Zamknij

Seks seniorów: bliskość nie ma daty przydatności

21.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 07:29
Seks seniorów
fot. Shutterstock

Seks, niezależnie od wieku, jest ważnym elementem składającym się na jakość życia i ogólną satysfakcję. Wpływa pozytywnie na relacje z najbliższą osobą, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wiedzą o tym nie tylko ludzie młodzi, ale także seniorzy. Kobiety i mężczyźni po 60-tce też są aktywni seksualnie. 

Seks seniorów to temat tabu. O seksualności osób starszych mówi się niewiele i niechętnie, bo babcia i dziadek chcą się kojarzyć z laską i ciepłymi skarpetami, a nie miłosnym uniesieniem. Jest to jednak krzywdzące. Seniorzy, jak ludzie w każdym wieku, mają potrzeby i często są aktywni seksualnie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie seksualne to zespół powiązanych ze sobą biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych oraz społecznych aspektów życia seksualnego, które są niezbędne do rozwoju ludzkiej osobowości, komunikacji i miłości.

Zatem, jeśli tak podchodzimy do zdrowia seksualnego to łatwo dostrzec, że jest ono jednym z kluczowych czynników, od których zależy dobro człowieka, zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny. Dobre zdrowie i samopoczucie nie powinno być zależne od wieku i uwarunkowane metryką. Seniorzy również mają prawo, a często także ochotę, do prowadzenia aktywnego życia seksualnego, romantycznego. 

Oczywiście ilość osób aktywnych seksualne spada wraz z wiekiem. To normalne, bo pogarsza się stan zdrowia psychicznego i fizycznego, często w pewnym momencie zaczyna też brakować partnera i pojawiają się różne przeciwności natury seksualnej, o których seniorzy nie chcą głośno mówić. Nie zmienia to jednak faktu, że seks wśród osób starszych nie jest niczym niezwykłym.

Seniorzy też uprawiają seks

Powszechnym, ale krzywdzącym stereotypem jest przekonanie, że osoby starsze są aseksualne. Jednak liczne badania, zarówno polskie, jak i zagraniczne pokazują, że to nie prawda.

Okazuje się, że odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia, pozostających w związkach małżeńskich, które deklarują, że są  aktywne seksualnie, wynosi aż 55-70 proc.

Mniej okazale wygląda życie seksualne seniorów, którzy nie mają swoich drugich połówek. Osobom starszym trudniej jest nawiązywać nowe relacje romantyczne i seksualne. Wśród seniorów-singli tylko 5-30 proc. deklaruje aktywność seksualną i są to głównie mężczyźni.

Seks to jednak nie wszystko. Z badań wynika, że osoby starsze najczęściej zaspokajają swoje potrzeby związane z seksualnością poprzez dotyk i trzymanie się za ręce, obejmowanie i przytulanie, a także całowanie. Intymne pieszczoty i zbliżenia seksualne też są podejmowane, ale rzadziej.  

Seks? Tak, ale nie zawsze satysfakcjonujący

Eksperci podkreślają, że seks seniorom służy, ale aktywność seksualna powinna być dostosowana do stanu zdrowia. Niestety, niektóre choroby przewlekłe i obniżenie ogólnej sprawności dyktują intensywność podejmowanych aktywności seksualnych. 

Pewne ograniczenia zdrowotne lub emocjonalne wpływają na jakość życia seksualnego. Wśród osób w wieku 50 plus zadowolenie z seksu deklaruje tylko 36 proc. Na ogół im starsi ludzie, tym mniej wagi przykładają do seksu, co dotyczy zwłaszcza kobiet.

- Ponad 40 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn po 50. roku życia wskazuje, że seks nie odgrywa żadnej istotnej roli w ich życiu. To bardzo duża dysproporcja na niekorzyść kobiet. Żyjemy w kraju wielu stereotypów związanych z męskością i kobiecością i mam wrażenie, że pewna grupa kobiet, w tej późniejszej fazie życia, nie daje sobie prawa do przeżywania przyjemności – ocenia prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, z Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiele kobiet po menopauzie zaczyna odczuwać dyskomfort podczas seksu, a czasem nawet ból, bo naturalna lubrykacja pochwy jest osłabiona, wyraźna staje się suchość. Eksperci przekonują jednak, że ten problem można dość łatwo pokonać, korzystając z pomocy różnych, dostępnych w aptekach i drogeriach lubrykantów.  

Natomiast mężczyźni mający problemy z erekcją powinni skorzystać z pomocy lekarza. W dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych środków, które pomagają uporać się z zaburzeniami erekcji.

Na pewno w kwestiach seksualności ważna jest odwaga. Jeśli dwoje ludzi chce prowadzić życie seksualne, ale mają problemy emocjonalne lub fizyczne, to powinni szukać pomocy i nie zamykać się na seks. Dlaczego? Bo realizacja potrzeb seksualnych jest ważna w każdym wieku. Nie jest to tylko kategoria związana z fizjologią i biologią seksu, ale także z procesem komunikowania się i miłości.

Ważne

Bezpieczny seks seniorów

Należy pamiętać, że niezależnie od wieku, z seksem wiąże się też ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Powinny mieć to na uwadze osoby nie posiadające stałego partnera i nawiązujące nowe znajomości. Podstawą jest zatem bezpieczny seks. Podejmując kontakty z nowymi partnerami należy stosować prezerwatywy, które zmniejszają ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową.

Źródło: zdrowie.pap.pl