Zamknij

Zdrada w związku. Dlaczego jesteśmy niewierni?

16.02.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 14:07
Zdrada w związku. Dlaczego jesteśmy niewierni?
fot. Z jakich powodów ludzie zdradzają? Sprawdzili to naukowcy

Dlaczego osoby, które są w związkach zdradzają? Naukowcy mówią, że odpowiedzialne są za to uwarunkowania genetyczne i hormonalne. To jak zbudowane jest nasze DNA i jakie procesy zachodzą w naszym organizmie ma wpływ na skłonność do zdrady.

Jedynie 3 proc. wszystkich ssaków pozostaje przez całe życie w monogamicznym związku. Wśród nich znajdują się również ludzie. Niestety, ludziom jako jedynym zdarza się również zdradzać swoich partnerów.

Dlaczego tak jest?

Rzeczą ludzką zdradzać jest?

Naukowcy postanowili sprawdzić, co dokładnie wpływa na skłonność do niewierności.

Okazało się, że bardzo duże znaczenie ma dopamina – hormon wytwarzany, gdy odczuwamy przyjemność. Np. podczas jedzenia, aktywności fizycznej czy uprawiania seksu.

Według naukowców, osoby, których odpowiedzialny za to wariant DNA (allel) jest dłuższy, zdradzają znacznie częściej. Aż 50 procent z nich ma do tego skłonności. Co więcej, znacznie częściej wpadają oni też w destruktywne nałogi – uzależnienie od papierosów, alkoholizm czy narkomanię.

Z drugiej strony, zdradzających, których allel jest krótki jest znacznie mniej – 22 procent

Drugim czynnikiem, który wpływa na chęć skoku w bok, jest jeszcze związek chemiczny – hormon antydiuretyczny. Jego wysoki poziom w organizmie sprawia, że ludzie mają skłonność do ufności, empatii oraz znacznie łatwiej jest im nawiązywać bliskie kontakty międzyludzkie. 

Badanie z 2014 roku pokazało, że ludzie, którzy mają niski poziom tego hormonu, zdradzają częściej.

Inne badanie wysnuło z kolei wniosek, że kobiety mają większą ochotę na zdradę podczas owulacji. Zachowanie takie wiąże się z tym, że panie, kierowane naturą podświadomie dążą do zapłodnienia komórek jajowych.

Dlaczego jeszcze zdradzamy? Zazwyczaj dlatego, że mamy nierozwiązane problemy emocjonalne lub nie potrafimy sobie poradzić z trudnymi doświadczeniami z przeszłości.

Pieniądze niezgody

Kolejną bardzo ciekawą rzeczą, którą odkryli naukowcy, jest wpływ pieniędzy na wierność. Nie znaczy to jednak, że zdradzamy z kimś, kto ma fortunę.

Specjaliści zauważyli, że w związkach, w których różnica między zarobkami partnerów jest duża, zdrady zdarzają się częściej niż, gdy wypłaty są podobne.

Również panowie, którzy decydują się na zrezygnowanie z kariery zawodowej i poświęcenie się wychowywaniu dzieci, mają większą skłonność do chwil zapomnienia.