczyną tego zjawiska może być tzw. inteligencja seksualna (SQ). Na czym polega?

Casanova wbrew pozorom wcale nie musiał odznaczać się wybitną inteligencją seksualną. Dlaczego? Mimo wielu partnerek i umiejętności wzbudzania miłosnych żądzy wśród wielu kobiet mógłby mieć problem z tym, by stworzyć szczęśliwy związek z kimś, kto chciałby spędzić u jego boku długie lata. Kto zatem może zasłużyć na to, by uważać się za inteligentnego seksualnie? Jeśli wierzyć pokerzystom największe szczęście w miłości mają głównie ci, którym nie idzie w kartach. Dr Michael Milburn i Sheree Conrad z University of Massachusetts, autorzy książki "Sexual Intelligence", mają na ten temat nieco inne zdanie...

Sex IQ: Jakie cechy mają inteligentni (seksualnie)?

Osoba wykazująca się wysokim poziomem inteligencji seksualnej wcale nie musi doskonale znać wszystkie tajemnice alkowy. Obca może być jej kamasutra czy znajomość wyszukanych pozycji podczas miłosnych uniesień. Ma w sobie jednak tyle empatii w stosunku do partnera, że jest w stanie idealnie dopasować się do jego potrzeb, bez względu na to, czy jest jeszcze podlotkiem, czy ma już swoje lata. Na dodatek pozostaje wierna i lojalna wobec drugiej osoby.

Niektórzy mają intuicyjną zdolność do tego, by tworzyć intymne relacje oparte na wzajemnym szacunku, całkowitej akceptacji wad i zalet drugiej połówki. Dzięki ogromnej wrażliwości potrafią odbierać bodźce i niewerbalne komunikaty wysyłane (miej lub bardziej świadomie) przez ciało partnera lub partnerki, co sprawia, że są wspaniałymi kochankami.

Wcale nie muszą znać żadnych miłosnych "sztuczek", by stworzyć trwały i satysfakcjonujący dla obu stron związek. Wiedzą, kiedy jest odpowiedni moment na to, by zbliżyć się do kochanka, co sprawi mu przyjemność i jak daleko może się posunąć, by druga strona czuła się komfortowo. Nie oznacza to, że nie dbają o własne potrzeby - wręcz przeciwnie. Dzięki wysokiemu sex IQ (a właściwie SQ lub SI) czyli inteligencji seksualnej (zwanej też erotyczną), są w stanie usatysfakcjonować partnera i samemu spełnić się w miłości. Zwykle takim osobom udaje się tworzyć najszczęśliwsze związki.

Nawet w seksie liczy się jakość, nie ilość

Amerykańscy psycholodzy specjalizujący się w seksuologii — Michael Milburn i Sheree Conrad — twierdzą, że spora liczba partnerów i seksualna rozwiązłość wcale nie sprzyjają temu, być czuć się usatysfakcjonowanym z życia seksualnego. Mimo że człowiek jest istotą seksualną, to jednak o tym, jak bardzo będziemy zadowoleni z pożycia intymnego wcale nie decyduje liczba partnerów. Nie liczy się nawet to, jak często mamy szansę uprawiać seks. Dużo większe znaczenie ma jakość relacji, jaką uda się nam zbudować z drugą osobą.

Zakochać możemy się przecież w kimś, kto jest np. niepełnosprawny. Nasz partner lub partnerka mogą mieć wypadek, który uszkodzi ich ciało. Jeśli jednak będzie łączyć nas prawdziwa miłość, nie wpłynie to na nasz związek.

Seksuolodzy wskazują, że na pewnym etapie bardziej liczy się dla nas poczucie bezpieczeństwa, jakie może nam dać druga osoba i pewność, że nie opuści nas w przełomowych momentach. Wierność wcale nie jest nudna — jak mogłoby się wydawać niejednemu Casanovie. 

Zobacz także

Zagłosuj

Co według Ciebie jest najważniejsze, by mieć szczęście w miłości?

Liczba głosów:

Tylko 20 proc. ludzi na świecie ma wysoką inteligencję seksualną

Na inteligencję seksualną składa się połączenie doświadczenia, intuicji i wiedzy, dlatego zwykle uważa się, że możemy ją nabyć z wiekiem. Nie jest to jednak warunek konieczny. Szacuje się, że około 20 procent ludzi na świecie może osiągać najwyższe wskaźniki SQ. Charakteryzują się oni niewielką liczbą partnerów seksualnych. Nie tracą czasu na przelotne romanse i nie angażują się w relacje, które nie mają szans na przetrwanie. Potrafią jednak stworzyć najbardziej stabilne związki. Otaczają partnera lub partnerkę troską, wykazują się empatią i dają im poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że do szczęścia w miłości wcale nie potrzeba więcej. Proste?

Jeśli wydaje Ci się to oczywiste, to Twoja inteligencja seksualna może być na wysokim poziomie. Jak ją zmierzyć? Choć w internecie z łatwością można znaleźć mnóstwo testów, które mają nam w tym pomóc, to jednak według ekspertów wyraża się ją jedynie poprzez subiektywną ocenę zadowolenia z życia seksualnego. Im bardziej jesteśmy zadowoleni z naszych relacji intymnych w stabilnym związku, tym bardziej możemy być inteligentni seksualnie.

Zobacz także

Typy inteligencji według prof. Gardnera (galeria)

Zobacz także