Zamknij

Walentynki oczami naukowców: Jakich cech u partnerów poszukują Polacy?

14.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 05:37
Jak łączymy się w pary?
fot. Shutterstock

Jakich mężczyzn pragną kobiety? O jakich kobietach marzą mężczyźni? Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają? O tym, jakie pułapki czekają na tych, którzy próbują naleźć drugą połówkę na portalach randkowych, opowiada dr Julita Czarnecka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Kiedy dopadnie nas strzała Amora, zwykle stajemy się zupełnie bezsilni wobec wszechogarniającej nas miłości. Zanim się to stanie, większość z nas mniej lub bardziej świadomie stara się kierować prostymi zasadami, które mogą nam pomóc uchronić się przed miłosnym zawodem. Czym się zwykle sugerujemy?

Naukowcy z Wydziału Socjologiczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzili przekrojowe badania dotyczące preferencji w doborze partnerek i partnerów, w których wzięło udział ponad 3 tys. Polaków. Co udało się ustalić badaczom?

Mężczyźni wolą blondynki?

Z badań wynika, że Polacy wolą młodsze od siebie o około 5 lat brunetki. Najlepiej inteligentne, zaradne życiowo i wesołe — co według panów może dawać szansę na to, że nie będą za często „marudziły” i zawracały im głowę swoimi problemami. Aura zadowolenia oraz szeroki uśmiech na kobiecej twarzy jest dla panów sporym wabikiem.

Polki chcą, by partner był odpowiedzialny

Kiedy kobieta zaczyna myśleć o poważnym związku, zaczyna zwracać uwagę na to, by potencjalny partner mógł zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa. Oprócz inteligencji mężczyznom, którzy podobają się Polkom, nie może brakować takich cech jak przedsiębiorczość i zaradność. Polskim kobietom zależy na tym, by ich druga połówka potrafiła zadbać o przyszłą rodzinę. Według nich może to dawać największe szanse na to, że ich związek okaże się trwały.

Podobieństwa się przyciągają

Choć mówi się, że najbardziej przyciągają się przeciwieństwa, to jednak można tę zasadę odnieść głównie do namiętnych romansów, rodem z filmowych love story. Zarówno Polacy, jak i Polki wolą takich partnerów, z którymi mają jak najwięcej wspólnych cech. Bez względu na płeć preferujemy u naszych życiowych towarzyszy takie cechy jak lojalność i wierność. Chcemy, by podobał się nam ten sam styl życia. Zdecydowanie bardziej wolimy tych, którzy są do nas jak najbardziej podobni. Skomplikowane relacje, w których trzeba pokonać trudne do zniesienia cechy u partnera lub partnerki, zwykle są dla nas zbyt dużym wyzwaniem. 

Miłość online? Czym kierują się Polacy?

Podczas walentynek nie stronimy od portali randkowych. W okolicach 14 lutego strony o charakterze towarzyskim notują rekordowe statystyki odsłon. Dr Julia Czarnecka ostrzega, że wiele samotnych osób doskonale radzi sobie podczas kontaktów z innymi internautami, ale w realnym życiu związki zupełnie im nie wychodzą. 

Zwykle takie osoby mają wysokie wymagania w stosunku do partnera lub partnerki. Podczas wspólnych konwersacji w sieci zaczynają podświadomie tworzyć mylne wyobrażenie o drugiej połówce. Idealizują ją na tyle, że w starciu z rzeczywistością, wypada blado. Warto więc zadbać o to, by relacje, które nawiązujemy za pośrednictwem internetu, mogły na pewnym etapie stać się realne. Zwykła wizyta w kawiarni czy spotkanie na mieście mogą pozwolić nam pozbyć się złudzeń. Dzięki temu mamy większe szanse na to, że w końcu uda się nam zbudować z kimś trwały związek.