Sprawdź, jaką masz osobowość seksualną

05.09.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 13:57
Życie seksualne a osobowość.
fot. Shutterstock

Prawie zawsze masz ochotę na seks? A może bardziej niż cielesne doznania liczy się dla ciebie bliskość i więź emocjonalna z partnerem? Życie seksualne ludzi różni się na wiele sposobów. Różnimy się tym, jak szybko się zakochujemy, jak perwersyjni jesteśmy, jak definiujemy związek i jaki rodzaj zbliżenia nas zadowala. Różnimy się też naszą zdolnością do prawdziwego zaufania. Tego rodzaju trwałe różnice w zachowaniu ludzi nazywamy „osobowością seksualną”. Brytyjski seksuolog, Tracey Cox opisuje typy osobowości seksualnej.

Seksualność i psychologia

Osobowości zmysłowe i erotyczne są traktowane jako bardziej pozytywne, podczas gdy osoby kompulsywne, zależne mogą potrzebować terapeuty. Skąd biorą się różnice seksualne?

Odpowiedzi należy szukać w wielu miejscach, ale najczęstszymi źródłami osobowości seksualnej jest kultura ludzka i ewolucja biologiczna. Problem w tym, że nie jest łatwo od razu zauważyć osobowość seksualną partnera na początku związku. Samo zakochanie zwiększa popęd seksualny osób o niskim libido i sprawia, że nawet ci, którzy kochają rutynę, stają się bardziej odważni. Tymczasem poszukiwacze emocji są zadowoleni z seksu „zwykłego”, ponieważ mają na tym etapie wystarczająco dużo hormonów miłości. Dopiero gdy hormony się wyczerpią, uzyskasz prawdziwy obraz tego, czym jest naturalny popęd seksualny i osobowość twojego partnera. Terapeuci uważają, że wiedza o tym, co wewnętrznie napędza ciebie i twojego partnera, jest kluczową wskazówką do tego, aby utrzymać relację w długim okresie.

5 typów osobowości seksualnej

Typ energetyczny

Uwielbiasz wolność seksualną, chętnie rozmawiasz o seksie, swoich pragnieniach i nie masz nic przeciwko oglądaniu porno, a seks-gadżety są dla ciebie ciekawym urozmaiceniem w łóżku. Seks musi być intensywny i pożądliwy. Jest to dla ciebie źródło przyjemności i zabawy, wciąż przychodzą im do głowy nowe pomysły na urozmaicenie życia erotycznego. Dobrze jest ci z osobami o podobnym temperamencie seksualnym, jak i nieco mniejszym. Nie jesteś w stanie budować satysfakcjonującej relacji z wycofanymi osobami, które nie są aż tak rozbudzone i otwarte seksualnie.  

Typ stabilizujący

Jesteś dość ostrożna i cenisz sobie spokój. W życiu intymnym bardziej koncentrujesz się na sprawianiu przyjemności partnerowi niż na własnych doznaniach. Nie znosisz rozmawiać o seksie, bo wprawia cię to w zakłopotanie, lubisz rutynę i zwykle zachowujesz rezerwę, nawet podczas zmysłowych uniesień. To, co może być trudne do zrozumienia dla twojego partnera – to trudność w okazywaniu spontaniczności i zadowolenia w związku.

Typ budujący więzi

Seks jest dla ciebie wyrazem miłości. Intymność seksualna jest dla ciebie ważniejsza niż sprawność seksualna. W seksie mniejszą wagę przykładasz do przyjemności, płynącej z aktu seksualnego, koncentrując się głównie na emocjonalnej korzyści. Intymność liczy się bardziej niż orgazm.

Na czysty seks masz ochotę tylko wtedy, gdy czujesz się kochana i akceptowana. Brak stabilności emocjonalnej powoduje u ciebie chłód. Dla ciebie cały sens seksu polega na tym, by czuć się bardziej złączoną z ukochanym. Jeśli brakuje tego elementu, nie czerpiesz przyjemności ze zbliżenia.

Typ zamartwiający się

Nie potrafisz w pełni cieszyć się seksem, bo krępuje cię twoje ciało, a seks jest dla ciebie źródłem niepokoju. Typ zamartwiający się ma zwykle niskie libido i często nieciekawe doświadczenia seksualne z przeszłości. Cechuje go też niska samoocena – nie tylko w sferze intymnej, ale także w codziennym życiu.

Zdarza się, że kobiety o takiej osobowości seksualnej sypiają z wieloma mężczyznami, by udowodnić sobie i innym, że czerpią przyjemność z fizycznego zbliżenia. Czasem też przyjmują rolę „ofiary”, godząc się na seks, z którego nie czerpią prawie żadnej przyjemności, ale robią to, by zadowolić partnera. W przełamaniu takiego nastawienia pomocna może się okazać szczera rozmowa z bliską osobą albo z psychoterapeutą.

Typ kontrolujący

W codziennym życiu lubisz funkcjonować w schematach. W życiu intymnych również. Ład i przewidywalność dają ci poczucie, że w pełni panujesz nad sytuacją. Na co dzień starasz się kontrolować swoje emocje. Seksualne eksperymenty kompletnie cię nie interesują, czujesz się zdecydowanie pewniej, kiedy w łóżku wszystko jest przewidywalne. Jesteś w stanie osiągnąć orgazm jedynie dzięki specyficznej, wypróbowanej technice.

Życie erotyczne osób reprezentujących ten typ może wydawać się nudne, plusem jest jednak to, że łatwo osiągają seksualną satysfakcję ze swoim partnerem.

Przeczytaj: Po czym poznać seksoholika?

Źródło: Psychology Today, dailymail.co.uk