Żona unika współżycia? Psycholog wymienia 4 powody, dlaczego tak się dzieje

12.11.2019
Aktualizacja: 12.11.2019 16:36
Brak ochoty na seks u kobiety.
fot. Shutterstock

Wiele „szczęśliwych par” żyje w niepokojącym sekrecie: małej lub żadnej intymności seksualnej. Jest to szczególnie ukrywany problem przez kobiety. Wśród wszystkich wymagań życiowych rzadko znajdują w sobie siłę, aby się do tego przyznać. Czasami dają sobie zgodę na to, aby porozmawiać o problemie w gabinecie seksuologa, terapeuty. Co najczęściej jest źródłem problemu? 

Żona unika współżycia: dlaczego? 

Obniżone lub całkowicie utracone pożądanie seksualne stanowi dla nich coraz większe wyzwanie. Badaczka Sheryl Kingsberg, profesor psychiatrii na Case Western Reserve University, wyjaśnia, że popęd seksualny jest biologicznym składnikiem pożądania, który przejawia się jako spontaniczne zainteresowanie seksualne, w tym myśli seksualne, fantazje erotyczne i sny na jawie.

Są rzeczy, o których warto pamiętać w kontekście pożądania seksualnego, między innymi to, że niskie pożądanie seksualne nie ogranicza się do płci, orientacji seksualnej, rasy ani żadnej innej grupy demograficznej. Podczas gdy mężczyźni są zazwyczaj bardziej podnieceni fizjologicznie niż kobiety, niskie pożądanie seksualne występuje również u mężczyzn. W kontekście kobiet najczęstszymi objawami spadku pożądania to: 

  • brak zainteresowania jakąkolwiek aktywnością seksualną, w tym masturbacją,
  • rzadkie lub w ogóle niewystępujące fantazje seksualne,
  • zaniepokojenie brakiem aktywności seksualnej lub fantazjami.

Przyczyny obniżonego pożądania seksualnego u kobiet

Pragnienie seksu jest złożone, ponieważ jest wieloaspektowe i opiera się na interakcji kilku czynników wpływających na intymność, w tym: samopoczucie fizyczne i emocjonalne, doświadczenia, przekonania, styl życia i obecny status związku. Jeśli masz problem w którymkolwiek z tych obszarów, może to wpłynąć na pragnienie intymności seksualnej. Seksuologowie wymieniają cztery typowe przyczyny niskiego pożądania seksualnego u kobiet.

1. Problemy ze zdrowiem i wpływ leków

Niski popęd seksualny mogą wywoływać zmiany fizyczne (wzrost masy ciała, kompleksy na tle swojej figury) i przyjmowane leki.

Niektóre leki na receptę, zwłaszcza kategoria leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), są znane z obniżania popędu płciowego.

Wiele chorób obniża popęd seksualny, w tym zapalenie stawów, rak, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroba wieńcowa i zaburzenia neurologiczne.

2. Nawyki i styl życia

Problemy ze snem mogą przyczynić się do obniżenia popędu seksualnego. Bezsenność z czegoś wynika, co warte jest zbadania. Tymczasem wiele osób sięga na własną rękę po ziołowe tabletki lub zaczyna spożywać zbyt dużo alkoholu.

3. Zmiany hormonalne

Może się to zdarzyć w okresie menopauzy, ponieważ poziom estrogenu spada, potencjalnie powodując suchą tkankę pochwy i bolesny seks. Pamiętać należy, że zmiany hormonalne zachodzą również w czasie ciąży, zaraz po urodzeniu dziecka i podczas karmienia piersią. 

Przeczytaj: Endokrynologia Wpływ hormonów na wygląd i skórę człowieka 

4. Wewnętrzne przyczyny emocjonalne

Na pożądanie seksualne wpływa również stan emocjonalny. Istnieje wiele psychologicznych przyczyn niskiego popędu seksualnego. Stres związany z pracą lub presją rodziny może zniszczyć pożądanie seksualne. W kulturze, która zachęca do posiadania „idealnego” ciała, negatywne postrzeganie wynikające z poczucia, że nie jesteś „idealny”, może obniżyć pożądanie. To samo dotyczy osób zmagających się ze stresem pourazowym, lękiem lub depresją.

Co zrobić, aby zwiększyć pożądanie seksualne?

Przede wszystkim skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby wykluczyć wszelkie medyczne lub fizyczne przyczyny, które mogą wpływać na niskie zainteresowanie intymnością seksualną.

Zarządzaj stresem w swoim życiu, prowadząc zdrowy tryb życia. Poszukaj wyciszenia, zwiększ aktywność fizyczną, zadbaj o wsparcie emocjonalne dla siebie. 

Nie akceptuj „nowej normalności” ograniczonej lub braku pożądania seksualnego, bez względu na to, jak długo to trwa. Wiele par zdołała na nowo odzyskać satysfakcję z seksu, nawet po długim okresie rozłączenia. Co zrobiła? Podjęła pracę nad relacją, zaangażowała się w naprawianie tego, co zostało zaniedbane. Nawet jeśli twój popęd seksualny jest słabszy niż kiedyś, twój związek może stać się na nowo silny.

Przeczytaj: Różnica poziomów libido w związku: jak poradzić sobie z problemem? 

Źródło: Psychology Today