Zamknij

Pokaż, jak całujesz, a powiem Ci, kim jesteś

19.02.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 14:08
Pokaż, jak całujesz, a powiem Ci, kim jesteś
fot. To na którą stronę przekręcasz głowę podczas pocałunku ma znaczenie

Okazuje się, że z tego jak kogoś całujesz, naukowcy są w stanie wyczytać wiele. Na przykład, jaki masz charakter albo jakie relacje łączą Cię z osobą, którą całujesz.

Dwie kanadyjskie badaczki — Jennifer Sedgewick i Lorin Elias — opublikowały właśnie badanie, z którego wynika, że przechylenie głowy podczas pocałunku odzwierciedla, to kim jest dla Ciebie osoba, którą obdarzasz pocałunkiem.

Zobacz także

Przekręcasz głowę w lewo czy w prawo?

Kanadyjki postanowiły sprawdzić, czy przechylenie głowy zmienia się, gdy całujemy osobę, z którą łączą nas relacje romantyczne, a gdy kogoś z rodziny.  

Panie wzięły na warsztat 529 zdjęć całujących się par rodzic-dziecko w różnych konfiguracjach: matka-syn, matka-córka, ojciec-syn, ojciec-córka. Druga grupa zdjęć (161) przedstawiała pary w związkach romantycznych. Co więcej, badaczki wiedziały również, że osoby te mają ze sobą co najmniej jedno dziecko.

Okazało się, że istniały znaczące różnice w sposobie przechylania głowy podczas pocałunków rodzic-dziecko a matka-ojciec. Całując dziecko, dorośli silnie skręcali głowę w lewo, podczas gdy w przypadku pocałunków romantycznych była to strona prawa lub — dużo rzadziej — lewa, lecz ze znacznie mniejszym kątem odchylenia.

Skąd takie przyzwyczajenie? Kanadyjki oparły swoje wytłumaczenie o wcześniejsze badanie dotyczące tego, na której ręce rodzice trzymają zazwyczaj swoje dzieci.

Wielokrotnie dowiedziono już, że rodzice częściej kołyszą swoje dzieci na lewej ręce,

kładą na lewym ramieniu itp., i — jak widać — podczas całowania przejawiają tę samą

tendencję. Po prostu całując swoje niemowlę, które trzymane jest przeważnie z lewej

strony ciała, naturalnym staje się przechylanie głowy w lewo. To wchodzi w nawyk

i tak już zostaje — mówią badaczki.

Zobacz także

Kanadyjskie badanie potwierdziło również wcześniejsze ustalenia — ludzie pozostający w romantycznym związku znacznie częściej przekręcają głowę na prawo. Dlaczego?

Kilkukrotne badania funkcji mózgu u osób rozpoczynających związek wykazały podwyższoną aktywność w obszarze zlokalizowanym w lewej półkuli, zwanym przednim zakrętem kory obręczy oraz w lewym jądrze ogoniastym.

Są to regiony zaangażowane w funkcje motoryczne oraz układ nagrody

— wyjaśniają badaczki. — U świeżo zakochanych osób całowanie z pewnością wyzwala

podobne odczucia, co nagroda, a jednocześnie wymaga kontroli motorycznej.

Skoro więc mechanizm całowania tak silnie pobudza i wykorzystuje lewą stronę mózgu,

logiczne jest, że aktywniejsza jest wówczas prawa strona ciała

(kontrolowana przez lewą półkulę).

Zobacz także

Większość w prawo

Wcześniejsze badania pokazały, że ludzie, którzy całują swojego ukochanego lub ukochaną, mają tendencję do przechylania głowy w prawo. Zauważył to niemiecki psycholog – Onur Güntürkün. Swoje badania oparł o obserwację 124 par. Obserwował je na lotniskach, stacjach kolejowych i parkach znajdujących się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Turcji.

Ostateczny wynik pokazał, że ponad dwa razy więcej osób przechyla głowę w prawo. Zrobiło to aż 80 par, w lewo głowę przekręcały jedynie 44 pary.

Zobacz także

Co mówi o Tobie to, jak się całujesz?

Inni badacze postanowili sprawdzić, co mówi o człowieku strona, na którą przechyla głowę. Z ich badań również wynika, że popularniejsza jest strona prawa.

80 proc. osób prawo- i leworęcznych przekręcało głowę w prawo, jedynie 20 proc. wybierało lewą.

Badacze obserwowali pary w miejscach publicznych i doszli do wniosku, że lewoskrętni całuśnicy są mniej wylewni i emocjonalni. Dlaczego? Ponieważ podczas wykonywania czynności miałaby aktywować się część mózgu, która odpowiedzialna jest za logiczne myślenie, nie emocje.

Co więcej, naukowcy doszli również do wniosku, że eksponując podczas pocałunku lewy policzek i przechylając głowę na prawo, działamy emocjonalnie, ponieważ aktywuje się wtedy półkula mózgowa odpowiedzialna właśnie za nie.

Badacze ci zaznaczyli również, że wysyłanie całusa w przestrzeń, mające być powitaniem lub podziękowaniem, również jest zupełnie pozbawione emocji. 

Zobacz także