Rozwody mogą być zaraźliwe, to kwestia psychologii

11.01.2018
Aktualizacja: 07.11.2019 14:38
Rozwody mogą być zaraźliwe, to kwestia psychologii
fot. East News

Badacze od wielu lat starają się ustalić przyczyny coraz częstszych rozwodów. Ostatnio przeprowadzono badania, które mają potwierdzać, że rozwód jest zaraźliwy! Jak to możliwe? Stwierdzono, że osoby, których znajomi się rozwiedli są bardziej skłonni do tego, by rozważyć takie postępowanie. To nie żart, liczby mówią same za siebie.

Naukowcy z Uniwersytetów Brown i Harvarda, zaczęli studiować przyczyny częstych rozwodów. Wyniki ich badań są zaskakujące! Okazuje się bowiem, że rozwodem można się zarazić.

Badacze ustalili, że gdy rozpadnie się małżeństwo w grupie bliskich znajomych, szanse na kolejny podział małżeński wzrastają aż o 75 proc. wśród tej samej grupy towarzyskiej. Odkryli także, że ludzie, którzy funkcjonują w grupie, w której znajdują się rozwiedzione osoby, są o 147 proc. bardziej skłonni do rozwodu niż osoby, które mają znajomych w związkach małżeńskich.

Również osoby, których rodzeństwo przeszło przez rozwód, są znacznie bardziej skłonne do rozważenia tego kroku. Badania wykazały także zależność pomiędzy pracownikami. Ryzyko ''zarażenia'' się rozwodem wśród współpracowników (szczególnie w małych firmach) może wynosić nawet 55 proc.

Dlaczego zarażamy się rozwodami?

Trudno stwierdzić, dlaczego cudze rozwody w tak dużym stopniu oddziałują na decyzję rodziny i znajomych. Badacze upatrują przyczyny psychologicznej. Kiedy ktoś bliski dostanie rozwód możemy traktować to jak bierną zgodę na własny ''Jeśli oni potrafili podjąć taką decyzję, to ja też mogę''.

Może również istnieć poczucie straty, które towarzyszy porównywaniu własnego małżeństwa do innych ''Byli taką idealną parą. Jeśli oni się rozwiedli, to nas prawdopodobnie też to czeka''.

Jest również grupa osób, która uważa, że ''trawa po drugiej stronie jest bardziej zielona''. Dążą oni do zmian, bo liczą, że ''po drugiej stronie'' jest lepiej.

Teoria dot. zarażania się rozwodem została nazwana ''zarażaniem sieciowym'', bo dotyczy dużej grupy osób.

Rozwody w rodzinie są łatwiejsze do wytłumaczenia. Wiele osób wybiera partnerów na wzór np. matek i ojców lub braci i sióstr. Szukają w partnerach cech, które znają i lubią. Jeśli w czasie rozwodu osoba, którą podziwiali okazuje się nie w porządku, często w ich oczach traci także partner lub pranerka. Osoby pochodzące z rodzin, gdzie występowały rozwody częściej godzą się także z takim scenariuszem, który dobrze znają.

  • Podobne badania przeprowadzano już wcześniej, a ich wyniki potwierdzały, że grupa znajomych lub rodzina ma wpływ na wagę i wygląd człowieka, a posiadanie dzieci przez rodzeństwo często wzmaga taką potrzebę u danej osoby.

Zobacz także

Czy statystyki mówią prawdę?

Nie wszyscy naukowcy, tym bardziej psychologowie, zgadzają się z teorią o zaraźliwym rozwodzie. Prawdą jest, że za zaraźliwością rozwodów przemawiają liczby, ale wciąż brakuje danych, które w ewidentny sposób potwierdzałyby to zjawisko. Niektórzy twierdzą również, że wyniki badania obrażają rozwiedzione osoby lub ich bliskich. Wiadomo przecież, że rozwód jest dla wielu osób traumatycznym przeżyciem, a decyzja o rozwodzie jest często trudnym wyborem. 

Badacze twierdzą, że wyniki badania mogą mieć pozytywne skutki społeczne.

- Sugerujemy, że dbanie o trwałość małżeństwa przyjaciół może wzmocnić i zwiększyć trwałość własnego małżeństwa - przekonują naukowcy.

Zobacz także

Zagłosuj

Uważasz, że rozwodem można się zarazić?

Liczba głosów:

Źródło: Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego