Zamknij

Test brudnego podkoszulka pokazuje co tak naprawdę decyduje o wyborze partnera

17.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:32

Nieustannie próbujemy odkryć tajemnicę miłości, co nią rządzi, w jaki sposób siebie wybieramy i co wytwarza chemię. Wszystko to jest niełatwo, do zrozumie, na poziomie logiki. Naukowcy przedstawiają słynną teorię wybory partnera na podstawie zapachu, zgodnie z którą w miłości decydujące są feromony, czyli bezzapachowe substancje wytwarzane przez gruczoły dokrewne.

Zapach człowieka a miłość.
fot. Shutterstock

Zapach człowieka a miłość 

Badania naukowe potwierdzają, że o miłości decyduje węch, a nie oczy. W przegrodzie nosowej znajduje się narząd lemieszowo-nosowy, którego aktywność stymulują feromony wydzielane przez osoby płci przeciwnej. Pobudzają one podwzgórze, co z kolei jest informacją dla mózgu o tym, że dana może być naszym potencjalnym partnerem.

Mówi się, że zakochujemy się od pierwszego wejrzenia, a prawdą jest, że od pierwszego zapachu. Tak przynajmniej sądzą naukowcy, autorzy m.in. testu brudnego podkoszulka. Polegał on na tym, że mężczyznom rozdano identyczne podkoszulki, które mieli nosić przez cały dzień. Następnie kobiety miały wybrać jeden podkoszulek, który należał do najbardziej atrakcyjnego mężczyzny, wyłącznie na podstawie węchu i zapachu. Po dokonaniu wyboru naukowcy przeanalizowali geny dobranych par. Okazało się, że kobiety wybrały zupełnie inny główny układ zgodności tkankowej, nazwanej w skrócie MHC.

To pokazuje, że każdy z nas wydziela swoją indywidualną kompozycję zapachową. Jest to tak samo unikatowe, jak linie papilarne. To, że ktoś przy pierwszym spotkaniu wywiera na nas dobre lub złe wrażenie, często jest właśnie naszą reakcją na sygnały zapachowe emitowane przez organizm danej osoby. Pachną nasze włosy, skóra, to wszystko się miesza i tworzy nasz niepowtarzalny zapachowy podpis. Ten niewyczuwalny, naturalny zapach jest podświadomie rejestrowany w ośrodkowym układzie nerwowym i daje nam informację nie tylko o atrakcyjności drugiej osoby, ale również o tym, czy aktualnie jest np. w stanie euforii, czy lęku.