Samotni są bardziej kreatywni! Nowe odkrycie psychologów z USA

14.12.2017
Aktualizacja: 07.11.2019 14:39
Samotni są bardziej kreatywni! Nowe odkrycie psychologów z USA
fot. darksouls1/pixaby.com/CC0 Public Domain

Nie przepadasz za towarzystwem innych ludzi? Nie zależy Ci na kontaktach społecznych? Amerykańska psycholożka prof. Julie Bowker twierdzi, że to jedna z cech charakteryzujących najbardziej kreatywne osoby.

Przez lata przekonywano nas, że jeśli wycofujemy się z kontaktów społecznych i wolimy spędzać czas w odosobnieniu, to najprawdopodobniej mamy jakiś problem. Nic bardziej mylnego! Badania naukowców z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo wykazały, że naturalny brak potrzeby przebywania z innymi ludźmi i umiejętność cieszenia się z własnego towarzystwa, wcale nie musi oznaczać niczego złego. Jest wręcz przeciwnie! Dlaczego?

Okazuje się, że wszystko zależy od tego, czym motywujemy skłonność do unikania towarzystwa innych ludzi. Jeśli u podłoża naszego zachowania stoi lęk czy poczucie zagrożenia - wtedy rzeczywiście możemy mieć problem, który powinniśmy przepracować. Zupełnie inna sytuacja dotyczy jednak osób, które świadomie nie inicjują kontaktów z innymi ludźmi.

Samotność z wyboru sprzyja kreatywności

Wyniki badań opisanych na łamach "Personality and Individual Differences" wskazują, że tzw. "samotność z wyboru" wcale nie jest zjawiskiem niekorzystnym. Co więcej - sprzyja jej wyraźny wzrost kreatywności. Osoby, które zazwyczaj nie wchodzą w interakcję z otoczeniem, mają zwykle bardzo bogate wnętrze i jak udało się udowodnić w badaniach prof. Julie Bowker - należą do grona najbardziej pomysłowych osób. Potrafią być niezwykle kreatywni i wpadać na rozwiązania, które innym nawet nie przychodzą do głowy.

- Aspołeczność nie oznacza antyspołeczności. Wyniki naszych badań potwierdzają, że jest to cecha, którą można wiązać z kreatywnością, dlatego należałoby ją postrzegać jako pozytywną. Wycofanie się z kontaktów z innymi może nam paradoksalnie wyjść na zdrowie - tłumaczy prof. Bowker.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zauważyłaś/zauważyłeś, że osoby, które unikają towarzystwa innych są bardziej kreatywne?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Science Direct/Personality and Individual Differences/University at Buffalo

______

zdrowie.radiozet.pl/π